Araştırma: Vatandaşların Yüzde 44'ü 'Koronavirüs Aşısı Bulunsa da Yaptırmam' Dedi

 > 
138PAYLAŞIM

İstanbul Ekonomi Araştırma Merkezi'nin yaptığı çalışmaya göre, halkın yüzde 44'ü yeni tip koronavirüse karşı aşı geliştirilse bile yaptırmayacağını söyledi.

Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs Türkiye'ye de ulaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayısının beşe yükseldiğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün "küresel salgın" tespiti yaptığı yeni koronavirüs için henüz bir aşı geliştirilemedi. Ancak bilim insanları çalışmalarını sürdürüyor. 

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından yapılan kamuoyu araştırmasıyla virüse karşı geliştirilecek aşıya halkın nasıl yaklaştığı tespit edildi. 12 ilde 1537 kişi ile yapılan anket çalışmasından dikkat çeken sonuçlar çıktı. Aşının geliştirilmesi durumunda yaptırmayı düşünmeyenlerin oranı bir hayli yüksek çıktı. Katılımcıların yüzde 55,8'i yaptırmayı düşünürken, yüzde 44, 2'si "hayır" dedi.

Aşıyı yaptırmayı daha çok yaşlılar düşünüyor

Katılımcıların yaş gruplarına dağılımına bakıldığında gençlerin aşıya daha mesafeli olduğu görüldü. 25-54 yaş arasındaki her iki katılımcıdan biri koronavirüsü için aşı yaptırmayacağını ifade etti.

Koronavirüs daha çok ileri yaş gruplarını etkilediği biliniyor. Aşı yaptırmayı düşünenlerin çoğunluğu da bu yaş grubunda yer alıyor. 55-64 yaş arasında yer alanların yüzde 67'si, 65 yaş üzerinin yüzde 63'ü aşı yaptırabileceğini belirtti.

Aşıya en mesafeli yaklaşanlar MHP'liler

Yanıtların siyasi parti seçmelerine göre dağılımı da yapıldı. Millet İttifakı'nın bileşenleri olan CHP ve İYİ Parti seçmelerinin verdiği yanıtlar benzerlik gösterdi. Bu iki partinin seçmenlerinin yüzde 60'ı aşı yaptıracağını söylerken, aşıya en mesafeli yaklaşanlar MHP'liler oldu. MHP'lilerin sadece yüzde 44,2'si aşı yaptıracağını ifade ettti.

Halkın çoğunluğu "biyolojik silah" olduğunu düşünüyor

Türkiye'nin Koronavirüse Bakışı: Yüzde 62'si 'Biyolojik Silah' Dedi - onedio.com
Türkiye'nin Koronavirüse Bakışı: Yüzde 62'si 'Biyolojik Silah' Dedi - onedio.com

Andy-Ar Sosyal Araştırmalar Merkezi'nin geçtiğimiz ay yaptığı araştırmaya göre, halkın yüzde 62'si yeni tip koronavirüsün "biyolojik" silah olduğunu düşünüyor.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir