Almanya Dışişleri'nden Türkiye'ye 'Çözüm Süreci' Uyarısı

 > 
14PAYLAŞIM

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye'yi barış sürecinin başarısızlığa uğraması ihitmaline karşı uyardı.

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, "Rheinischen Post" gazetesine yaptığı açıklamada, "Ortadoğu'nun bölgeleri aşan ihtilafları Kürtlerle ülke içindeki barış sürecini sekteye uğratırsa bu Türkiye ve bölge için ölümcül sonuçlar doğurur" dedi. 

Barış sürecinin sona ermesine izin verilmemesi gerektiğini belirten Bakan, "Sadece müzakere yoluyla 90'lı yılların şiddet ortamına geri dönülmesi engellenebilir; bu tür çatışmaların bugün bölgenin tümü için öngörülemez sonuçları olur" dedi.

'Kürtler ciddiye alınması gereken bir politik ses'

Kürtlerin Türkiye'de ciddiye alınması gereken bir politik ses olduğunu belirten Bakan, "İdari ve hukuki istisnai düzenlemelerle bu sesi siyasi sürecin dışında bırkamayı çok akıllıca bulmuyorum" dedi. Ankara'nın müzakereye hazır olduğu sinyali verdiğini belirten Bakan, "Türk hükümeti bizi ve ortaklarımızı müzakere sürecine bağlı kalmak istediğini temin etti" diye konuştu. Bakan Türkiye'nin, PKK'dan Türk güvenlik güçlerine yönelik saldırılarına son vermesini talep ettiğinin de altını çizdi.

Türkiye'de 2013 yılından bu yana çatışmasızlık ortamı hakimdi. Ancak Suruç saldırısından sonra PKK'nın güvenlik güçlerine yönelik saldırıları artmış, Türk Silahlı Kuvvetleri de bu saldırılara Kuzey Irak'taki PKK mevzilerine yönelik hava saldırıları ile karşılık vermişti.

DW

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir