Görüş Bildir
Haberler
Alparslan Türkeş Vefatının 24. Yılında Anılıyor! Alparslan Türkeş Kimdir? Alparslan Türkeş Neden Öldü?

Alparslan Türkeş Vefatının 24. Yılında Anılıyor! Alparslan Türkeş Kimdir? Alparslan Türkeş Neden Öldü?

Müge Kakşi
04.04.2021 - 14:03

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) kurucusu ve ilk genel başkanı Alparslan Türkeş'in bugün 24. ölüm yıl dönümü. Siyasi partiler ve siyasiler tarafından ölüm yıl dönümünde anılan Türkeş 1997 yılında geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayata gözlerini yummuştu. Peki Alparslan Türkeş kimdir? Alparslan Türkeş kaç yaşında ve neden ölmüştür? İşte Alparslan Türkeş ölüm yıl dönümü ve detayları haberimizde sizler için derledik...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Alparslan Türkeş Ölüm Yıl Dönümünde Anıldı

Alparslan Türkeş Ölüm Yıl Dönümünde Anıldı

4 Nisan 1997 yılında hayata gözlerini yuman MHP’nin kurucusu ve ilk genel başkanı Alparslan Türkeş’in vefatının 24. yılında siyasi partiler ve siyasiler, sosyal medya hesaplarından anma mesajı paylaştı.

MHP: Vefatının 24. yılında Kurucu Genel Başkanımız, Merhum Başbuğ'umuz #AlparslanTÜRKEŞ'i sevgi, saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.

Saadet Partisi: Milliyetçi Hareket Partisi'nin Merhum Lideri Alparslan Türkeş'i vefatının 24. yılında saygı ve rahmetle anıyoruz.

İYİ Parti lideri Meral Akşener: Türk devlet ve siyaset hayatında derin izler bırakan Alparslan Türkeş'i anlamak, onun değerlerine sahip çıkmak her Türk milliyetçisinin vazgeçilmez görevidir. Vefatının yıl dönümünde Başbuğ #AlparslanTürkeş'i saygı ve rahmetle anıyorum.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: Milliyetçi Hareket Partisi Kurucu Genel Başkanı #AlparslanTürkeş'i vefatının 24. yılında saygı ve rahmetle anıyorum.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: #AlparslanTürkeş’i vefat yıl dönümünde rahmetle anıyorum.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş: Türk siyasi hayatının önemli isimlerinden Alparslan Türkeş'i aramızdan ayrılışının yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum.

Alparslan Türkeş Kimdir?

Alparslan Türkeş Kimdir?

Alparslan Türkeş (doğum adı Ali Arslan veya Hüseyin Feyzullah 25 Kasım 1917, Lefkoşa - 4 Nisan 1997, Ankara),Türk asker, siyasetçi, Başbakan eski Yardımcısı, Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucusu ve ilk genel başkanı. MHP genel başkanlık görevini 1969–1997 yılları arasında sürdürmüştür. Mart 1975–Haziran 1977 ve Temmuz 1977–Ocak 1978 tarihleri arasında Süleyman Demirel tarafından kurulan hükümetlerde Başbakan Yardımcısı olarak yer almıştır. 1965, 1969, 1973, 1977 ve 1991 Türkiye genel seçimlerinde milletvekili olarak meclise girmiştir.

Türkeş, milliyetçi çevreleri bir araya getirmek için 1963 yılında Türkiye Huzur ve Yükselme Derneği'ni kurmuştur. 1965'te Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'ne (CKMP) girerek fiilen siyasi hayata atılmış ve aynı yıl partinin genel başkanı olmuştur. İlk defa 1965 Türkiye genel seçimlerinde CKMP'nin Ankara milletvekili olarak meclise girmiştir. 1966 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı adayı olmuştur fakat seçilememiştir. 1975'ten sonra Milliyetçi Cephe adı verilen koalisyon hükümetlerinde başbakan yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

Alparslan Türkeş Ölüm Nedeni ve Ailesi

Alparslan Türkeş Ölüm Nedeni ve Ailesi

12 Eylül Darbesi'nden sonra 1985 yılına kadar 4,5 yıl tutuklu kalmıştır. 1987 Türkiye anayasa değişikliği referandumu'nda siyasal yasağı kalkmıştır. Aynı yıl Milliyetçi Çalışma Partisi'ne girmiştir ve yapılan kongrede gene başkan seçilmiştir ve partisi 1991 Türkiye genel seçimlerinde Refah Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi ile seçim ittifakı yapmıştır. 1992 yılında 12 Eylül darbesi ile kapatılmış olan partilerin eski adlarını alması hakkında Siyasi Partiler Kanunu'nda yapılan değişiklikle MÇP'nin ismi de 1993 yılında MHP olarak değiştirilmiştir. 1995 Türkiye genel seçimlerinde parlamento dışı kalan Türkeş, 4 Nisan 1997 tarihinde vefat etmiştir.

ALPARSLAN TÜRKEŞ'İN ÖLÜM SEBEBİ NEDİR?

Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997'de geçirdiği kalp krizi sonucu Ankara'da yaşama veda etti. Kabri, Ankara Beştepe'de bulunmaktadır.

Alparslan Türkeş 1940 yılında Muzaffer Hanım ile evlendi. Muzaffer Hanımın 1974 yılındaki ölümüne kadar süren bu evlilikten çiftin Ayzit, Umay, Selcen, Sevenbige (Çağrı) ve Yıldırım Tuğrul adlarında beş çocuğu oldu.

Eşini kaybettikten iki yıl sonra, 1976'da Seval Hanım ile evlenen Türkeş'in bu evlilikten de Ayyüce ve Ahmet Kutalmış adlarında iki çocuğu oldu.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın