Görüş Bildir
Haberler
Asgari Ücret Son Durum: 2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Teklifler Belli Oldu! Yeni Asgari Ücret Rakamları

Asgari Ücret Son Durum: 2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Teklifler Belli Oldu! Yeni Asgari Ücret Rakamları

Asgari ücret 2022 yılı itibariyle artacak ancak henüz zam oranı için görüşmeler sürüyor. Asgari ücret yalnızca asgari ücret alanları ilgilendirmiyor. Asgari geçim indiriminden dolayı tüm çalışanlar az ya da çok asgari ücretten etkilenecek. Asgari ücret ne kadar soruları, 2022 yılına günler kala binlerce kişinin gündeminde yer almaya devam ediyor. 1 Aralık tarihinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından gerçekleşen ilk toplantı sonrası ilk rakamlar belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yapılan çalışmalar neticesinde işçi tarafının 3750-4000 lira arasında asgari ücret istediğini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar ziyareti öncesinde havaalanında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, asgari ücretle ilgili sorulara da 'Kesinlikle işçimizi zora sokmayacağız' yanıtını verdi. Peki, Asgari ücret 2022 ne kadar olacak? Asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak? İşte, asgari ücret zammı hakkında son durum...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Asgari ücret son dakika gelişmeleri ile takip ediliyor. 7 Aralık Salı günü ikinci toplantının gerçekleşeceği asgari ücrette rakam, bu hafta içerisinde netleşecek. Türkiye'de 6 milyonu aşkın bulunan asgari ücretli çalışanlara ilişkin olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı. Tespit Komisyonu'na hükümet, Işçi ve Işveren temsilcileri yer aldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yapılan çalışmalar neticesinde işçi tarafının 3750-4000 lira arasında, işveren tarafının ise 3500-3750 lira arasında asgari ücret istediğini belirtti. Asgari ücrette ikinci toplantı 7 Aralık Salı günü, 3. toplantı 9 Aralık Perşembe günü yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Son Dakika Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Son Dakika Açıklaması

Sayın Bakan heyetiyle beraber işçi ve işveren kesimiyle görüşmeleri bugün yapacaklar. Bir yere varacaklar inşallah dönünce bizler bu görüşmelerde ne yaptılar, tarafların teklifleri nedir? Bunları görelim. Daha önce de söylediğim gibi biz kesinlikle işçimizi zora sokmayacağız.

Asgari ücret noktasında da inşallah en uygununu, en ideal olanını gerek brüt ve gerek net olarak masaya yatırarak nihai kararımızı vereceğiz. İşverenin de alınan kararla memnun olması lazım. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat, büyüme..

Asgari Ücret Belli Oldu mu?

Asgari Ücret Belli Oldu mu?

Yeni yıl için asgari ücret görüşmeleri geçtiğimiz hafta başladı. İlk toplantı 1 Aralık tarihinde yapıldı. Asgari ücret 2022 için teklifler bu toplantı da gündeme geldi. Henüz belirlenmeyen asgari ücret 2022 için 2. toplantı bugün gerçekleşti. 3. toplantı tarihi ise netleşti.

Asgari Ücret Ne Kadar Olmalı Sorusuna Verilen Yanıtlar

Asgari Ücret Ne Kadar Olmalı Sorusuna Verilen Yanıtlar

İlk toplantıda Bakan Vedat Bilgin asgari ücret ile ilgili yapılan araştırmayı paylaşmıştı:

'Türkiye genelinde 26 ilde 604 işveren ve yönetici, 2 bin 500 işçi ile görüşülmüştür. İmalat sanayi, tekstil, taşımacılık, inşaat, tarım, sağlık, turizm, madencilik gibi sektörlerin de aralarında olduğu 19 farklı sektörden işletmeci ile görüşme yapılmıştır. İşverenlerin 2022 yılından ihtiyatlı bir iyimser beklenti içerisinde olduğu görülmüştür. Katılımcıların yüzde 34'ü 'yeni dönem asgari ücret ne kadar olmalı' sorusuna, '3 bin 501 ile 3 bin 750 lira arasında' cevabını vererek en yüksek oranı oluşturmuştur. Bu rakamı yüzde 19,3 ile '3 bin 251 lira ile 3 bin 500 lira arasında olmalı' diyenler, yüzde 13,7 oranı ile de '3 bin 751 ile 4 bin lira arasında olmalı' diyenler izlemiştir. 'Asgari ücretin artırılması işten çıkarmalara yol açar mı?' sorusuna katılımcıların yüzde 74,3'ü 'evet' yanıtını verirken yüzde 25,7'si ise 'hayır' yanıtını vermiştir.'

Asgari Ücret ile Neler Değişecek?

Asgari Ücret ile Neler Değişecek?

-7 milyon asgari ücretlinin maaşı

-Asgari geçim indirimi (AGİ)

-Askerlik, doğum borçlanması...

-Asgari ücretlinin iş göremezlik ödeneği

-Kıdem tazminatı

-İhbar tazminatı

-İşsizlik maaşı

-Yaşlılık, evde bakım ve engelli maaşı

-Kendi primini ödeyen Bağ-Kur'lular ve isteğe bağlı ödeme yapanların verdikleri paralar

-Gündelikçiler için ödenecek primler

-Genel sağlık sigortası primi

-Yarı zamanlı çalıaşn annelere İŞKUR tarafından ödenen para

İçeriğin Devamı Aşağıda

Asgari Ücret Net 2 Bin 825 Lira

Asgari Ücret Net 2 Bin 825 Lira

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 3 bin 40 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 4 bin 203 lira 56 kuruş. Bunun 3 bin 577 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 554 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 71 lira 55 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

2022 Asgari Ücret için İlk Toplantıdan Çıkan Teklifler

2022 Asgari Ücret için İlk Toplantıdan Çıkan Teklifler

Yapılan çalışmada işverenler 3500-3750 lira arasında asgari ücretin olmasına yönelik çoğunluk oluştu. Çalışmaya katılan işverenlerin yüzde 74'ü işten çıkarmaların artabileceğini belirtti.

Firma sahiplerinin yüzde 36'sı 3500-3750 lira arasında asgari ücret isterken profesyonel yöneticiler 6 bin liranın üzerinde artışlar istemişlerdir.

Küçük işletmeler ve mikro işletmeler elinin altında işçi çalıştıranlar onlar da asgari ücretin yukarıya doğru tırmanmasının ciddi şekilde işsizliğe neden olabileceği sorununu dile getirdiklerini sizlerle paylaşmak isterim.

2500 emekçiye ulaşıldı. Bunların yüzde 13'ünün asgari ücret dışında bir işte de çalıştıklarını ifade etmişlerdir. 3750 -4000 lira arasında rakamlar telâfuz ettiler. Ağırlıklı oran 3750 lira ile 4 bin lira arasında toplandığı görülmektedir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
3
2
2
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Yılmaz

Asgari ücretler 4 bin olacaksa ee o zaman biz bir memur olarak tabiki maaşımız zam olmasını da istemeye hakkımız var tabiki bizim memur maaslarıda 9 bin Tl o... Devamını Gör