Görüş Bildir
Haberler
Aşı Sırası Karıştı! Kime, Ne Zaman Nerede Aşı Yapılacağı Bilinmiyor

Aşı Sırası Karıştı! Kime, Ne Zaman Nerede Aşı Yapılacağı Bilinmiyor

R.G.
19.04.2021 - 11:03

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 'Günde 1.5-2 milyon aşıyı yapma imkanımız olduğunu söyleyebilirim' açıklamasının üzerinden 4 ay geçmesine rağmen, günde ancak 200-300 bin aşı yapılabiliyor. Türk Tabipler Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, 'Aşı sırası karıştı, kime ne zaman nerede aşı yapılacağı bilinmiyor' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın “Kitlesel bağışıklamada ne kadar dar bir zaman içinde yoğun aşılama yapılırsa başarılı olacağımızı biliyoruz. Aile sağlık merkezleri, kamu üniversite hastanelerimiz hatta özel hastanelerimizi kullanılmış olacağız. Günde ortalama 1.5 hatta 2 milyon aşıyı yapma imkanımızın olduğunu söyleyebilirim” sözlerinin üzerinden 4 ay geçmesine rağmen aşılama hedefine ulaşılamadı.

Aşı miktarı 20 milyon dozu aştı

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan birinci ve ikinci doz toplam aşı miktarı 20 milyonu aştı. covid19asi.saglik.gov.tr sitesinde yer alan bilgilere göre birinci doz aşı olan kişi sayısı 12 milyon 211 bin 179, ikinci doz aşı olan kişi sayısı 7 milyon 795 bin 206 bin oldu.

Hedef günde 1.5- 2 milyon, gerçekleşen 200- 300 bin

Hedef günde 1.5- 2 milyon, gerçekleşen 200- 300 bin

Yeterli aşı olmadığı ve sistemli aşılama yapılmadığı için, günde 1.5-2 milyon olan aşılama hedefi, Sözcü'nün haberine göre 200 bin ile 300 bin arasına düştü. Son 24 saatte 318 kişinin corona virüsünden hayatını kaybetmesi, vaka sayısının 55 bini aşması, ülkemizde 12-18 Nisan arasında 7 günlük yeni doğrulanmış olgu sayısının yüz binde 500’ü aşarak salgının kontrol altına alınabilmesi için gereken sınır değerden 50 kat yüksek çıkmasına rağmen aşılamanın hedeflenen hızda olmaması bilim insanlarını, hekimleri kaygılandırdı.

"Kim ne zaman nerede aşı olacağını bilmiyor"

"Kim ne zaman nerede aşı olacağını bilmiyor"

Sağlık Bakanlığının en başta açıkladığı aşı sırasının bozulduğunu, yeni sıralama duyurulmadığı için de karışıklık yaşandığını söyleyen Emrah Kırımlı, “Aşı sırası karıştı, kime ne zaman nerede aşı yapılacağı bilinmiyor. Öğretmenlere Şubat'ın başında aşı açılacaktı, daha yeni açılmaya başladı, o da her öğretmene de açılmadı. Polislere aşı hakkı geldi, ama onlarda yaş gruplarına ayrılmış. Kim ne zaman nerede aşı olacak, kimin aşı sırası geldi takip etmek mümkün değil. Hiçbir yerde de sizin aşı hakkınız geldi diye duyurulmuş değil. İnsanlar her gün gelip bize soruyorlar. ALO 182 hattı her hangi bir şeye cevap verecek durumda değil, sürekli meşgul. Herkesin e-nabız uygulaması yok. İnsanların aşı hakkının olup olmamasını bilmesi şu anda çok zor. Sağlık Bakanlığı en başta açıkladığı aşı sırasını bozdu. Yeni sırayı da duyurmadı, bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

“Hasta çok, aşının koruyuculuğu düşüyor'

Vakaların düştüğü Ocak-Şubat aylarının iyi değerlendirilmediğini söyleyen Kırımlı, “Biz hızlı aşılamayı bugün değil, 65 yaş üstünü aşı yaptığımız gibi hızlı yapmalıydık. Ocak-Şubat aylarında vakalar düşmüştü, biz o iki ayda hızlı aşı yapmalıydık. Sağlık Bakanının söylediği kadar olmasa da günde bir milyon kişi bile aşılamış olsaydık, bugün 50 milyon kişi aşılanmış olurdu. Bugün aşılanmış 7 milyon insan var ve mutasyonlu virüs ortalıkta dolaşıyor. Çok sayıda hasta var, aşının koruyuculuğu da düşüyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
5
4
2
2
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Hacer Merve Ezgin

Hiç şaşırmadım. Devlet okulunda öğretmenim ama hala listede yokum. 20 milyon aşıda ne hikmetse bize sıra gelmiyor.