Görüş Bildir
Haberler
‘Ankara Saldırısında İşaretler IŞİD'i Gösteriyor’

‘Ankara Saldırısında İşaretler IŞİD'i Gösteriyor’

Onedio Medya
11.10.2015 - 20:28

Ankara'da Barış Mitingi öncesinde gerçekleşen bombalı saldırıyı düzenleyenlerle ilgili emniyet kaynaklarından henüz resmi bir açıklama yok. Rus haber ajansı Sputnik, saldırının, IŞİD’in Türkiye’ye gönderdiği 100 kişilik ekip içinde yer alan 2 Türkiye vatandaşı tarafından yapılmış olabileceği ihtimalinin ağırlık kazandığını öne sürdü.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sputnik Türkiye'deki haberde, 'Türkiye’nin hava üslerini IŞİD’e karşı mücadelede ABD’nin öncülüğündeki koalisyon güçlerine açması, sınır kontrolünü yoğunlaştırması ve ülke çapında IŞİD militanlarına yönelik operasyonlar gerçekleştirmesi, örgütün Türkiye’ye karşı eylem kararı almasına yol açtı' denildi.

Sputnik Türkiye'den Hikmet Durgun'un haberinde şu ifadelere yer verildi:

Sputnik, 29 Eylül tarihinde yayınladığı haberde 100 IŞİD militanının Türkiye’de eylem hazırlığında olduğunu gündeme getirmişti. Sputnik'in haberi CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu tarafından Meclis'e taşınmıştı.  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesinde, 'IŞİD’in olası saldırılarına karşı tedbir alınıp alınmadığı’ üzerinde durulmuştu.

Ankara tren garında dün sabah art arda meydana gelen ve tüm Türkiye'yi yasaya boğan 95 kişinin öldüğü ve 246 kişinin yaralandığı saldırıyla ilgili Sputnik, çok önemli bilgilere ulaştı.

Saldırı kararı nasıl alındı?

Sputnik'in güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre Türkiye’nin hava üslerini IŞİD’e karşı mücadelede ABD’nin öncülüğündeki koalisyon güçlerine açması, sınır kontrolünü yoğunlaştırması ve ülke çapında IŞİD militanlarına yönelik operasyonlar gerçekleştirmesi, örgütün Türkiye’ye karşı eylem kararı almasına yol açtı.

Bağdadi onay verdi

Musul’da yaşayan IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin de onayının ardından, örgütün Suriye'nin Rakka kentinde bulunan Türkiye Şurası, saldırılar için hazırlıklara başladı. Hazırlıklar kapsamında 100 kişi Suriye'den Türkiye'ye kaçak yollarla gönderildi. 100 kişiye ilk hedefin HDP ile sol parti ve demokratik kitle örgütleri olduğu talimatı verildi.

Saldırılar için Türkiye’ye geçen 100 kişilik ekipte yer alanlarının büyük çoğunluğunun Türkiye vatandaşı olduğu ve deneyimli militanlardan oluştuğu belirtiliyor.

Saldırının amacı

IŞİD’in ilk saldırı için Ankara’yı hedef seçmesinin nedeni ise hem başta HDP olmak üzere Türkiye’deki sol partilerden intikam almak hem de başkentte eylem gerçekleştirebilecek kabiliyette olduğunu Türkiye hükümetine göstermek. Ankara’da gerçekleştirilecek barış mitingine yönelik saldırı kararını da Rakka’da bulunan örgütün ‘Türkiye Şurası’ aldı.

Saldırı için görevlendirilen, Türkiye vatandaşı olan 2 intihar bombacısının daha önce de Ankara’da örgüte ait hücre evlerinde kaldığı biliniyor.

Sputnik'in ulaştığı bilgilere göre, 2 intihar bombacısı, mitingle ilgili gelişmeleri internetten takibe aldı ve birkaç kez keşif amacıyla mitingin yapılacağı alana geldi. Militanlar dikkat çekmemek için sakallarını kesti ve diğer örgüt militanlarıyla telefon görüşmelerine son verdi. Saldırı hazırlığını Ankara’daki hücre evinde yapan iki intihar bombacısı hazırladıkları kemerin içine TNT bilyeler ve diğer patlayıcı maddelerden oluşan bir bomba yerleştirdi ve sabah saat 10.24’de miting için toplanmakta olan kalabalığın arasında bombaları patlattı.

IŞİD, kendisine ait Türkçe propaganda sitesi ‘Darülhilafe’ adlı sitenin resmi Twitter adresinden saldırıyı tebrik etti ve ölü sayısının artması temennisinde bulundu.

7 Haziran Genel Seçimleri öncesinde HDP’nin Diyarbakır'daki mitingine yönelik saldırı ve 20 Temmuz 2015’te, Urfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleşen patlamanın da faili olan IŞİD, bu saldırıları üstlenmedi. Örgüte yakın kaynaklar, IŞİD’in toplu sivil ölümlerinin yaşandığı saldırıları üstlenmediği, sadece askeri nitelikli eylemleri üstlendiğini belirtiyor.

Suruç bombacısının kardeşi mi?

HaberTürk gazetesinin Emniyet kaynaklarından elde ettiği bilgiler de Sputnik’in haberini doğrular nitelikte.  Gazete, emniyet güçlerinin IŞİD ihtimali üzerinde durulduğunu yazarken, canlı bombalardan birinin Suruç katliamını yapan Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün kayıp ağabeyi Yunus Emre Alagöz (25) olabileceği ihtimali üzerinde durulduğuna dikkat çekti.

IŞİD'in Türkçe olarak yayınlanan Konstantiniyye dergisinin son sayısında kapağında intihar saldırısı fotoğrafına yer verilmişti. Derginin önsözünde “intihar saldırılarıyla eski ve yeni düşmanlarımızın korkulu rüyası olacağız' yazısıyla örgüt yeni düşman olarak gördüğü Türkiye'de saldırı yapacağının ipuçlarını vermişti.

Reuters'a konuşan yetkililer 'ilk belirlemelere göre IŞİD' demişti

Reuters'a konuşan üst düzey 2 Türk güvenlik yetkilisi, saldırıdaki ilk belirlemelerin Irak Şam İslam Devleti'ni (IŞİD) gösterdiğini söylemişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
3
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
goofy

ışid? hani şu değerli başbakanımızın " terörist değil sadece bir grup sinirli insan " dediği ışid mi?

Bertan

IŞID denen yobazlar bizzat MIT destekli kamplarda eğitildi. RTE çıktı bu IŞID için evlatlarım dedi. MIT tırları silah yollarken yakalandı. Aynı konu bugün va... Devamını Gör

ben TNT patlayıcı kullananlar işidli oluyor genelde dediğimde burdaki Anime profilli bir gerizeka hemen saldırmıştı bana nerden biliyosun PKK yapmıştır zart ... Devamını Gör

O anime hentai orrrosunu bende cok yakaladım assalık bi chepe propagandacisi... Amq orrosu chpye olan sempatimizide alip goturdu...