Görüş Bildir

Anayasanın İlk Dört Maddesi Neleri Kapsıyor? Anayasanın İlk Dört Maddesi Nedir?

Anasayfa > Güncel

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın, gazeteci Nevşin Mengü’nün sunduğu programda söylediği; “Zemin ve şartlar daha uygun olduğunda Anayasa'nın ilk dört maddesi üzerinde de konuşulabilir” açıklaması sosyal medyanın gündemine oturdu. Birçok kesimden tepki çeken açıklama sonrasında ‘anayasanın ilk dört maddesi nedir’ sorusu internette en çok aratılan konuların başında geliyor. İşte anayasanın ilk dört maddesi…

Anayasanın İlk Dört Maddesi Nedir?

Anayasanın İlk Dört Maddesi Nedir?

Madde 1: Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

Madde 2: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

Madde 3: Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe'dir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı “İstiklal Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır.

Madde 4: Anayasanın 1’inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2’nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3’üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
42
9
5
4
4
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?