Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anlamlarının Nereden Geldiğini Öğrenince Şaşıracağınız Günlük Hayattan 30 Kelime

 > 
13bPAYLAŞIM

1. İtalyanca'da 'alla arme' 'silah başına!' demektir. Bu kelime bize 'alarm' olarak geçmiştir.

2. Farsça olan 'firiştah' kelimesi, Türkçe'de 'feriştah' şeklinde söylenir. Firiştah, çok güzel olan gök varlıklarına denir.

3. Farsçada ‘zengin çiftçi’ anlamında kullanılan ‘anguşta’ kelimesi bize enişte olarak geçmiştir.

4. Dilimize Macarca'dan giren 'soba' kelimesinin aslı, bu dilde 'ev içindeki hamam'ı ifade eden 'szoba'dır.

5. Marathon, Atina'nın kuzeydoğusunda bir yerleşim birimidir. Burası M.Ö. 490 yılında Yunanlıların Persleri yendiği savaşa ev sahipliği yapmıştır. Maraton kelimesi bu zaferi haber vermek için Marathon'dan Atina'ya kadar koşan (yaklaşık 42 km) mesajcıdan dolayı ortaya çıkmıştır.

6. Arama motoru Google’ın adı bir matematik terimi olan ve ‘10’un 100. katı olan ‘googol’dan geliyor.

7. Ünlü spor markası 'Nike' aslında mitolojideki zafer tanrıçasıdır. Mitolojide Nike, çok hızlı koşma ve uçma yeteneğine sahiptir.

8. Hanya'yı Konya'yı görmek ya da göstermek deyiminde adı geçen Hanya, Girit adasinda bulunan bir sehirdir.

9. 'Dikizlemek' kelimesi Çingenece'den dilimize geçmiştir. 'Dikáva' (bakmak) fiilinin ikinci tekil emir kipi çekimi 'dikés' 'bak' demektir.

10. 'Çığır' eski Türkçe bir kelimedir ve dar, küçük yol demektir. Kar üstünde herhangi bir şekilde açılan yola çığır denir. Bu kelime dilimizde iki deyimde kullanılıyor: "çığırından çıkmak" ve "çığır açmak"

11. 'Nankör', Farsça 'nān' (ekmek) ve 'kūr' (kör) kelimelerinden (nānkūr) oluşmuştur. Gördüğü iyiliği unutan, iyilik bilmeyen kimse anlamındadır.

12. Farsça'da 'pa' ayak, 'puş' ise örten demektir. Pabuç bu iki kelimenin birleşiminden oluşmuştur.

13. Çingene dilinde 'konka' yakın arkadaş, yoldaş anlamına geliyor. Sıklıkla kullandığımız 'kanka' kelimesi buradan geliyor.

14. Çorba kelimesi Farsça (şōrbā) kökenlidir. 'şōr' (1. tuz, tuzlu, 2. bulanık, karışık) ve 'bā' (yemek, aş anlamında bir ek) dan oluşmuştur.

15. 'Varoş' kelimesi Macarca'da kent anlamına gelen 'város' sözcüğünden gelmektedir. Futbol severler Ferencvaros takımını anımsayacaktır.

16. Bugün daha çok giydiğimiz kıyafetler için kullandığımız 'salaş' kelimesi Macarca'dan (szállás) dilimize girmiştir. Asıl anlamı kulübedir ve bu tabir yalnızca binalar, kulübeler için kullanılır.

17. Arapça'da 'mā' su demektir. "Mā'ī" ise suya ait, su gibi, su rengi anlamlarında kullanılır. Bu kelime bize 'mavi' olarak geçmiştir.

18. 'Acem' kelimesini Araplar kendileri haricindeki yabancılar için, Türkler ise İranlılar için kullanır. 'Acemi' Arapça bir kelimedir. "Arapça bilmeyen, barbar, İranlı" anlamındadır.

19. "Etfal" kelimesi tıfılın çoğuludur ve "çocuklar" demektir. Şişli Etfal Hastanesi Türkiye'nin ilk çocuk hastanesidir.

20. Fransızca'da "soupe anglaise" "İngiliz çorbası" demektir. Bu kelime bizde "supangle" halini almıştır.

21. İtalyanca'da "tira" (çek!, alıp götür!) demektir. Tiramisù ise "al götür beni" anlamındadır.

22. "Yap-" fiili ilk olarak "kapatmak" anlamıyla ortaya çıkmış ancak zamanla anlam genişlemesine uğramıştır. "Yaprak" da bu fiilden türemiş bir isimdir ve "kapatan" anlamındadır.

23. Ermenice'de "şil" çirkin demektir. Bu kelime bizde halk dilinde "şıl" olarak kullanılır. "Şıllık" kelimesi de buradan geliyor.

24. "Köftehor" kelimesinde geçen 'hor' Farsça kökenlidir ve "yiyen, içen, tüketen" demektir.

25. 'Aslan' kelimesindeki 'lan' hecesi, ('sırtlan, kaplan, yılan' vb) hayvan adları türeten çok eski bir Türkçe ektir.

26. Kaplumbağa kelimesinin aslı "kaplu bağa" şeklindedir. "Kaplu" (örtülü, kabuklu) + "bağa" (kurbağa)

27. Arapça kökenli 'talep' ve 'talebe' kelimeleri aynı kökten gelirler: 'Talebe', (öğrenmeyi) 'talep' eden kişidir.

28. Bordo, kırmızının koyu tonlarındandır. Bu kelime Fransızca (bordeaux) kökenlidir. Fransa'da şarap üretilen kentin adı olan Bordeaux, üretilen şarabın renginden dolayı "bordo" olarak dilimize geçmiştir.

29. Atlı karınca sözünün eski ve asıl şekli "atlı karaca" dır. Buradaki karaca kelimesi İtalyanca araba anlamındaki "carrozza"dan gelmektedir.

"Atlı araba" yani. Çocukluğumdan beri anlam verememiştim, rahatladım şimdi.

30. Farsça süt anlamına gelen "şir" kelimesinden türeyen bir başka kelime olan "şirin", "sütten yapılmış gibi tatlı" manasındadır.

Kaynak: https://twitter.com/Kelimeinceleme

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mahmutel73

25.Numaradaki "Lan"eki Türkçe değildir. "Leon" batı dillerinde "Aslan" demektir. Yanı sıra, Etrüskçe Leu/Lev sözleri erkek arslan, Leuna/Leuni sözleri de dişi arslan demek. Bunun nedeni, Etrüskçede dişil ve eril ayrımının belirgin olması ki bu dil yapısı bugün “Hint-Avrupa” diller ailesindeki yerini korumaktadır.

turan-karacayir

firiştah: farscada i ve ı seslendirme yoktur. faraştah diye kelimenin aslı (kalın) okunur. e seslendirmesi için farisiler harfi esre ile işaretlerler. Mesela bizim İsfehan bildiğimiz onlarda Esfahan'dır. Yani i e okunur. Üstün harekeler her zaman a şeklinde kalın okunur.

ahmetcan.oral.5

29 doğru olmayabilir ancak gerisi güzelmiş.

dellydolly

kanka, kan kardeş'in kısaltması diye biliyordum.

Gizli Kullanıcı

feriştah kelimesini çok yanlış anlamamız peki

Görüş Bildir