Ankara Katliamı Anıtı İçin Uluslararası Yarışma

 > -

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, 10 Ekim'de yaşanan Ankara katliamında hayatını kaybedenlerin anısına Gar Meydanı’na dikilecek anıt için uluslararası yarışma düzenleyeceklerini açıkladı. 

Konu hakkında bilgi veren şube başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin anıt yapılması için belediye Fen İşleri’ni görevlendirilmesine tepki göstererek şunları söyledi: 

“Bu iş Büyükşehir Belediyesi’nin karar almasıyla, ben yaptım oldu mantığıyla olamaz. Herkes haddini bilecek. Bunu gündeme getirecek en son kişi ve kurum bile olamayacak Ankara Büyükşehir Belediyesi o gün orada olmadığı gibi, bu süreçte de kaybolsun. Ankara’nın onun yapacağı bir ucubeye daha ihtiyacı yok, Uluslararası yarışma açıyoruz.”

Candan, belediyenin meydanın adını Demokrasi Meydanı olarak değiştirmesini de eleştirdi:

“Canlarımızın aramızdan alındığı alanın adı TCDD Gar Meydanı’dır. Dünya savaşa hazırlanırken, Gar Meydanı, gar binasıyla birlikte, başkentin barışa ve çağdaşlığa açılan kapısı olarak planlanmıştır. Gar binası ile simgeselleşen Gar Meydanı yaşanmışlıklarıyla meydandır. Taksim Meydanı, Gündoğdu Meydanı, Beyazıt Meydanı gibi. Yaşanmışlıklar insanların hafızasında mekânlarla birlikte kalır. O mekânın ismini şu ya da bu şekilde değiştirmek, hafızaları sıfırlamak, yaşanmışlıkları unutturmak için kullanılan bir yoldur. Ankara katliamı, Gar Meydanı'nda olmuştur. Gar Meydanı yaşanmışlıkla artık anıtsallaşmıştır. Alanın ismi meclis kararıyla değişemez.”

Kültür Servisi 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ankara
Görüş Bildir