Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aşktan Soğutan 10 Şarkı

70PAYLAŞIM

Bazı şarkılar insana kavgalı ayrıldığı, yapışkan eski sevgilisini biraz fazla hatırlatıyor!

1. Murat Dalkılıç - Bir Güzellik Yapsana

Konuyu özetlemek gerekirse arkadaş, kankasından bir dal sigara ister gibi hanım arkadaşına kur yapmakta. Kur yapmak kelimesini burada cömertçe kullandım. Edebiyat ve tiyatro tarihinin en önemli kur sahnelerinden Shakespeare'in Romeo'sunun Juliet'in balkonu altındaki tiradının şu sözlerle olduğunu hayal edin: "Bir güzellik yapsana, gece benle kalsana, kitabına uydur gel, uysa da uymasa da.

2. Serdar Ortaç - Poşet

Serdar Ortaç'ın şarkıları, dış dünyayla bağlantısı olan her Türkiye vatandaşının katlanmakla mükellef olduğu bir yükümlülük. Ortaç'ın şarkılarını kimlik çıkartmak veya vergi ödemek gibi gördüğünüz an hayatınızın kolaylaştığını fark edeceksiniz. Ancak Ortaç bazen şarkılarının ana muhteviyatı olan "atar"ın dozunu kaçırabiliyor: "Seni çöpe atacağım poşete yazık, bir sigara yakacağım ateşe yazık."

3. Ayşe Özyılmazel - Tatlım

"Oysa ben sana bağlanacaktım, kalbine ev kuracaktım. Sınırsız hizmet sunacaktım. Akşama sofrayı kuracaktım..." Aşkı bu kadar şirin ve ana okulu seviyesinde anlattığı için şarkının söz yazarı ve bestecisi Ayşe Özyılmazel'e teşekkürler.

4. Hadise - Evlenmeliyiz

Aklı başında kadınlar zaten "ilişki eşittir evlilik" zihniyetindeki hemcinsleri yüzünden erkek önyargılarının kurbanı. Bir de böyle şarkılar yok mu, topumuzu ruh hastası gibi gösteriyor. Gerek şarkının altına döşenmiş olan halay gerekse "Senle ben yan yana bir düşünsene" den aniden "Senle ben evlenmeliyiz hem de bu sene"ye geçen sözler resmen tehlike sinyalleri veriyor.

5. İzel - Bebek

Şarkıdan anladığımız üzere, adam İzel'le birlikte yatmak hatta onunla yaşamak konusunda tereddütler içindeyken bir de bebek nereden çıktı yahu? Şimdi bu adamcağız "Sorun sende değil bende" demesin de ne desin?

6. Nil Karaibrahimgil - Peri

“Peri”, şizofreni ve megalomani gibi önemli psikotik bozuklukları derinlemesine ele alışıyla aslında çağımızın en önemli metinlerinden biri. Mesela; “O beni prenses peri sanıyo... Mitolojiden biri sanıyo... Çiçekler böceklerdir hep arkadaşı” gibi sözler tipik bir şizofreni tasvir etmekte. “Benim gibi var mı, gösterin bir tane; hiçbi’ şey yapmasam da tarih beni yazar...” ise kadın şarkıcılarda sıkça görülen narsisistik kişilik bozukluğuna işaret etmekte.

7. Berdan Mardini - Senden Çocuğum Olsun

Şarkı gayet yumuşak bir saksafon eşliğinde başlar ve "Saçların en hoyrat dağların en asi gülüdür" diye tasvirin dibine vurarak devam eder. Ardından Mardini hiç beklenmedik bir anda mevzuya damardan girer: "Senden çocuğum olsun istiyorum..." Şartları şöyle; söz konusu çocuk bakışlarıyla bakanın içini yakacak, kendisi gibi açık sözlü ve kız gibi biraz deli olacak. Direktiflerinden anlaşılacağı üzere Berdan Bey "Aman sağlıklı olsun da" deyip işini şansa bırakanlardan değil.

8. Sibel Can - Emret Oleyim

Aşk ve sadakat üzerine muazzam bir eser içinde neler yok ki; çıldırmalar, çöller, avare olmalar... Sonra bir de adamın "deli dolu sözleri" ve "güzel gözleri" var ki anlaşılan Sibel Can'ın yüreği kadar hür ve özgür iradesini de yakmış; "Emrine amadeyim. Ben senden vazgeçmem, yoluna köleyim. Sözünden hiç çıkmam, emret öleyim."

9. İsmail YK - Allah Belanı Versin

İsmail YK, söz konusu duygular oldu mu dürüst ve direkt bir şarkıcı. Öyle uzun uzun kalp ve hayal kırıklıklarından bahsedecek zamanı yok. Eski sevgilisi için temennisi açık ve net: "Allah belanı versin, Allah seni kahretsin. Bana gelen sana gelsin yar."

10. Ebru Gündeş - Akıllı Ol

Ebru Gündeş ise bu şarkısında sevgilisine çelişkili, çirkin bir mesaj yolluyor: "Akıllı ol, senin aklını alırım..." İnsan sevdiği kişiye bunları neden söyler? Cevap bir sonraki söz dizisinde gizli: "Benim olmazsan kapına dayanırım." Anladınız değil mi? Adamın akılsızlıkla suçlanmasının sebebi böyle zarif ve hoş bir "bayanla" olmakta tereddüt etmesi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bfrsy

sortaç'a laf yok aga :)

mustafakuru

1. Murat Dalkılıç - Bir Güzellik Yapsana Böylesine sexy bir şarkı için çekilen klibe bak tam hayal kırıklığı... Bana J.T. Sexy Back'i hatırlattı

Görüş Bildir