Arkadaş Sohbetlerinde İşinize Yarayacak Bilgiler: Kısaltmalarını Bildiğimiz 18 Ülkenin Resmi Adı

5PAYLAŞIM

Ülkelerin isimlerini biliyoruz, belki başkentlerini de biliyoruz ama resmi isimleri hakkında çoğu zaman bir fikrimiz yok. Biz de bunun üzerine sizleri şaşırtacak ve çoğunlukla da bilinmeyen ülkelerin resmi uzun isimlerini bir araya topladık.

1. Venezuela - Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti

Latin Amerika'da İspanyol egemenliğinden kurtulma noktasında ortak bir kahraman olan Simon Bolivar'ın isminden hareketle ülkenin resmi adı Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti olarak kayıtlara alınmış.

2. Kuzey Kore - Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti

Kore Yarımadası'nın kuzeyinde yer alan ve dünyada neredeyse herkesin Kuzey Kore olarak adlandırdığı bu ülkenin gerçek adı Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti.

3. Güney Kore - Kore Cumhuriyeti

Güney Kore olarak bildiğimiz ülkenin resmi adı da tüm adayı temsil etme arzularından dolayı Kore Cumhuriyeti olarak kayıtlara geçmiş.

4. Avustralya - Avustralya Milletler Topluluğu

Eski bir deniz aşırı İngiliz toprağı olan Avustralya, halen İngiliz Milletler Topluluğuna üye bir ülke. Ülkenin resmi adının da bu şekilde olmasının sebebinin bu olduğu düşünülebilir.

5. Meksika - Meksika Birleşik Devletleri

Meksika'nın resmi adından da anlaşılacağı gibi idari yönetim birimlerinin ortaya çıkışı açısından Amerika'ya çok benzer bir sistemi var.

6. Tayvan - Çin Cumhuriyeti

En çok şaşırılacak bilgilerden birisi bu olabilir. Çünkü tüm dünyanın Tayvan olarak bildiği ülkenin gerçek adı Çin Cumhuriyeti ve bu konuda Çin Halk Cumhuriyeti ile büyük sorunlar yaşanıyor.

7. Yunanistan - Helen Cumhuriyeti

Komşumuz Yunanistan, tüm dünyada da Greece olarak anılıyor. Ama resmi kayıtlara göre ülkenin adı Helen Cumhuriyeti.

8. Bolivya - Bolivya Çokuluslu Devleti

11 milyona yakın nüfusu olan bu ülkenin çok fazla etnik gruptan oluşması ve çok fazla yerel dilin konuşulması ülkenin resmi adının bu şekilde olmasının sebebi.

9. İsviçre - İsviçre Konfederasyonu

Bu Avrupa ülkesi de dünyada eşi benzeri bulunmayan yönetim yapısı sebebiyle bu isimle anılıyor.

10. Ürdün - Ürdün Haşimi Krallığı

Ortadoğu'nun her anlamda sıcak ülkesi Ürdün, İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in büyük dedesi Haşim'in soyundan gelen hanedanın mevcut krallığı kurması sebebiyle bu isim ile kayıtlara geçmiş durumda.

11. Hong Kong - Çin Halk Cumhuriyeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi

1999 yılına kadar Birleşik Krallık'ın bir parçası olan Hong Kong, o tarihten bu yana Çin'in bir parçası ancak özerkliği sebebiyle bu resmi isim ile anılıyor.

12. Uruguay - Uruguay Doğu Cumhuriyeti

Ülkenin yerlileri Latin Amerika'da "Doğulular" olarak bilindiğinden ülkenin resmi adı da bu şekilde.

13. Güney Kıbrıs - Kıbrıs Cumhuriyeti

Bu noktada diğer ülkelerden farklı bir durum var. Aslında 1960'ta kurulan ve adada bulunan iki toplumu eşit bir şekilde temsil eden Kıbrıs Cumhuriyeti, geçerliliğini fiilen kaybetmiş durumda. Ancak Güney yönetimi halen adanın tümünü temsil ettiğini savunduğundan ve Türkiye'yi adanın kuzeyinde işgalci olarak gördüğünden ülkenin adını Kıbrıs Cumhuriyeti olarak devam ettiriyor.

14. Guyana - Guyana Kooperatif Cumhuriyeti

Ülke resmi adında bulunan kooperatif kelimesi ile eşsiz bir resmi ada sahip.

15. Makao - Çin Halk Cumhuriyeti Makao Özel İdari Bölgesi

Aynen Hong Kong'da olduğu gibi aslında kendi sınırları, gümrüğü olan Makao, Çin'in özerk bir bölgesi olması sebebiyle bu isimle anılıyor.

16. Lüksemburg - Lüksemburg Büyük Dükalığı

Herhalde dünya üzerinde resmi adında dükalık olan bir başka ülke daha yok.

17. Brunei - Brunei Barış Ülkesi Devleti

Bir ülkenin adında barış geçmesi elbette güzel bir şey; ama önemli olan bunu hakkıyla ortaya koyabilmek.

18. Vatikan - Vatikan Şehir Devleti

Katolik Hristiyanların merkez olarak gördüğü İtalya sınırları içinde bulunan Vatikan, bağımsız bir ülke ve Vatikan Şehir Devleti olarak resmi kayıtlarda geçiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vedat-kaplan1

#11 ve #15 ülke olmamasına rağmen neden içerikte anlamış değilim ve #6 ya gerçekten şaşırdım

dr.d

Kuzey Kore , Demokratik Kore Halk Cumhuriyeti mi? Hadi len ordan.Çok demokratik aynen

r2d2

#13 hakkında ekleyeceklerim var.. Dünyada K.K.T.C yi tanıyan tek ülke Türkiye'dir.. Bir tek Güney Kıbrısa göre değil, tüm dünyaya göre Türkiye adanın kuzeyinde işgalci konumundadır. Pakistanlı, katarlı, azerbaycanlı kardeşlerimiz var ya, hani din kardeşlerimiz vs diyoruz. Bu ülkeler kuzey kıbrısı tanımamaktadırlar. 1983'de Kuzey kıbrıs bağımsızlığını ilan ettiğinde Türkiye, Bangladeş ve Pakistan hemen tanımış olsalar da Türkiye hariç diğer iki ülke ertesi gün bu kararından dönmüştür. Kuzey kıbrısın ülke alan kodu +90 dır. Yani alan kodu Türkiye üzerindendir, Türkiye şehir kodu vermiştir bu sebep ile Kuzey kıbrısı arayacaksanız +90392 diye çevirirsiniz. O yüzden hiç Azerbaycan falan kardeş ülke demeyin.. Daha bizim canımızı vererek kurtardığımız kıbrısı tanımıyorlar.

cehaletsavar

Bunu neden yaptım bilmiyorum ama senin gibi bir cahilin daha fazla cahil kalmasına gönlüm razı olmadı. Kıbrısı çok yakın dediğimiz kardeşimiz kabul ettiğimiz ülkeler TANIYAMAZLAR. Neden mi çünkü Azerbaycan tanırsa dağlık Karabağ için benim deme hakkını kaybeder. Pakistan kabul edemez yoksa Keşmir için söz söyleyemez. Yani neymiş kardeş araştırmıyorsunuz. En basitinden Azerbaycan neden KKTC yi tanımıyor diye İnternete sorsan senin gibisine bile bir cevap verir. Birde senin aklına uyup bunu beğenen 7 kişide var.

aycaipekci

“Türkiye’nin Kıbrıs’ı tanımamızı beklemeye hakkı var. Biz bunu anlıyoruz. Sanmayın ki Kıbrıs bize göre sizden az önemlidir. Sizin devletinizi yönetenler şunu çok iyi bilirki bugün bir tek Azerbaycan Kuzey Kıbrıs’ı tanırsa, 15 devlet Dağlık-Karabağ tanıyacak. Bunu koyun terazinin gözüne. Türkiye onu istemez.” Azerbaycan başbakan Yardımcısı Ali Hasanov, Türk gazetecilere verdiği cevapta.

galatacimbm1905

#2 En kısa fıkra

disappointedpotato

Kuzey Kore: Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Demokrasinin anlamını bildiklerini sanmıyorum.

bunedio.net

çoğu komunıst ulkenın adı oyle doğu almanya da oyleydı

dr.d

@Yeter Artık aynısı senin yorumunu görmeden yazdım.😅 bencede bilmiyorlar

Görüş Bildir