Altı Yıl Oku, Çilen Hala Bitmesin! Yalnızca Asistan Doktor Olanların Anlayacağı 19 Durum

-

Tıp fakültesinde geçirdiğiniz en az altı yıldan sonra, bir de üstüne meslek hayatında devam eden öğrenme süreci özellikle asistan doktorlar için çileden başka bir şey değildir. Buzzfeed'den sizler için derlediğimiz bu içeriklerde, asistan doktorların yaşadığı birbirinden tuhaf durumları bir araya getirdik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/aemunreza/thing...

1. Bir müddet sonra duygularını bir kenara bırakmayı öğrenirsin.

O kadar çok hüzünlü hikaye var ki... Hastalarını kaybediyorsun ve ne kadar duygusal bir insan da olsan, bir müddet sonra dayanmayı öğreniyorsun.

2. Herhangi bir şeye yaslanmadan rapor yazmak gerçekten düşündüğünden daha zor bir durumdur.

Yalnızca bir şeyleri ışık hızında yazmaya çalışmakla uğraşmazsın, aynı zamanda bir şeye yaslanmadan o kelimeleri nasıl yazabileceğini de çözmeye çalışırsın.

3. 'Düzenli çalışma saatleri' denilen şeyin yalnızca bir efsaneden ibaret olduğunu bilirsin.

Çünkü herkes 9-5 arası çalışma saati kuralının öylesine olduğunu bilir. Yapılacak daha bir sürü iş vardır ve zaman yetmez.

4. Hasta yakınlarıyla, hastalardan daha çok uğraşman gerekir.

Bir süre sonra hastalarla nasıl konuşman gerektiğini öğreniyorsun. Ama hasta yakınları gerçekten çok sinir bozucu davranışlarda bulunabiliyorlar.

5. Zamanının çoğunu doktorların senden yapmanı istedikleri şeyi anlamaya çalışmakla geçirirsin.

Doktorların birçoğu hastanede işlerin nasıl işlediğini bilmiyor olabilirler. Asistanlara talimatlar verip, direkt olarak o odayı terk edebilirler. Böyle bir durumda ise asistanlar öncelikle ne olduğunu anlamaya çalışırlar.

6. Ve bazen ne yapacağını bilemezsin.

Böyle durumlarda senden deneyimli birinden yardım istemek en doğrusu olacaktır. Unutma, yardım istemek utanılacak veya çekinilecek bir şey değildir.

7. Hatalar yaparsın ve bu hatalar kendini inanılmaz derecede suçlu hissettirir.

Doktorlar da hata yaparlar. Hepimiz insanız sonuçta.

8. Hastanede bir birimden bir şey istemek gerçekten sinir bozucudur. Nasıl dil dökmen gerektiğini öğrenene dek üzerine çok çalışman gerekir.

Herhangi bir radyolojik taramayı istemek başına alabileceğin en büyük belalardan biridir. En kısa yoldan halletmeyi öğrenmek için zamana ihtiyacın olacak.

9. Bazen kendini boynunda stetoskop ile dolaşan idareci gibi hissedersin.

Çünkü doktor olmak her zaman hayallerindeki gibi harika ve havalı bir şey değildir.

10. Ve hiyerarşik düzenin en alt katmanında gibisindir.

Sana 'yardımcı olabilecek' bir tıp öğrenci bulana kadar, bütün ayak işleri üzerine yıkılmış durumdadır. Bundan kaçışın ise çoğu zaman olmaz.

11. Genellikle ameliyatlarda ışıkları tutan ve malzemeleri veren kişi olursun.

Bir yandan saatlerce o ışığı sabit tutmaya çalışırken, bir yandan da aslında burnunun kaşınmadığına kendini ikna etmeye çalışırsın.

12. Üniversitede dinlediğin dersler hiçbir zaman son değildir.

Çünkü tıpta öğretmek asla bitmez. Mezun olsan bile, aynı konuları aynı şekilde dinlemeye zorunlu bırakılırsın.

13. Hala rakiplerinle uğraşmak zorunda olduğunu, yarışın devam ettiğini de bilirsin.

Özellikle iş başvuruları sırasında rekabet daha da yükselir. Baskı ise artık dayanılmaz seviyeye gelmeye başlamıştır bile.

14. 'İspiyonculuk' denilen gerçekle yüzleşirsin.

Herhangi bir iş arkadaşını, kıdemli birine söylemektir ispiyonculuk. Bunu gizli saklı bir biçimde yapmak imkansızdır. Çünkü birbirine yakın olan bir takım içinde çalışırsın. Dolayısıyla iş arkadaşların önünde sonunda bunu anlarlar. Sonrasında ise arkadaşların hakkında yine benzer şekilde konuşman zorlaşmaya başlar. İnsanlar senden kaçmaya başlarlar.

15. Hemşireleri yakınında tutmaya değer. Çünkü işin gereği onlarla çok fazla aynı ortamda bulunursun.

Çoğunlukla hemşirelerle çalışırsın. Eğer onlara karşı iyi olursan, onlar da sana yardımcı olurlar. Onlara düşündüğünden daha bağlısındır.

16. Gece mesaisinden sonra eve arabayla dönmekten daha zor bir şey yoktur. Bahsettiğimiz mesailer 36 saat bile olabilir!

17. Ani kalp durması çağrıları için hiçbir zaman zihinsel olarak hazır olamazsın.

Ne kadar eğitim aldığının veya ne kadar uygulamaya katıldığının hiç önemi yoktur. Böyle bir durumla karşılaştığında öğrendiğin her şey aklından çıkar gider ve paniklersin.

18. Bütün aile bireylerin ve arkadaşların herhangi bir sağlık durumunda seni ararlar.

Mezun olduğun andan itibaren arkadaşlarının ve aile bireylerinin hekimi haline gelirsin. En ufak bir durumda sana fotoğraflar gönderirler ve kesin bir teşhis koymanı beklerler.

19. Fakat en azından bu tuhaf şeyler hakkında sakin ve tepkisiz bir şekilde konuşabilirsin.

Konunun ne olduğunun önemi yok. Yanındaki kişi neredeyse kusmak üzereyken, senin bu şekilde sakin sakin konuşabiliyor olman bile yeterlidir. Bunu öğrenmek zaman alsa da, hastaları göre göre tecrübe kazanırsın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
boslafebesi

istifa edin. Tık 19 soruna çözüm.

alesgerli.z

Doktorluk gibi guzel meslek mi var?

sadeyes

kişiden kişiye değişiyor.zaten etraftaki işini düzgün yapmayan doktorlar işini sevmediğinden dolayı öyle yapıyor(büyük çoğunluğu).

simonpaula

işini sevmeyen bir doktor asistanını dinledik..

gaye2

herhangi bi iş yerinde nasıl çeşitli karakterlerde insan varsa hastanedeki doktorlar da aynı şekilde. sadece doktor olarak bakmayın, hepsinin başka karakterleri var bizim gibi. ayrıca her gün bir sürü farklı ve bazıları gerçekten sinir bozucu insanla uğraşıyorlar. bırakın eleştirmeyi

tuvuk

Ee bu paylasimdan ne anladık. yok mudur burda gercekten agir sartlar altinda calisip da hakettigi maasi alamayan, ailesini gecindirmek icin 2. 3. isi yapan. Hem toplumda kabul gormus, saygi duyulan, dolgun maasli bi isin olsun hem de sikayet et. yanlis anlasilmasin tabiyki saygin meslek, bence her meslegin oldugu gibi, ama bu paylasimin yeri asistan doktorlar platformu. bir hamalin, bir temizlikcinin doktorlar kadar mesleginden sikayet ettigini gormedim. bu durumda bize biseyler anlatiyor

ikram-tezcanli

neden karşılaştırma gereği duyuyorsunuz? Burda en ağır yükü doktorlar çekiyor denmemiş, yalnızca onların penceresinden de bakmanız istenmiş. Kimse geldiği yere kolay gelmiyor, herkes hayat yükünü yüklenmiş yaşamaya çabalıyor.

Gizli Kullanıcı

"Hem dolgun maaşlı işin olsun" 3bin küsür lira maaş alıyor asistan doktorlar ortalama, dolgun mu oluyor 3 günde bir nöbet tutan ve bir nöbeti 36 süren bir çalışan için? Sapla samanı karıştırmayın.

tuvuk

Yahu siz asistansınız, yani öğrenci. Eğitimi tamamlayıp uzman doktor olacaksınız. Okumayın o zaman. Pratisyen hekim kalın. Yani yüksek lisans, doktora neyse sizinki de o. Yani günümüz Türkiye'sinde şu paylaşım mızmızlık kusura bakmayın. Sağlık personelinin bir çoğunun sıradan problemlerini yazmışsınız buraya. Bir de ciddiye alınmayı beklemeyin.

ufuk-akbas1

Var kardeşim var..Biz Veteriner Hekimler varız..Gecen gündüzün yoktur telefonun hep açıktır..Gece saat 3 te arar hayvanım yem yemiyor, doğuramıyor vs vs diye ararlar hiç çekinmeden basıp gidersin..Hele bir de kışın ise vay senin haline..Yolda kalsan yardımına koşacak kimse yok dağda bayırda kuş uçmaz kervan geçmez misali yererdesin..Öyle yerlere gidiyoruz ki gece kaza yapıp uçurumdan uçsan kimse senin kaza yaptığını bile anlamaz çünkü gece o saatte senden başka kimse yok..İşini yaparsın para mevzusuna geldiğin zaman veresiye der moralin bozulur..Veresiyeler geri dönmez paranı alamaz dolandırılırsın..

ufuk-akbas1

Yeri gelir doğru dürüst yemek yiyemez, ailen ile vakit geçiremez, çocuğunun okulunu ziyaret edemezsin..Türlü türlü zoonoz (Hayvandan insana geçen) hastalıklar ile uğraşırsın..Çoğu ömür boyu yakanı bırakmaz..Attan inekten tekme yer kolun bacağın kırılır çalışıp eve ekmek götüremezsin..Hatta geçen bir meslektaşım at çiftesi yüzünden vefat etti..Yani daha sayılacak çok şey var da susmak en güzeli..Bir de itibar konusu varki hele onu da hiç söylemiyim..

ikram-tezcanli

Yaşamadığınız şeyleri küçük görmeye hakkınız yok Gürkan Bey.

Gizli Kullanıcı

Asistan doktorluğun yüksek lisans ve doktoradan farkını bile bilmeden sallamak. Öğrenciler ama günde 4 ameliyat yapıyorlar bu asistan doktorlar, hmm evet. Tam öğrencilik gibi.

tuvuk

zor geliyosa yapmayın. yorumum yayinlanmamış, yazık olmuş. ben hemşirelik çikisli bir akademisyenim. 112 ve yogun bakimlarda yillarca calistim. simdi akademisyen olarak yuksek lisans doktora surecinden aglayip dursam bu mizmizlik olur. ben akademisyenligi bu zorluklarini bilerek sectim. profesor olmak icin bunlari cekmem lazim. e siz uzman doktor olacaksiniz, bi zahmet cekin. doneriyle 10binden asagi para almayacaksiniz, ne bu mizmizlik. meslege saygim var, mizmizliga degil

Gizli Kullanıcı

Bu arada bir pratisyen doktor gidip genetik doktorası da yapabilir mesela, genetik uzmanı olmak için genetik bölümüne asistan olarak girmek ise farklıdır.

Gizli Kullanıcı

10binden aşağı maaş olmadığı masalına inanan bi "akademisyen", akademisyenlerimiz de bu haldeyse bir şey söylemeye gerek yok :) Ayrıca akademisyen olmakla uzman doktor olmayı aynı standartta tutamazsınız, uzman doktorluktan sonra akademisyen olarak kalmak isteyenler şikayet ederse gidin onlara söyleyin bu lafları. Uzman doktora ne akademisyenlikten şundan bundan?

Gizli Kullanıcı

Bir de "yapma o zaman"cılar var ki, tam bir cehalet örneği. Hiç kimse hiçbir şeyden şikayet etmesin, "ya sev ya terket" kafasıyla ömrünüzü geçirin, sizlere bu müstahak. Sana soracak değiller ayrıca ne yapıp yapmayacaklarını, olumsuzlukları da dile getirmeye devam edecekler sonuna kadar. 36 saatlik nöbetin sonunda buyrun sizleri görelim madem, klavye başından atıp tutmak kolay.

tuvuk

akademisyenlikle benzetmedim, ornek olarak kendi meslegimle ilgili zorluk sayilabilecek ama bu surecte olan seyleri ifade edip, bundan sizlanmanin anlamsiz oldugunu soyledim. cunku bu surece girecegimi bilerek bu meslegi sectim. yukaridaki zorluklar mesleki standartlarin disinda insan haklarina aykiri zorluklar olsaydi saygi duyardim, cunku mesleginizi gelistirmek icin duzeltilmesi gereken problemleri ifade etmis olurdunuz. ama siz diyosunuzki "of ya, 6 yil okuduk, bi de bunlari cekiyoruz, uzman dr. olcaz." bu paylasimin kimseye katkisi yok, bu paylasim buram buram egoizm ve ilgi beklentisi kokuyor. ayrica onlarca dr arkadasim var, maasinizi donerinizi biliyorum.

Gizli Kullanıcı

"yukaridaki zorluklar mesleki standartlarin disinda insan haklarina aykiri zorluklar olsaydi saygi duyardim" 36 saat aralıksız çalıştırılmak mesleki standart dışında ve insan haklarına aykırı değil demek sizin gözünüzde? Başka hiçbir ülkedeki doktorlar böyle bir standarta tabi tutulmuyor, neden acaba? İnsanlıkdışı olduğu için olabilir mi? 36 saattir uyumamış pilotun uçuracağı uçağa binmez, yeri göğü inletirsiniz ama. Burda farklı olan nedir? Laf olsun diye, muhalefet olsun diye yazdığınız bu noktada anlaşıldı zaten. 36 saat çalışma süresini normal görmenin başka bir açıklaması yok.

Gizli Kullanıcı

"Doktor arkadaşlarınız" istisnaysa bundan bize ne? Genelleme yapan sizsiniz. Hayır hiç de en az 10bin almıyor doktorlar. Her mesleğin maaşını en yüksek alınan maaş üzerinden değerlendirelim o zaman bundan sonra, iyi bir mühendis de 20bin lira kazanabileceği bir yerde olabilir mesela, "mühendisler 20bin alıyor ya" diye geziyorsunuz ortada siz bu mantıkla.

tuvuk

yaziyorum yaziyorum gitmiyor. buyurun siteminize devam edin. bir milletvekili butce toplantilari cok uzun suruyor, sabahlara kadar uykisuz kaliyoruz dese siz de bu mantikla kendisini desteklersiniz. ne diyim, bu ulkede, sizlandiginiz seye bakin. devam

Başlıklar

çalışma saatleri
Görüş Bildir