Görüş Bildir
Haberler
Almanya'nın Ardından ABD de Patriotları Çekiyor

Almanya'nın Ardından ABD de Patriotları Çekiyor

Reuters

İçeriğin Devamı Aşağıda

Almanya'dan sonra ABD de Türkiye'deki patriotları çekme kararı aldı.

ABD, görev süresi Ekim’de dolacak olan Gaziantep'teki Patriot füzelerinin mevcut rotasyonunun yenilenmeyeceğini Türkiye'ye bildirdi. Türkiye'nin talebiyle NATO misyonu çerçevesinde 2013’te yerleştirilen füzelerin konuşlanma mevzii ve altyapısı bozulmadan bırakılacak, ihtiyaç olduğu takdirde bir hafta içinde yeniden yerleştirilebilecek.

Füze bataryalarının ‘modernizasyon güncellemesi’ için ABD’ye geri gönderildiğinin altını çizen açıklamada, doğu Akdeniz’de ABD Donanma gemisi Aegis’in varlığını sürdüreceği de hatırlatıldı.

ABD ve Türkiye hükümetlerinin ortak açıklamasında, NATO’nun güneydoğu sınırındaki güvenlik endişeleri konusunda müttefiklerle danışma ve dayanışmanın devam edeceği vurgulandı.

2013'te ABD'nin iki füze bataryası Gaziantep'e, Almanya'nın iki bataryası Kahramanmaraş'a ve Hollanda'nın iki bataryası da Adana'da kurulan birliklere konuşlandırılmıştı. Füzeler Türkiye'nin sınır bütünlüğünü korumak ve NATO'nun güneydoğu sınırındaki tehditlere karşı önlem almak amacıyla kurulmuştu.

Almanya da Patriotları çekeceğini açıklamıştı

Almanya da Patriotları çekeceğini açıklamıştı

Almanya Savunma Bakanlığı'nın internet sitesindeki açıklamada, 250 askerin görev yaptığı birliğin vazifesinin, 'Suriye'den Türkiye topraklarına balistik füze atılma ihtimalinin azalması' nedeniyle 31 Ocak 2016'da sona ereceği belirtildi.

Alman Silahlı Kuvvetleri'nin bölgenin istikrarı için angajmanının devam edeceği belirtilen açıklamada, yaklaşık 100 askerin Irak güvenlik güçlerini eğitmeyi sürdüreceği kaydedildi.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de NATO partnerleriyle Türkiye halkını Suriye'den füzelere karşı koruduklarını söyledi.

Patriot birliğinin son 3 yılda başarıyla görev yaptığını belirten Leyen şöyle konuştu:

'Ocak 2016'da görevini sonlandırıyoruz. Krizlerle çalkalanan bölgede tehdit durumu başka bir odak noktası olan terör örgütü IŞİD'e kaydı ancak bölgenin istikrarı için Kürt ve Irak güvenlik güçlerini eğitmeye devam ederek bölgede kalacağız. UNIFIL çerçevesinde Doğu Akdeniz ve Lübnan açıklarında gemilerimiz görevine devam edecek.'

'Patriotların çekilmesinin gerçek nedeni PKK ve IŞİD politikası'

Öte yandan Almanya'nın önemli gazetelerinden Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), patriotların geri çekilmesinin gerçek nedeninin ‘Türkiye´nin Suriye konusunda Almanya ve ABD gibi düşünmemesi’ olduğunu yazmıştı.

Dışişleri BakanlığıAl Jazeera ve AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0