Araştırma Yayınlandı: Zebraların Siyah Beyaz Çizgilerinin Nedeni Sinekler Olabilir!

-

Hayvanlar aleminin havalı canlısı zebraların neden siyah beyaz çizgilere sahip olduğu yıllardır merak konusuydu. Sonunda, bu duurmun nedenini açıklayabilecek bir araştırma gerçekleştirildi.

Ayrıntılar The Sun kaynaklı içeriğimizde:

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/tech/8471484/ze...

Zebraların beyaz çizgilere sahip oluşu yüzyıllardır gizemini koruyordu. Fakat bilim insanları sonunda bu çizgiler için bir açıklamaya sahip olabilirler.

Değişik görünümlü siyah beyazlı yaratıklar, Afrika ovalarındaki kan emici parazitlerden korunmak için evrimleşmişler. Daha önceleri bu çizgilerin zebraların kamuflajında ve avcı hayvanlardan saklanmalarında yardımcı olduğu, yazın da sıcaklardan koruduğu düşünülüyordu.

Fakat Britanyalı bilim insanlarının yürüttüğü araştırmalar tersini ortaya koydu.

Edinilen bilgilere göre, çizgiler aslında at sineklerinin kafasını karıştırıyor ve zebraların üstüne konmalarını zorlaştırıyor. Bu da zebraların ısırılmasını önlüyor. Bristol Üniversitesi'nden çalışmanın yazarı ve bilim insanı  Dr. Martin How, "Görebilecek kadar yaklaştıklarında çizgiler sineklerin kafasını karıştırabilir." diyor.

ABD ve Hollanda'daki iş arkadaşlarıyla birlikte Dr. How, Birleşik Krallık'taki bir at çiftliğinde sıra dışı deneyler gerçekleştirdi.

At sinekleri hem atların hem de zebraların üzerine konmaya çalışırken sinekleri yakından incelediler. Sinekler her iki hayvanın üzerine yaklaşık olarak eşit oranlarda konmaya çalışmış olsalar da, sinekler aslında zebralara bir çeyrek daha az kondular. Ekip atlara zebra desenli kabanlar giydirdiğinde ise, üzerlerine daha az sinek kondu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bilinemeyen

Bu kadar araştırmaya gerek mi vardı? Bizim babalar boşuna mı pikniğe giderken çizgili pijama giyiyor.

Görüş Bildir