İşini Sevmek Böyle Bir şey! Ami Vitale'in Çektiği Muhteşem Panda Fotoğrafları

160PAYLAŞIM

Yıllarca savaş fotoğrafları çektikten sonra, içinde bulunduğu depresif halden kurtulmak için panda fotoğrafları çekmeye yönelen Ami Vitale muhteşem bir projeye imza attı. İşte severek takip ettiğimiz 9gag'in derlediği, sizler için düzenlediğimiz bu muhteşem fotoğraflar ve pandaların doğaya salınma süreçleri...

Kaynak: http://9gag.com/gag/ae6gVMm?ref=fbc

National Geography'nin foto muhabiri Ami Vitale, 3 yıldır Çin'deki Wolong Doğa Koruma Alanı ile ilgili bir proje üzerinde çalışıyordu. Bazı vahşi pandaların hayatınızda görmediğiniz hallerini yakalamayı başardı.

timedotcom.files.wordpress.com

1990lardan bu yana savaş fotoğrafçılığı yapıyordu. Son 5 yılı Kaşmir'deki savaşın fotoğraflarını çekerek geçirdikten sonra inanılmaz şekilde depresif hissetmeye başladı.

Sonrasında dünya üzerindeki doğa koruma alanlarının pozitif görüntülerini sergilemek istedi. Panda hikayesinden önce, Afrika gergedanlarının Samburu otlak alanlarına dönüşünü konu edinen ünlü fotoğraf raporunu yazdı.

Proje, Çin'deki panda yaban hayata dönüş tesislerinde başladı. Zhang Hemin (Panda Baba) liderliğindeki tutsak ayı popülasyonları arttı.

Vitale'in üsde bulunan pandalara en ön sıradan erişimi oldu, ki bu şeref yalnızca bilim adamları, başkanlar gibi sınırlı sayıda insana tanınan bir hak.

Vitale, panda etkinliği ile saygı uyandırdı. Fotoğrafçılar giydikleri parlak neon yeleklerle çıkageldiler. Pandalar için sakinliğin önemini bilen Vitale ise ağaç kostümü ile etkinlikteydi.

Panda Baba, Vitale'in kostümünden ve sağ duyusundan çok etkilendi ve Vitale'e sarıldı. "İki tane panda yavrusunu tutacaksın. Başkan Obama bile bir tanesini tutmuştu." dedi.

Daha sonra bu yılın bereketli mahsülü panda yavrularını, Vitale için yere dizdirdi.

Bir yaşındaki panda yavrusu Jin Bao Bao, tartılırken yere yuvarlandı.

Vitale ve sinematografı Jacky Poon, panda çişiyle spreylenmiş kostümler giydiler. Bir gün, 16 yaşındaki Ye Ye ortaya çıktı, süper modelleri aratmayan bir poz verdi ve sonra ortadan kayboldu.

Dev pandalar doğduğunda ortalama ağırlıkları 100 gram, yani annelerinin 1/9'u kadar oluyor.

Bakıcılar Ma Li ve Liu Xiaoqiang, doğaya salınacak bir yakalı panda eğitimi için radyo sinyallerini dinliyorlar.

Panda Baba, pandaların uyarıcı seslere karşı çiftleşme videolarını çekmeyi denediklerini açıkladı. Ayrıca kadın vajina uyarıcısı almaya gittiğini ve devlet ödemeleri için fatura kestirmek zorunda kaldığını söyledi.

Bir de çaydanlığını parçalayan ve çadırını ele geçiren çok sevdiği bir meraklı dişi ayısı var. "Hiçbir yere gitmezdi. Aylarca orayı kullandı, her gece bana dışkısını hediye olarak bırakırdı." dedi.

Bakıcılar, yeni doğanları yırtıcılardan korumak için doldurulmuş ve üzerine yırtıcı hayvan kokusu sürülmüş bir leopar kullanıyorlar. Bu şekilde yırtıcılara karşı kendilerini koruma eğitimi veriliyor. Pandaların hırıltıları, ayının kendi kendine yaşayıp yaşayamayacağını belirlemede yardımcı oluyor.

Doğadaki yaşam konusunda eğitilen esaret altındaki yavrular, kontroller sırasında bile insan erişiminden uzak tutuldu.

Vitale eğitimi bitirmeden önce, bakıcılar "Güzellik"i sağlık hizmetleri için naklediyor. Doğal ortam ayrıca pandalardan fayda sağlayan kızıl pandaları, sülünleri, püsküllü geyiği ve diğer türleri de koruyor.

Hua Jiao, geçen yıl son testleri geçti ve doğaya salındı.

Panda Baba "Hayatımda şimdiye kadar iki önemli işim vardı. Pandaların beslenmesi, ki şu an bu problem değil. Şimdi geriye onların salınması için iyi bir alan olduğundan emin olmak kaldı." dedi.

Fakat bilimsel verilere göre önümüzdeki 70 yıl içerisinde sıcaklık, panda yaşam alanlarının neredeyse %60'ını azaltacak.

Vitale "Pandalar kalbinizi eritecek. Yavru köpekler gibi kokuyorlar ve inanılmaz sesler çıkarıyorlar. Bazen ötüyorlar, bazen hırıldıyorlar. Bazen de havlıyorlar veya ufluyorlar. Tüyleri tavşan tüyü kadar yumuşak değil, fakat nemli ve soğuk havalarda onları koruyacak kadar kalın." dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
3001goy19

dünyanın en sevimli hayvanları <3

oguzhan-cavusoglu3

Eşekler <3

Görüş Bildir