Görüş Bildir
Haberler
Ankara'da Toplu Taşımaya Zam Geldi! Ankara'da Toplu Taşıma Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Ankara'da Toplu Taşımaya Zam Geldi! Ankara'da Toplu Taşıma Ücretleri Ne Kadar Oldu?

GNS
26.12.2021 - 21:04

Zam haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Benzin ve motorine gelen zamlar sonrası indirimlerin pompaya yansımayışı ile toplu taşımalarda da ücretlerin yükselme haberleri geliyor. EGO Genel Müdürlüğü, 'Tüm direncimize rağmen gelinen noktada sürekli artan maliyetler nedeniyle fiyat artışı yapmak kaçınılmaz olmuştur' ifadelerini kullanarak zam haberini duyurdu. Ankara'da toplu taşıma ne kadar olacak? İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Ankara'da toplu taşımaya zam haberi geldi. Döviz kurundaki rekor seviyeler gerilese bile etkisini sürdürmeye devam ediyor. Motorin ve benzine gelen zamlar üstüne yapılan indirimlerin ÖTV dolayısıyla pompaya yansımaması toplu taşımaları da etkiledi. EGO Genel Müdürlüğü, Ankara'da ulaşıma zam geldiğini bildirdi. İşte detaylar...

Ankara'da Toplu Taşımaya Zam

Ankara'da Toplu Taşımaya Zam

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı EGO Genel Müdürlüğü toplu taşımaya zam geldiğini bildirdi. 

Buna göre tam bilet ücretinin 4.5 TL, aylık abonman ücretinin azami biniş sayısı artırılarak 75 TL, indirimli öğrenci bilet ücretinin 2.5 TL, aktarma ücretleri ise bu tutarların yarısı kadar olarak belirlendi. Yeni tarifenin 2022 yılı Ocak ayında uygulanmak üzere UKOME gündemine alınıp karara bağlanacağı açıklandı.

Zarar 683 Milyon TL

Zarar 683 Milyon TL

EGO Genel Müdürlüğü'nden gelen açıklamada:

Ankara'da toplu ulaşımı kullanan yolcu sayısı, pandemi döneminin etkisiyle 2020 yılında yüzde 50 oranında azalmış, daha önceden de zarar eden EGO Genel Müdürlüğü'nün zararı yıllık 683 milyon TL'ye ulaşmıştır.

Bilet fiyatlarının son artış tarihinden itibaren (Eylül 2019) dizelde yüzde 83, CNG'de yüzde 220, elektrikte yüzde 69, bakım-onarım ve sigorta giderlerinde yüzde 75 fiyat artışı yaşanmış, personel maliyetleri ise yüzde 123 artmıştır. Bu dönemde ÜFE ve TÜFE artışlarının ortalaması ise yüzde 102 olarak gerçekleşmiştir.

Fiyatlarda Artış Kaçınılmaz

Fiyatlarda Artış Kaçınılmaz

Tüm bu olumsuz tabloya rağmen Başkanımız Sayın Mansur Yavaş, zam yapılmaması konusunda uzun süredir ortaya irade koymuş, Belediyemizce Özel Halk Otobüslerinin de bu zorlu sürece direnebilmeleri için maddi destekte bulunulmuştur. 

Bu çalışmalar neticesinde Ankara'da, 2 yılı aşkın süre toplu ulaşım ücretleri sabit tutulmuştur. Tüm direncimize rağmen gelinen noktada sürekli artan maliyetler nedeniyle fiyat artışı yapmak kaçınılmaz olmuştur.

Önemle vurgulamak isteriz ki;  maliyet artışlarının yarısından fazlası halkımıza yansıtılmamakta, büyükşehir belediyemiz tarafından karşılanmaktadır. Bu bilet fiyatları, enflasyona göre karşılaştırıldığında son 25 yılın en düşük fiyatlardır. Mevcut ekonomik şartlar ve gider maliyetlerindeki artışları göz önüne aldığımızda, toplu taşıma ücretinin 6,5 TL'nin üzerinde olması gerekiyordu.' ifadelerini kullandı.

Ankara EGO Yeni Ücret Tarifesi

Ankara EGO Yeni Ücret Tarifesi

Açıklamanın devamında yeni ücret tarifeleri şu sözlerle ifade edildi:

'Tüm bu sebeplerle, hükümetin (Hazine ve Maliye Bakanlığı) belirlemiş olduğu yıllık %36 değerleme oranı dikkate alınarak, ortalama bir fiyat artışı düşünülmektedir. Yeni tarifeye göre tam bilet ücretinin 4.5 TL, öğrenci aylık abonman ücretinin azami biniş sayısı artırılarak 75 TL, indirimli öğrenci bilet ücretinin 2.5 TL, aktarma ücretlerinin ise bu tutarların yarısı kadar olarak belirlenerek 2022 yılı Ocak ayında uygulanmak üzere UKOME gündemine alınıp karara bağlanması düşünülmektedir.

Bununla birlikte, çevre ilçelere ulaşım sağlayan otobüsler için de merkeze uzaklık oranına göre, kilometre bazlı yeni bir fiyat düzenlemesi yapılacaktır.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
6
4
4
2
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Mansur yavaş seçildiğinden beri 2. zammı yaptı. Yaşlısı polisi sağlık çalışanı doktoru hepsi bedavaya binsin. Öğretmenlere indirimli olan işsizlere ve asgari... Devamını Gör

M. Deniz

Belediye otobüsleri doğalgazlıydı yeni otobüsler mazotlu oldu ne olacaktıki yeni alınan otobüslerin yerine millet aynı fiyatla binerdi otobuse

asra mahruki

Bakım onarım maliyeti diye birseyden haberdar mısınız acaba? Belediye yeni otobüsü alırken bunlarda çok güzelmiş ya kırmızı kırmızı diyip almıyor. Eski otobü... Devamını Gör