Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonunda (SEO'da) Doğru Bilinen 7 Yanlış

-
Abone ol

Yanlış 1: Arama motorlarında XX TL’ye birinci sıraya çıkarsınız.

Doğru: Eğer Google yahut diğer arama motorlarının yönetim kurulunda yer almıyorsanız ya da algoritmayı yapan ekibin müdürü değilseniz böyle bir garanti veremezsiniz.

SEO çalışması, basit programlar ile 3-5 link almak ile hedef kelimelerde yükselme olayı değildir. SEO çalışması, arama motoru manipülasyonu hiç değildir! SEO hizmeti; baştan aşağı bir planlama ve ölçümleme çalışmasıdır. SEO çalışmasının ciddiyetini kavramanız açısından Moz.com’un Etkili SEO Analizi için verdiği şablon bile fazlası ile yeterli olacaktır. Bu şablona bakarak SEO çalışması yapılacak projenin sadece analiz kısmının ne kadar efor gerektiren bir eylem olduğunu görebilirsiniz. Analiz sürecinden sonra kurgulanan operasyonların uygulanması ve ölçümlenmesi de bir o kadar yoğun ve disiplinli çalışma gerektirir.

Yanlış 2: Link Building stratejilerinizde Anchor Text olarak sadece anahtar kelimelerinizi kullanmalısınız.

Öncelikle Anchor Text’i açıklayarak başlayalım: Anchor Text herhangi bir URL’e bağlantı verilirken bağlantının verildiği kelime veya kelime gruplarıdır.

Doğru: Penguen dostu bir kurgu yaratmak için Anchor Text’lerinizi doğallaştırın ve çeşitlendirin.

Sektörünüzde veya alanınızda insanlar size ulaşmak için kaç tane anahtar kelime kullanabilir? 50, 100, 500…. Bu sorunun cevabını SEO çalışmasına başlarken yapacağınız anahtar kelime araştırması ile verebilirsiniz. Ama hepimiz şunu biliyoruz ki bu sayı 3-5 tane değil. Arama motorları da bunun farklında. Organik bir link profilinin sadece bir kaç Anchor Text üzerine kurulu olmayacağı aşikar.

Sektörünüzde veya alanınızda insanlar size ulaşmak için kaç tane anahtar kelime kullanabilir? 50, 100, 500…. Bu sorunun cevabını SEO çalışmasına başlarken yapacağınız anahtar kelime araştırması ile verebilirsiniz. Ama hepimiz şunu biliyoruz ki bu sayı 3-5 tane değil. Arama motorları da bunun farklında. Organik bir link profilinin sadece bir kaç Anchor Text üzerine kurulu olmayacağı aşikar.

Yanlış 3: Link aldım, arkama yaslandım, yükseldim.

Doğru: Link, SEO için kimisine göre buzdağının görünen kısmı, kimisine göre ise ana kısmıdır. Ancak işin doğrusu backlink, Google’ın web sitesine değer verirken baz aldığı 200’ü aşkın kriterinden sadece bir tanesidir.

Bu konu ayrı bir yazı konusu   Biz yazmadan bu konuya bakmak isteyenler için Search Metrics’in hazırladığı 2014 Ranking Factors raporunu incelemenizi öneriyorum.

Yanlış 4: Makalelerin uzunluğu minimum 300 kelime olmalı, hedef kelimeleriniz makalede %3-7 oranında geçmelidir.

Doğru: İçerikleri arama motorlarına göre değil, ziyaretçilerinize göre üretin.

Çok fazla geriye gitmeye gerek yok: 2 sene öncesine kadar birçok ”SEO Uzmanı” hedef kelimelerin makale içerisindeki yoğunluk oranının %3-7 arasında olması gerektiğini,, makalelerin ise minimum 200 kelimeden oluşması gerektiğini, dolayısı ile her makalede kelime / oran bazında 6-14 arasında hedef kelimesinin geçmesi gerektiğini belirtiyor ve bunu ”fazlası ile” destekliyordu. Lakin Google, bu kullanıcılara ve bu duruma inanıp o şekilde devam edenlere çıkardığı o ”ünlü” güncelleme olan Penguen ile öyle bir ‘’Hello’’ dedi ki, sektördeki web sitelerinin neredeyse %25 i sarsıldı. Her ne kadar bu duruma daha sonra birçok bahane üretilse de görünen köy klavuz istemiyordu.

İçeriklerinizi arama motorları için değil kullanıcılarınız için üretin.

  • Amacınız kullanıcının aradığı konuyla ilgili gerçek cevabı vermek olsun.

  • Otorite yerlere link vermekten çekinmeyin.

  • Kullanıcının yazılarınıza yorum yapmasını teşvik edin ve soruları yanıtsız bırakmayın.

  • İçeriklerinizi paylaşılabilir kılın. Sosyal medya butonlarınızı eksik etmeyin.

  • Video ve resim gibi ögeleri yazı içerisinde kullanarak, içeriğinizi çeşitlendirin.

Yanlış 5: Bütün Anahtar Kelimeleri Title’de Geçirin.

Doğru: İçerikleriniz emlak dükkânları değildir!

Web sitelerinize içerik eklerken seçmiş olduğunuz title, arama motorlarında sitenizin vitrini olacaktır. Dolayısı ile vitrininizi gereksiz yere doldurmak yerine içeriğiniz ile alakalı ilgi çekici şekilde seçmenizde fayda vardır.

Tekrar etmekte fayda görüyorum, arama motorları için değil, ziyaretçilerimiz için içerik üretelim. İçeriğe göre kitle beklemek yerine, kitleye göre içerik yazalım. Kolay olan dururken neden zor olanı seçer ki insan?

Hatırlatmakta fayda var: 50-60 karakter arasında başlıklarınızı oluşturabilirsiniz. Zira bundan fazlası olduğu takdirde, Google web sayfanızın başlığının tamamını göstermiyor.

Yanlış 6: Sosyal medyada var olalım, nasıl olduğu önemli değil.

Doğru: Hanesi olmayan köye pazar kurarsanız müşteriniz olmaz.

Birçok kullanıcı yazılım kullanarak yeni açılmış sıfır sosyal medya hesaplarına içeriklerini otomatik olarak paylaştırıp bunlardan geri dönüş bekliyor. Bu durum fazlası ile yanlış! Sosyal sinyallere sahip olmak fayda sağlar ama organik olmayan her çalışma uzun vadede zarar getirir.

İçeriklerinizi çeşitli yazılımlarla paylaşabilirsiniz ancak paylaştığınız sayfalar ve hesaplar belli bir kitleye sahip değilse, o paylaşımlarınıza geri dönüş alamıyorsanız, internet okyanusuna yeni bir çöp atmış olursunuz. İçeriğiniz ‘’Çiçek’’ ile alakalı iken paylaşım yaptığınız yerler ‘’bilgisayar’’ ile ilgili ise yine herhangi bir geri dönüş alamayacağınızdan ötürü bu paylaşımlarınızın bir faydası olmayacaktır.

Yanlış 7: Google Adwords, SEO sektörüne sıkılmış bir kurşundur.

Doğru: Google Adwords, SEO gibi dijital pazarlama çalışmalarınızın önemli kanallarından birisidir.

Birçok otoriteye göre, Google arama sonuçlarında hedef kitlenize (müşterilerinize) en doğru şekilde ulaşmanın yollarından birisi de SEO ve Google Adwords’ü birlikte kullanmaktır.

Bunun sebebi olarak ise SEO’nun uzun vadeli bir yatırım olduğu, Adwords’ün ise anında sonuç gösteren bir kanal olduğudur. SEO ve Adwords’ün ilişkilendirmesinde bir genelleme yapmak mümkün değildir. Adwords, bütçenizi dengelemek için SEO çalışmaları  yaparken, bazı mevsimlerde aranma hacmi artan kelimelerde Adwords ile trafik almanız mümkün.

Dolayısı ile Adwords’ü SEO’nun bir parçası olarak görmemiz gerekiyor ve bu 2 olayı birbirine zıt kutuplar gibi lanse etmememiz gerekiyor. SEO ve Adwords birbirinden tamamıyla alakasız, aynı hedefe ulaşmak için kullanabileceğiniz iki farklı kanaldır.

Yazı aralarında verdiğim naçizane öneriyi hatırlatmak isterim: SEO çalışmalarınızda ve SEO performansınızı doğrudan etkileyen: İçerik Pazarlaması, Sosyal Medya Çalışmaları, Web Sitesi Geliştirmeleri gibi konularda da trafik için değil kullanıcı deneyimi için çalışın!

Değerli vaktiniz için teşekkür ederim, sürç-i lisan ettiysem affola…

Yazı dizimizin bir sonraki konusunu sizden gelecek olan yorumlara göre belirlemekten çok mutlu oluruz. Sorularınız, yorumlarınız ve eleştirilerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin! Twitter'da @rdytr profiliyle etkileşime geçebilirsiniz.

İlk yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Son olarak Twitter’da #SDBY etiketiyle siz de doğru bilinen SEO yanlışlarını paylaşabilir, uzmanlarımızla etkileşime geçebilirsiniz!

Kaynak: SEO’nun Doğru Bilinen Yanlışları – Vol.2

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Seo bir iş değil, bir yaşam biçimidir.

seozof

Seo hizmetine ve seo danışmanına ihtiyaç duyan dostlar, www.seozof.com.tr üzerinden bize ulaşabilirler.

eray-yetistiren

üzerinden bana ulaşabilir ve SEO ile ilgili merak ettiklerinizi iletebilirsiniz.

bestesel

SEO nedir ve ne değildir konusunda kaliteli bir paylaşım olmuş, emeğinize sağlık. SEO uyumlu web sitesi özellikleri ile ilgili ayrıntılı bilgi için bu linki de ziyaret edebilirsiniz:

seot

Genel kafa karıştırmak için yazılan makalelerin aksine. Gayet başarılı bir makale olmuş emeğinize sağlık. Arama motoru iyileştirmesine merakınız varsa Google kaynaklarını bitirmeden diğerlerine pek bakmayın.

Görüş Bildir