Görüş Bildir
Haberler
Almanya'da Yusuf Yerkel Protestosu: 'İstenmeyen Kişi' İlan Edildi

Almanya'da Yusuf Yerkel Protestosu: 'İstenmeyen Kişi' İlan Edildi

Soma’da attığı tekmeyle hafızalarda yer eden dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel'in Frankfurt’a 'Ticari Ateşe' olarak atanması Almanya’da da tepki yarattı. Bugün Frankfurt Başkonsolosluğu önünde toplananlar Yerkel'i 'İstenmeyen kişi' ilan etti. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fotoğraflar: Sözcü

13 Mayıs 2014 yılında 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasında eylem yapan madenci Erdal Kocabıyık'ı tekmeleyerek Türkiye'nin gündemine oturan Yusuf Yerkel'in aylık 6000 Euro maaşlar Frankfurt Başkonsolosluğu’na “Ticaret Ataşesi” olarak atanmasına tepkiler artıyor.

Sözcü'nün aktardığına göre bugün Almanya’daki sendikalar, başta Türk-Alman Toplumu olmak üzere, çeşitli Türk-Alman dernekleri, Aleviler, Alman SPD, Yeşiller, Sol Parti temsilcileri, Frankfurt Başkonsolosluğu önünde, “Yerkel‘i istemiyoruz” eylemi yaptı.

Eyleme katılanlar “Persona non grata”, “Yusuf Yerkel‘i istemiyoruz” pankartları taşındı.

"Böyle bir kişi ticari ilişkilere yarar sağlamaz"

"Böyle bir kişi ticari ilişkilere yarar sağlamaz"

Alman IG Metall Sendikası temsilcisi ve parti temsilcileri birer konuşma yaptı. Soma‘da ölenler anıldı ve yerde yaran işçiye tekme atılması kınandı. 

Konuşmacılar, “Böyle bir kişinin, o zaman Erdoğan’ın yanında çalışırken, yere yatırılan işçiyi tekmeleyen Yusuf Yerkel‘in buraya tayin edilmesini kabul etmiyoruz. Kınıyoruz. Geri gidene kadar mücadele edeceğiz. Böyle biri Türk- Alman ticari ilişkilerine yarar sağlamaz” dediler.

Alman medyası yakından takip etti

Alman medyası yakından takip etti

Konuşmalardan sonra başkonsolosluk önüne çelenk konuldu. Konuşmaların ardından, Alman Sendikalar Birliği temsilcileri ile Türk dernek temsileri atamayı kınadı.

Eyleme, Alman medyası da büyük ilgi gösterdi. Devlet TV’si ZDF, diğer kanallar ve gazeteler eylemi izledi.

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
26
16
1
1
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
rans

seçimden sonra kaçmaya çalışanlar görsün. Kaçamayacaksınız o güvendiğiniz ülkeler tek tek teslim edecek hepiniz yargılanacaksınız.

marvellll

e hani polis müdahalesi, biber gazı, göz altına almalar filan.. ? Bir de Başkonsolosluk önünde toplanmış teröristleeeeer bunlar... vay amk ya medeniyeti uzak... Devamını Gör