Ankara'nın Medar-ı İftihar'ı Gece Hakkında Bilmek İsteyeceğiniz 18 Bilgi

841PAYLAŞIM

Ankara'nın ülke müziğimize kattığı sayısız başarılı gruptan biri olan Gece, 2000'lerin başında yükselişe geçen Türk Rock akımının da önemli bir figürü olarak müzik tarihimize geçti. 2017 itibariyle müzik yolculuğuna hızla devam eden başarılı grup hakkında bilgileri derledik.

1. Gece'nin kuruluşu 2000 yılına dayanıyor.

Vokal-gitarda Can Baydar ve davulda Eren Çilalioğlu’nun lise zamanlarında düşlerini süsleyen grup kurma fikri, bas gitarda Gökçe Balaban'ın 2000 yılında katılması ile gerçeğe dönüştü. Dört yıl birlikte çaldıktan sonra müziklerine ikinci gitarın gücünü katmak isteyen üçlü, Erdem Başer'in katılmasıyla kadrosunu tamamladı.

2. Grubun adı aslında bir akronim.

Gökçe, Eren, Can ve Erdem'in baş harflerinden GECE akronimini türeten dörtlü;  grup ismi türetmede klasik bir yol denese de birbirlerine ne kadar bağlı olduklarını bu şekilde gösteriyor. Dile kolay, tam 13 senedir durmadan birlikte müzik yapıyorlar.

3. Gece, Ankara'nın en iyi kulüplerinde uzun süre program yaptı.

Saklıkent ve Limon Bar'da başladıkları bar programlarına sırayla Manhattan ve IF Performance Hall'de devam ettiler. Bu süre boyunca bestelerini Ankara seyircileri ile paylaşan Gece, ilk albümün de sinyallerini bu sürede vermeye başladı.

4. İlk albüm ile Gece, artık tüm ülkede bilinen bir grup oldu.

2008 baharında çıkardıkları "İçinde Saklı" isimli albüm ile Türkçe Rock'ın yükselişte olduğu bir dönemde ulusal anlamda başarılı grupların içinde gösterilmeye başladılar.

5. İlk albümden beş şarkıya video klip çekildi.

Bunlardan en ilgi görenlerden biri de 'Aşık Mıyız?' oldu. Özellikle nakaratıyla dönemin gençleri arasında ağızdan ağza dolanan bu parça, 2000'lerin son dönem Türkçe Rock'ının karakteristik özelliklerini barındırıyor.

6. İlk albümün prodüktörü Koray Candemir'di.

Gece'nin Koray Candemir gibi Türkçe Rock'ın ikonik isimlerinden biri ile piyasaya çıkması büyük bir avantaj oldu. Parça düzenlemelerinde Candemir'in etkisi de albümün başarısını ikiye katlamış oldu.

7. Yıl 2010 olduğunda Gece de cover furyasına katıldı.

Orhan Atasoy eseri 'Gamsız'ı yorumlayan Gece, plak şirketini de değiştirerek farklı bir lige yükseldiğini kanıtladı. 'Gamsız' şarkısında ünlü prodüktör İskender Paydaş ile de çalışma şansını buldular.

8. Grup, kendi ismini taşıyan albüm ile retro bir tavırla köklere saygısını gösterdi.

2011 yılı tarihli Gece albümü yeni plak şirketlerinden yayımladıkları ilk uzun çalarları oldu. Ayrıca bu albümde grup olarak prodüktörlük görevini de üstlendiler. Bu da grubun özgüvenini hem müzik çevrelerine, hem de hayranlarına göstermiş oldu.

9. 'Ben Öldüm' ile herkesin diline dolanan bir şarkıya sahip oldular.

Bu şarkı grubun tam anlamda rüştünü ispat ettiği video klip oldu. Albümün en kuvvetli hit'i olan 'Ben Öldüm' halen çok seviliyor.

10. 2011'de yılın en iyi grubu ve en iyi albümü ödüllerine layık görüldüler.

Türkiye'nin çeyrek asırdan daha uzun bir geçmişe sahip müzik dergisi Blue Jean tarafından yılın grubu ve yılın albümü ödülleri onların oldu.

11. Gece, 2013 FIFA U-20 Dünya Kupası için hazırlanan 'Yıldızlar Buradan Yükseliyor' şarkısı ile organizasyonun yüzü oldu.

Bu şarkı da grubun adının daha geniş kitleler tarafından bilinmesinde büyük bir rol oynadı.

12. Türk Pop'unun efsanevi ismi Nilüfer ile düet yaptılar.

Nilüfer'in 13 farklı isimle düet yaptığı bu özel albümde Gece de yer aldı.

13. "İyi Niyetli Bir Gün" isimli albüm 2013 yılında geldi.

Yükselen indie-rock akımını iyi özümsedikleri bu albüm ile artık Gece, Türkçe Rock'ının zirvesindeki gruplardan biri oldu.

14. Albümün prodüktörlüğünü Efe Bahadır ve Gece birlikte yaptı.

Şarkının isminden de anlaşılacağı gibi grup artık Ankaralı kimliğinin yanına İstanbul'u da koydu. Gece de Ankara'nın İstanbul'a uğurladığı sayısız gruptan biri oldu.

15. Vitesi artırarak devam eden gece 2016'ya geldiğimizde "Kalbe Kördüğüm"ü yayımladı.

Bu albümün temasında artık Ankara'dan tamamen uzaklaşmış, İstanbullu bir grup vardı.

16. Albüm, alıştığımız Gece vokali ve akıcı nakaratlar ile şarkılar dinleyicilerin aklına kazındı.

Özellikle 'Gönder Gelsin'in nakaratı albümün dinleyiciyi en iyi yakalayan anlarına denk geliyor.

17. Albümün prodüktör koltuğunda Türkçe Rock'ın öncülerinden Harun Tekin vardı.

Harun Tekin ile Gece'nin yolu bu albüm ile kesişti. Ortaya çıkan sonuca baktığımızda, iyi ki olmuş diyoruz.

18. Yoluna hız kesmeden devam eden gece 2017'ye de hızlı başladı.

Çok kısa bir süre içinde çıkardıkları single 'Tik Tak' ile Gece'nin oldukça olgunlaşmış beste yaklaşımına şahit oluyoruz.

Huzurlarınızda, 'Tik Tak'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
buseaymaz

çok iyiler

cristophernolann

bir kaç kez Kargo nun ön grubu olarak dinlemiştim 2004 2005 zamanlarıydı sanırım.pek hoşuma gitmemişti o zamanlar hala da sevmem yavan geliyor kolpa grubu da bunlara benziyor.bunların yerine dorian malt gibi gruplar kalsaydı keşke o günlerden.

negerekvar

Benim de senin gibi düşünüyorum.Çok iyi söylemişsin.

Görüş Bildir