Görüş Bildir
Haberler
17 Polise Soruşturma: Diyarbakır Bombacısını Niye Serbest Bıraktınız?

17 Polise Soruşturma: Diyarbakır Bombacısını Niye Serbest Bıraktınız?

Onedio Medya
26.08.2015 - 10:38 Son Güncelleme: 26.08.2015 - 12:44

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün talimatıyla harekete geçen mülkiye müfettişleri, Diyarbakır’daki HDP mitingine bombalı saldırının şüphelisi Orhan Gönder’in terör şüphelisi olarak arandığı bir dönemde, asker kaçağı olarak gözaltına alındığı halde serbest bırakılmasına dair incelemeyi tamamladı. Müfettişler, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nden 17 polisle ilgili soruşturma talep etti.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Hürriyet'ten Deniz Zeyrek'in haberine göre terör örgütü IŞİD üyesi olmakla suçlanan Orhan Gönder, 5 Haziran 2015 tarihinde, seçimlere iki gün kala Diyarbakır Meydanı’ndaki HDP mitingini kana bulayan bombalı saldırının faili olarak yakalanmıştı. Olaydan iki gün önce, 3 Haziran’da Diyarbakır’da kaldığı otelde polis tarafından ‘yoklama kaçağı’ olarak hakkında işlem yapılmış, tutanak tutulduktan sonra bırakılan Gönder’in uzun zamandır ‘terör nitelikli kayıp şahıs’ olarak arandığı tespit edilmişti.

Bu bilgilerin Hürriyet tarafından ortaya çıkarılmasından sonra yapılan ilk incelemenin ardından, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Orhan Gönder’in aranan biri olmasına karşın serbest bırakılmasında polisin ihmali olduğunu söylemişti. Öztürk, Gönder’in isminin Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nde (UYAP) bulunmadığına da dikkat çekmişti. Adalet Bakanı Kenan İpek ise şüpheli Gönder’in isminin neden UYAP’ta yer almadığını anlatırken, “Kayıp başvurusunu yapan abisinin ismiyle giriş yapılmış” demişti.

HDP'nin 5 Haziran tarihindeki mitinginde meydana gelen patlamada 3 kişi ölmüş, 100'ü aşkın kişi ise yaralanmıştı.

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün talimatıyla Ankara’dan Diyarbakır’a giden müfettişler kapsamlı bir rapor hazırladı ve Bakan Öztürk’e sundu. Aynı günlerde Diyarbakır Emniyet Müdürü Halis Böğürcü de Diyarbakır’dan alınarak Aydın’a emniyet müdürü olarak atandı. Söz konusu atamanın müfettiş raporu nedeniyle olduğu iddia edildi. Ancak Bakan Öztürk, Emniyet Müdürü Böğürcü ile ilgili raporda herhangi bir talepte bulunulmadığını, haliyle de atamanın konuyla ilgili olmadığını söyledi.

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk

İçeriğin Devamı Aşağıda

Soruşturma izni

Müfettiş raporunun tamamlandığını ve kendisine arz edildiğini Hürriyet’e doğrulayan Öztürk, “17 polis ile ilgili inceleme aşamasından soruşturma aşamasına geçilmesine dair bir talep geldi. İzin verdim. Söz konusu personelle ilgili soruşturma başladı” bilgisini verdi. Diyarbakır’da görev yaparken önceki hafta Aydın Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Emniyet Müdürü Halis Böğürcü hakkında herhangi bir işleme gerek görülmedi. Bakan Öztürk, Böğürcü’nün yönetim ve denetim sorumluluğu konusunda ayrı bir değerlendirme yapılabileceğine dikkat çekerek soruşturma izni verdiği emniyet personeliyle ilgili suçlamaların görevi ihmal ya da suiistimal olduğuna dikkat çekti. Öztürk, konuyu yakından takip ettiklerini de sözlerine ekledi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0