Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anish Kapoor'un Vajina Heykeline Saldırı

14PAYLAŞIM

Ünlü sanatçı Anish Kapoor'un Fransa'da sergilenen vajina heykeli saldırıya uğradı.

Kapoor'un, 60 metrelik çelik tüp heykeli "iktidara gelen bir kraliçenin vajinası" diye nitelediği haberleri tartışma konusu olmuş, eleştirmenler eseri "pis", "iğrenç" gibi sözcüklerle kınamışlardı.

Heykel Temizlenmeye Çalışılıyor

Ünlü sanatçı saldırıyı bir 'trajedi' olarak niteledi ve eserini tanımlarken hiçbir zaman 'kraliçe' sözcüğünü kullanmadığını, basının sözlerini yanlış yansıttığını söyledi. Le Figaro gazetesine konuşan Kapoor, vandalların "her türlü yaratıcı faaliyetin, tapınılan kutsal bir geçmişin tehlikeye atılması olduğu anlatılan bir azınlık" olduğunu belirtti. Kapoor saldırıyı trajedi olarak niteledi.

Eserin Saldırıya Uğramadan Önceki Hali:

Sanatçının 'Kirli Köşe' adını verdiği eseri, 18. yüzyılda Fransa'nın Kraliçesi olan Marie Antoinette'in oturduğu Versailles Sarayı'nın bahçesinde bulunuyor.

Türkiye'de De işleri Sergilenmişti

Hint asıllı İngiltereli sanatçı Anish Kapoor, İngiltere'nin prestijli Turner sanat ödülünün sahipleri arasında ve eserleri dünyanın her yerinde sergileniyor.

Kapoor, eserlerini geçtiğimiz yıl içerisinde İstanbul'da SSM'nde sanatseverlerin beğenisine sunmuştu.

BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir