Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Asit Saldırısı Kurbanlarını Görüntüleyen İranlı Fotoğrafçıdan Yürek Parçalayan Kareler

18bPAYLAŞIM

İranlı fotoğrafçı Asghar Khamseh, geçtiğimiz günlerde Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri'nde "Fire of Hatred" (Nefret Ateşi) isimli fotoğraf serisiyle "L’Iris d’Or - Yılın Fotoğrafçısı" ödülünü kazandı. Khamseh bu proje için, bir yıl boyunca İran'daki asit saldırısı kurbanlarını görüntüledi. Khamseh'in devamlı tıbbi bakıma ihtiyaç duyan bu insanlarla ilgili farkındalığı artırmak için çektiği çarpıcı fotoğraflar ve kurbanların hikayeleri BuzzFeed'in katkılarıyla sizlerle:

Uyarı: Fotoğraflar rahatsız edici görüntüler içermektedir.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/matthewtucker/t...

1. Shirin Mohamadi (18), Tahran

Mohamadi, 4 yıl önce evlilik teklifini reddettiği adam tarafından saldırıya uğradı. Genç kadının sağ gözü, burnu, ağzı ve bir kulağı ciddi biçimde hasar gördü ve vücudunun farklı bölümlerinde yanıklar bulunuyor. Mohamadi'nin iyileşmesi için daha pek çok ameliyattan geçmesi gerekiyor.

2. Mahnaz Kazemi (39), Kum

Şiddet gördüğü için boşanmak isteyen Mahnaz, kocasının kendisine asitle saldırması sonucunda sol gözünü ve bir kulağını kaybetti.

3. Raana Por Amrai (38) ve Fatemeh Qalandari (8), Kuhdeşt

Eşinin kardeşi, evliliğinin bitmesinden sorumlu tuttuğu Amrai'ye ve kızı Fatemeh'ya asitle saldırdı. Saldırı sonucunda Amrai'nin yüzü, gözleri, elleri ve boynunun bazı kısımları yandı. Fatemeh'nın ise sırtında ve kollarında ağır yanıklar bulunuyor.

4. Raana Mehri (29), Bem

Annesi Somayeh'in fotoğrafıyla birlikte görüntülenen Mehri, annesinin boşanmak istemesine öfkelenen babasının saldırısına uğramıştı. Anne, pek çok operasyondan geçmesine rağmen geçen yıl akciğer hasarından dolayı yaşamını yitirdi. Mehri ise gözlerinden birini kaybetti.

5. Masoumeh Atai (32), İsfahan

Atai, kocasından boşandıktan 2 yıl sonra, barışmayı reddettiği için eski kayınpederinin saldırısına uğradı ve iki gözünü de kaybetti.

6. Zivar Parvin (37)

Ölen kocasının erkek kardeşi, Parvin'le evlenmek istedi. Parvin teklifi reddedince, 18 yaşındaki kızı Yasra ile uyurken asit saldırısına uğradı. Parvin bir gözünü kaybetti, fotoğraftaki kızı ise saldırıdan 2 hafta sonra yaşamını yitirdi.

7. Maryam Zamani (38) ve Arezo Hashemi Nezhad (13), Tahran

Zamani (solda) üç kızıyla birlikte uyurken, erkek kardeşinin karısının saldırısına uğradı.

8. Mohsen Mortazavi, 34

2012 yılında iş arkadaşlarından biri Mortazavi'yi bıçakladı ve üzerine asit attı. Bunun tek sebebi ise, kendisine yapılan telefon şakalarından Mortazavi'nin sorumlu olduğunu düşünmesiydi. Mortazavi, bir gözünü kaybetti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pasha-baghirli

içim yana yana okudum, insanlık dışı. çok kötü oldum. bunu yapanlar insan olamaz...

milena-meryem-stoyanova

Ya bu ne ya. Bunu yapanlar nasil canavarlar. Bu ne kin bu ne nefret??????? Ya ben düsündükce bu nasil dünya diyorum. Elii kolunu sallaya sallayi istediklerini yapiyorlar. Ya nerde kanun???? Allah korkusu yok mu bunu yapanlarda. Manyak sapik mi bunlar ya. Gercekten kelimesizim ben. Allah bunu yasayan inanlara sabir versin sinavlari gercekten zor:(((

seakick

En kötü tarafı kurbanların hayatları boyunca bununla yaşamak zorunda kalacak olmaları. Aynaya her baktıklarında o an yaşadıkları akıllarına gelecek. Psikolojileri alt üst olacak. Annesiyle beraber yanıp, bu sebepten annesini kaybeden çocuğun psikolojisini düzeltebilecek bi psikolog olduğunu sanmıyorum.

ecem-civan3

yaa allahım herkesin korusun cidden en korktuğum şey bu benim şu asiti atanlara da aynı şekilde atılmalı bence hayatının mahvoluyo ya resmen ayrıca neden bu kadar kolay ulaşılabiliyor toplatılsın bu gibi ürünler

deen-tharkuho

Bu ve bunlar gibi hasarları tamamiyet silecek bir tedavi bulunsaydı keşke

Görüş Bildir