Görüş Bildir

Asgari Ücret 2022 Ne Kadar Olacak? Teklifler Belli Oldu: Yeni Asgari Ücret Rakamları...

Anasayfa > Güncel

Asgari ücret 2022 yılı itibariyle artacak ancak henüz zam oranı için görüşmeler sürüyor. Asgari ücret yalnızca asgari ücret alanları ilgilendirmiyor. Asgari geçim indiriminden dolayı tüm çalışanlar az ya da çok asgari ücretten etkilenecek. Son dakika haberleri arasında büyük merak konusu olan ve yakından takip edilen asgari ücret 2022 tutarı için peş peşe sorular geliyor. Milyonlarca vatandaş yeni asgari ücretin ne kadar olacağını ve ne zaman açıklanacağını öğrenmek istiyor. Her yıl sonunda olduğu gibi bu yıl sonunda da bir araya gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun gerçekleştirdiği ve önümüzdeki hafta tekrardan gerçekleştirilecek olan asgari ücret 2022 belli oldu mu? Yeni asgari ücret rakamları ne kadar? İşte 2022 asgari ücret hakkında bilinmesi gerekenler...

İlk asgari ücret görüşmesi işçi, işveren ve hükümeti temsil eden 5’er kişiden oluşan 15 kişilik komisyon tarafından gerçekleştirdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yapılan anket sonuçlarını açıklayarak işçiler 3 bin 750 lira ile 4 bin lira arasında asgari ücret istiyor açıklamasında bulundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Ben görüşmeleri ilk haftada bitirme kararındayım. Olur gibi görüyorum. Çünkü taraflarla, sosyal ortaklarımızla görüşüyoruz. Araştırmamızın ilk verileri de onlarla uzlaşabileceğimiz yönünde.” açıklamasında bulunmuştu. Peki, 2022 asgari ücret belli oldu mu? Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari Ücret Belli Oldu mu?

Asgari Ücret Belli Oldu mu?

Yeni yıl için asgari ücret görüşmeleri geçtiğimiz hafta başladı. İlk toplantı 1 Aralık tarihinde yapıldı. Asgari ücret 2022 için teklifler bu toplantı da gündeme geldi. Henüz belirlenmeyen asgari ücret 2022 için 2. ve 3. toplantı tarihi netleşti. Peki asgari ücret toplantısı ne zaman yapılacak?

Asgari Ücret 2022 için 2. ve 3. Toplantı Ne Zaman Yapılacak?

Asgari Ücret 2022 için 2. ve 3. Toplantı Ne Zaman Yapılacak?

Asgari ücrette ikinci toplantı; 7 Aralık Salı günü saat 14.00’te TÜRK-İŞ’te, üçüncü toplantı ise ; 9 Aralık Perşembe günü saat 10.00’da TİSK’te yapılacak.

2022 Asgari Ücret için İlk Toplantıdan Çıkan Teklifler

2022 Asgari Ücret için İlk Toplantıdan Çıkan Teklifler

Yapılan çalışmada işverenler 3500-3750 lira arasında asgari ücretin olmasına yönelik çoğunluk oluştu. Çalışmaya katılan işverenlerin yüzde 74'ü işten çıkarmaların artabileceğini belirtti.

Firma sahiplerinin yüzde 36'sı 3500-3750 lira arasında asgari ücret isterken profesyonel yöneticiler 6 bin liranın üzerinde artışlar istemişlerdir.

Küçük işletmeler ve mikro işletmeler elinin altında işçi çalıştıranlar onlar da asgari ücretin yukarıya doğru tırmanmasının ciddi şekilde işsizliğe neden olabileceği sorununu dile getirdiklerini sizlerle paylaşmak isterim.

2500 emekçiye ulaşıldı. Bunların yüzde 13'ünün asgari ücret dışında bir işte de çalıştıklarını ifade etmişlerdir. 3750 -4000 lira arasında rakamlar telâfuz ettiler. Ağırlıklı oran 3750 lira ile 4 bin lira arasında toplandığı görülmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Asgari Ücret Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Asgari Ücret Açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısının çıkışında asgari ücretle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Asgari ücretle ilgili çalışmalarımız sürüyor. En kısa zamanda açıklanacak. Asgari ücrete şuana kadar olmuşun çok çok fevkinde bir artış yapacağız' dedi.

Numan Kurtulmuş'tan Asgari Ücret Açıklaması

Numan Kurtulmuş'tan Asgari Ücret Açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş açıkladı:

'Yılbaşından sonra asgari ücretin tatmin edecek derecede olduğunu belirten Kurtulmuş, “Enflasyon dolayısıyla market ve pazardaki fiyatların yukarıya çıktığını biliyoruz. Kararlı bir şekilde vatandaşımızın alım gücünü artıracak tedbirleri alıyoruz. Yılbaşından itibaren herkesi tatmin edecek çok güçlü bir asgari ücret açıklanacaktır. Yine aynı şekilde bu hafta içerisinde Cumhurbaşkanımızın sağlık çalışanlarıyla ilgili iyileştirme, seyyanen zamla ilgili düzenleme, öğretmenlik yasasıyla ilgili teklif Meclis'e geliyor. 3600 ek gösterge gibi, emeklilerin durumunun iyileştirilmesi ve diğer konularla ilgili çalışmalar nihai noktaya geliyor. Meclis'teki bu bütçe trafiği geçtikten sonra inşallah bunları halledeceğiz, yoluna koyacağız ve vatandaşımızı asla enflasyonun ortaya çıkardığı bu ağır tablonun altında ezdirmeyeceğiz. Dün olduğu gibi bundan sona da milletimizin yanında olacağız, bir farkla biz milletimizin oylarını almak ya da onlara bir şeyi eksik yanlış söyleyerek zihinlerini çelmek için değil, biz milletimizin gönüllerini kazanmak için taleplerine kulak veriyoruz. Bu kadronun en önemli özelliği de budur' diye konuştu.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?