Ankara’da Üniversite Okuyanların Çok İyi Bildiği, Başkentimizin Güzelliğini Kanıtlayan 13 Durum

2bPAYLAŞIM

Dışarıdan soğuk görünse de, içi sıcacık bir yer burası...

Üniversite, kendi ayaklarımız üzerinizde durmak için o ilk adımları attığımız, heyecanlı, bir o kadar özgür hissettiğimiz, acısıyla tatlısıyla bir sürü anı biriktirdiğimiz, belki de hayatımızın en güzel yıllarını yaşadığımız yer.

Tercih edeceğimiz üniversite kadar haliyle hangi şehirde olduğu da büyük önem taşıyor. İşte bu yıllarınızı geçirmek için en ideal şehirlerden biri de şüphesiz Ankara!

1. Öncelikle, ülkenin başkentinde okumanın ayrı bir karizması vardır. 😎

Koskaca ülkenin yönetildiği bir şehir sonuçta, bir tarafınızda bakanlıklar bir tarafınızda silahlı kuvvetler...

2. Kampüs hayatı bambaşkadır

Kampüs hayatı zaten güzeldir ama bu şehirdeki kampüslerin ayrı bir tadı vardır. ODTÜ, Hacettepe, Bilkent gibi birçok üniversitenin kampüsü birbirinden güzeldir.

3. Tüm gençlik aynı yerlerde, aynı mekanlarda takılır.

Bu olayın kıymetini özellikle o hoşlandığınız kız ya da çocukla tekrar tekrar karşılaşma şansını yakaladığında anlarsın. Üstelik birçok alandan ve okuldan çeşit çeşit arkadaş edinebilmen de cabası.

4. Ve bu mekanların hemen hemen hepsi birbirine çok yakın yerlerdedir.

Bu sayede bir sürü opsiyonun olacağı için planlarını, istediğin gibi şekillendirebilirsin.

5. Aşk daha bir tatlı yaşanır.

Eymir gölünde bisiklete binmek, Kuğulu Park'ta kuğulara simit atmak, 7. Caddede el ele yürümek, barlar sokağında sevdiceğinle oturmak....

6. Soğuk günlerde yurt pencereleri birer buzdolabına dönüşebilir.

O memleketten gelen yemekleri ortak dolapta nasıl saklayabilirsin? İşte burada bir numaralı yardımcın kuru Ankara soğuğu. :)

7. Birçok iyi müzik grubuna ev sahipliği yapar.

Yeni Türkü, Pilli Bebek, Manga, Zakkum, Grup Seksendört, TNK ve daha birçok ünlü grup bu şehirden çıkmıştır.

8. Ankara'nın çetin kışlarıyla savaşan bünyen kuvvetlenir.

Zamanla hiçbir soğuk seni kolay kolay üşütemez hale gelir.

9. En fazla 4-5 liraya dünyanın en güzel simidi ile ayranını içebilirsin.

Anlatılmaz yenir.

10. 'Otostop' senin için uçuk bir tanım olmaktan çıkar.

Burada öğrenciler ulaşım için kendi alternatiflerini yaratmıştır. Tabii bu şehrin her tarafında değil kampüs içi ve yakınlarında geçerli.

11. Birçok şehre göre oldukça düzenli ve planlı sayılabilecek bir yapısı vardır.

Bu sayede kolayca şehri öğrenebilirsin.

12. Konumu gereği başka şehirlere ulaşımı kolaydır.

Hafta sonu canın mı sıkıldı, farklılık mı istedin? En fazla 5-6 saatlik yolculuklar ile Eskişehir,İstanbul, Bursa v.b. bir çok şehre gezmeye gidebilirsin. Ya da güneşin  doğuşunu izlemek için Kapadokya'ya. :)

13. Ve tabii ki Anıtkabir bu şehirdedir.

Tartışmasız en güzel nedendir!

Bonus: Bu şehirde yaşamak yaratıcı ve pratik zekanı da geliştirir.

Sonu duvarla biten yollar, birbirine bağlanan çıkmaz merdivenler, yaratıcı sanatın son örneği heykeller... Bunların hepsi beyin jimnastiği yapabilmen için şehrin dört bir yanında, hizmetine sunulmuştur. 

Mesela su damlatan köprünün altına havuz yapmak hiç aklına gelmiş miydi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kakaolukek

Ankara özlendin! Kültür sanatın kalbinin attığı yer olması da cabası. Tiyatro, sinema (Büyülüfener), kütüphaneler, kitapçılar... (Olgunlar, Dost)... Müzeler, tarih...

tolga-aydin12

Üniversite sınavlarında ODTÜ olsun, Hacettepe olsun, Gazi olsun, Ankara olsun diye günlerce saatlerce domalan ibneler; şimdi tutmuş yorumlarda Ankara'ya laf atar olmuş. Yok Eskişehir'miş, yok İzmir'miş...Allah'ım ya! Yatay geçiş yapın gidin de Ankara'yı kendinizden kurtarın.

selen-erdem-kaya

Hay ağzını öpeyim arkadaşım...

guldal-salman

Gelmeyin Ankara’ya gidin başka kentlerde yaşayın otobüs kalabalık oluyor. Gelmeyin hatta mümkünse bu 65 üstünü de alın götürün.

hakan-bayrak2

iyi yanları: trafik akıcı, sosyal hayatı idare eder, kira vs. ucuz kötü tarafı: kış ayları gezilecek yerler sınırlı (zaten o yüzden pek yabancı turist göremezsiniz) vs. n

cxa1191s

Ne o Ankaradaki üniversitelerin öğrenci sayısında azalma olacak endişeniz mi oldu. Başta Eskişehir ve İzmir olmak üzere birçok il konu öğrenci rahalığı ise Ankara'yı ezer geçer. Denizi yok, koca şehir gece olunca kasabaya dönüyor,gece 12 den sonra metro bile çalışmıyor.

sciencesoldier

ankaray 1e kadar çalışıyor. ki istanbulda da metro seferleri 12de bitiyor her yerde. bir tek metrobüs var o kadar o da belli yere kadar. ayrıca deniz muhabbeti sıkmadı mı sizce de. hani eskişehirde de deniz yok malum.

cxa1191s

İstanbul'da metro seferleri 12 den sonra bitmiyor. Azalıyor. Biten metro seferleri gece kuşlarının işine pek yaramayacak sanayi gibi iş yeri yoğunluklu hatlar. Diğerleri devam. Deniz muhabbeti bitermi hiç. Eskişehir'de deniz yok ama plaj var. Ufku geniş Belediye Başkanı sağ olsun çok hissettirmiyor deniz eksiğini. Türkiyede öğrenci şehri neresidir deseler Eskişehir uzak ara birinci olur.

sciencesoldier

neresiymiş orası yav. bütün hatlara bakmıştım zamanında ve yoklar. benim bilmediğim bir hat mı açıldı istanbulda. metrobüs var bir tek ve bir de havaalanı otobüsleri. hani bildiğim tüm metro hatları gece kapalı ki bir keresinde gece yolculuk yapmam gerekti. deniz muhabbeti sıktı ama artık. okyanusları görmek varken denizi kim napsın :) allah aşkına plajla denizi bir tutuyorsanız ankarada üç göl var. ben insanın ait hissettiği yerdir diyorum her şeyi. eskişehiri bilmiyorum gitmek kısmet olmadı ama istanbulu iyi biliyorum. onda da ankara ezer geçer. bir ara hastasonu ve cuma gününe özel hat açık kalacaktı sözde şu kadıköy pendik hattı ama o da açık değil.

cxa1191s

İmamoğlu geldikten sonra 24 saat çalışan metro hatları başladı. M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı Metro Hattı, M1B Yenikapı-Kirazlı Metro Hattı, M2 Yenikapı- Taksim Hacıosman Metro Hattı, M4Kadıköy-Tavşantepe Metro Hattı, M5 Üsküdar-Çekmeköy Metro Hattı, M6 Levent-Boğaziçi Üniversitesi /Hisarüstü Metro Hattı.

sciencesoldier

tam olarak başladığına emin misin. şu anda da kesin devam ediyor mu? eylülde ben denediğimde metro açık değildi çünkü. şu an inş dediğin gibidir haftaya yolculuk var çünkü

Görüş Bildir