Görüş Bildir
Haberler
'Askerimiz, Polisimiz Şehit Ediliyor Cumhurbaşkanı Seçim Peşinde Koşuyor'

'Askerimiz, Polisimiz Şehit Ediliyor Cumhurbaşkanı Seçim Peşinde Koşuyor'

Ulaş
20.08.2015 - 17:10
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

'Türkiye'de her şey süt liman mı?' diye soran MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın komutanlar yerine muhtarlarla toplanmasını eleştirdi, 'Ülkemizde özerklik ilanı, fiili durumlar oluşuyor, askerimiz polisimiz şehit ediliyor Cumhurbaşkanı seçim peşinde koşuyor' dedi.

Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara değindi. Son günlerde artan terör olaylarına işaret eden Vural, Çözüm Süreci'nin başında MHP olarak uyarılarda bulunduklarını, ancak bu uyarılarını dikkate almayan iktidarın bugün gelinen noktada payı bulunduğunu söyledi.

Şehitlerin kanında terörle mücadele değil, müzakere edenlerin aklı olduğunu savunan Vural, 'Bu çözüm bülbülleri nerede? Vicdanınız sızlamıyor mu? Özerklik ilan edenler bu cesareti kimden aldı?' diye sordu. Milli güvenlik ile ilgili görevin anayasa tarafından Milli Güvenlik Kurulu'na verildiğinin altını çizen Vural, Kurul'un 29 Haziran'dan bu yana toplanmadığını, o tarihten bugüne 55 şehidin olduğunu söyledi. Vural, şu değerlendirmelerde bulundu:

'Cumhurbaşkanı muhtarları topluyor, komutanları toplamıyor. Milli Güvenlik Kurulu'nu toplamıyor. Ama Bakanlar Kurulu'nu şu ya da bu sebeple topluyor. Soruyorum, devletin kurumları ne yapıyor? 29 Haziran'dan bu yana bir şey olmamış Türkiye'de her şey süt liman öyle mi? Cumhurbaşkanı, hükümet ne yapıyor? Ülkemizde özerklik ilanı, fiili durumlar oluşuyor, askerimiz polisimiz şehit ediliyor Cumhurbaşkanı seçim peşinde koşuyor. Bütün bunlar yapılırken Cumhurbaşkanı Erdoğan o makamın gereğinden uzak bir şekilde keklik uçuruyor, muhalefete hakaret ediyor. Cumhurbaşkanının görevi kurumların ahenkle çalışması, Türkiye'de bu tip karmaşalar olduğu dönemde yol göstermek değil mi? Var mı cumhurbaşkanı Türkiye'de? Cumhurbaşkanı görevini yapmıyor. Yapabilecek cesareti yok.'

'AKP ve saray koalisyondan kaçmıştır. Saray kaçaktır, AKP kaçaktır'

Cumhurbaşkanlığından Meclis Başkanlığına AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun temasları sonucunda hükümeti kurma görevini yerine getirme imkanı bulamadığını bildirdiğine ilişkin bir yazı gönderildiğini ifade eden Vural, 'Davutoğlu'na Cumhurbaşkanı hükümeti kurma görevi vermemişti ki zaten. Verdiği görev ülkeyi seçime götürme göreviydi. Bu süre içinde AKP ve saray koalisyondan kaçmıştır. Saray kaçaktır, AKP kaçaktır' ifadelerini kullandı.

MHP'nin terör ve yolsuzlukla mücadelenin de içinde bulunduğu 4 ilkesi çerçevesinde koalisyon oluşturmaya yanaşmayanların, HDP ile seçim hükümeti içinde olma noktasına geldiklerini savunan Vural, 'Bir taraftan terörle ilgili brifing vermiyorlar HDP'ye, diğer taraftan da 'Milli güvenlikle ilgili bir sıkıntımız olmaz HDP ile' diye söyleyebiliyorlar. Görünün o ki 'bizde başkanlık sevdası, sizde özerklik sevdası oldukça samanlık seyran olur' demek suretiyle birlikte yol almak için planlar hazırlıyorlar. Ellerinde imkan varken bu sonucu doğuranlar elbette bunun vebalini üstleneceklerdir. 'Al başkanlığı, ver özerkliği' adım, adım...' şeklinde konuştu.

'Madem sistem değişti, Davutoğlu, hangi sistemin başbakanıdır?'

Vural, Türkiye'de fiili olarak sistemin değiştiğine ilişkin yorumları kabul etmenin mümkün olmadığını da belirterek, 'Madem sistem değişti, ortalarda gezen Başbakan Davutoğlu, hangi sistemin başbakanıdır?' diye sordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, MHP'ye yönelik eleştirilerine ve oğlu Bilal Erdoğan ile ilgili sözlerine de değinen Vural, 'MHP, kimsenin ailesiyle, evladıyla değil, rüşvet ve yolsuzlukla mücadeleyi öngörüyor. Burada da hükmü verecek olan biz değiliz, bağımsız ve tarafsız yargıdır diyoruz. Biz vicdanlı siyaset yapıyoruz' dedi.

Oktay Vural, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı. MGK'nın 2 Eylül günü yeni hükümet ile toplanacağının ifade edilmesi üzerine Vural, 'Ortada hükümet yok. Milli Güvenlik Kurulu üyeleri belli olmadan toplantıya nasıl çağırıyorlar? Milletin aklıyla alay etmesinler. Bunun amacı, görevini yerine getirmeyen cumhurbaşkanının, görevini yapıyormuş gibi sureti haktan, eğer onun tarafından çağrılıyorsa, sureti haktan bir ifadesi, durumu geçiştirmek amacıyla. Zaten 2 ayda bir toplanır. 29 Ağustos'ta toplanması lazım. Türkiye'de olağanüstü şartlar var, olağan toplantı...' karşılığını verdi.

'Parti genel merkezimiz değerlendirmelerini iletecektir'

YSK'nın, seçimin 1 Kasım'da yapılmasını öngören seçim takvimi taslağını siyasi partilerin görüşüne sunduğunun hatırlatılması ve değerlendirmesinin sorulması üzerine Vural, bu tarihin takvim taslağı olduğunun altını çizdi. Vural, 'Kimse kendi kafasından seçim günü belirleyemez. Görülüyor ki seçim süreci tepelerden pişirilmiş zaten. Daha bu konuda bir inisiyatif kullanılmadan çalışmalar yapıldığına göre, seçime götürme konusunda kurumları ahenkli çalıştırmak için Cumhurbaşkanının herhalde bir görevlendirmesi olmuş olsa ki bu konuda bir değerlendirme yapıyor. Ama bunlarla ilgili parti genel merkezimiz değerlendirmelerini iletecektir' görüşünü dile getirdi.

Vural, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sıkıyönetim ilanı çağrısına ilişkin soruları da yanıtladı. Bahçeli'nin önerilerinin, ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü koşullarda, hukuk çerçevesi içinde alınması gereken tedbirler olduğunu vurgulayan Vural, 'Biz olağanüstü halsiz bir Türkiye teslim ettik bunlara, bunlar PKK'nın olağanüstü halli Türkiye'sine götürdüler' dedi.

Bir başka soruyu yanıtlarken de Vural, 'AKP ile HDP çözüm ortağı değiller miydi? Dolmabahçe'de mutabakat imzalayan bunlar değil miydi? AKP tercihini yaptı. MHP'nin sorunlarla ilgili çözüm önerilerini reddetmek suretiyle koalisyon oluşmasını baltalayan, HDP ile bir koalisyon oluşturmayı da yadırgamayan bir zihniyetle karşı karşıyayız' ifadelerini kullandı.

Vural, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı'nın şehit olmak istediğini söylediğinin hatırlatılması üzerine de 'Hemen Doğu ve Güneydoğu'daki bir karakola amir olarak gönderilmesi... Şehitlik nasiptir, Cenab-ı Hak şehitlik nasip eder' dedi.

  • AA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Uyuşuk adam

Koalisyon teklifini reddeden sanki başkası...

Tan

koalisyon için 4 şart vardı, kabul etmeyen akepe... insan hırsızla hiç aynı eve çıkar mı tövbe etmezse?...

cnsfrd

sayenizde