Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Alkol İle İlgili En Çok Merak Edilen Soruların Cevaplarını Paylaşıyoruz!

58PAYLAŞIM

"Tüm kötülüklerin anası" olarak bilinen alkolü ele alıyoruz bugün. Alkol ile ilgili internette en çok sorulan soruları, merak edilenleri bir araya getirdik ve sizler için araştırarak cevaplarını bulduk. 

Hazırsanız sizlere bunları anlatalım diyoruz. Buyursunlar... 😊

NOT: İçeriğimiz alkol kullanımını desteklemiyor. Aksine alkol kullanmanız sağlığınız üzerinde ciddi bir kötü etki uyandıracaktır. Dolayısıyla hiç içmemeniz en iyisi. :)

1. Alkol ne demek?

 • Mayalaşmış şekerli sıvıların damıtılmasıyla elde edilen sıvıların genel adıdır. Alkol iki yoldan: 

 • Mayalandırma, 

 • Sentetik olarak elde edilir. 

 • Birinci yolla alkol elde etmek için üzüm suyu mayalanmaya bırakılır. Mayalanma tamamlandıktan sonra damıtılır.

 • Sentetik yolla alkol, karpit'ten (kalsiyum karbür) elde edilir. Bugün üzüm yerine nişastalı maddelerden de alkol yapılır. Alkolün kendine mahsus ferahlatıcı kokusu vardır. Renksizdir. Çok eski çağlardan beri keyif verici madde olarak içilir. Sağlık için zararlıdır.

Kaynak

2. Alkol sonrası mide bulantısına ne iyi gelir?

Şimdi alkol kullanan çok insanın bir numaralı sorunudur belki de mide bulantısı... Hemencecik neyin iyi gelebileceğine bakalım.

 • Bol bol su için.

 • Kolay emilip kana karışan karbonhidratları, az yağlı yiyecekleri tüketin.

 • Kahveden olabildiğince uzak durun.

 • Ve kesinlikle ağrı kesici değil parasetamol'ü tercih edin.

 • Yok efendim 'çivi çiviyi söker' falan deyip yeniden alkol almayın. Sizi daha kötü yapacaktır.

3. Alkol vücuttan ne kadar sürede atılır?

Öyle şişede durduğu gibi durmuyor tabii. İçmesi hayli kolay olsa da vücuttan çıkması bayağı zordur. Mesela, 3 büyük biranın vücuttan atılması kandan 5 ya da 6 saati bulurken, "Yok ben bira sevmem, aslan sütü içerim" diyen için de küçük rakının vücuttan atılma süresi de 8 ila 9 saati buluyor.

Not: Uzmanlar, beş tek rakının 100 promile eşit olduğunu, bunun da vücuttan 10 saatten önce atılmasının mümkün olmadığını söylediler. Bizden söylemesi.

4. Alkol en çok hangi organa zarar verir?

 • Alkolün en çok zarara uğrattığı organımız maalesef ki beynimiz. Nitekim ki, alkollü kişilerin mantıklı düşünme, karar verme ve hareket yetenekleri kısıtlanmaktadır. Hatta alkolün sürekli alınmasıyla beyin hücreleri ölür, beyin küçülmeye başlar ve erken yaşta bunama başlar. Ha bir de erken yaşlanma...

 • Beynin yanı sıra alkol tüketimi, gastrit ve ülser oluşumuna da yol açar. Vitaminlerin ve diğer besin maddelerinin vücut tarafından emilmesine falan da engel olur yani.

 • Alkolün zarar verdiği bir diğer organ ise, karaciğer... Karaciğere fazla yüklenilmesine sebep olan alkol, karaciğer yağlanması ve tahribata yol açar.

 • Kadınlar içinse, adet düzensizliği de cabası...

5. Alkol ile ağrı kesici alınırsa ne olur?

Bazı durumlarda alkolün etkisiyle mide bulantısı ve baş ağrısı insanı mahveden türden oluyor. Bu nedenle ağrı kesici almaya ihtiyaç duyulabiliyor. Fakat bazı durumlarda alkolle karışan ilaçlar son derece korkunç etkiler yaratabiliyor ve zehirli olabiliyor. 

 • İlaç kan yoluyla hızla vücutta yayılmaya başlar. 

 • Ağrı kesici kullananların en büyük risk durumu ise mide kanaması...

 • Aynı zamanda sanki alkolü içtiğinizden daha fazlaymış gibi etkiler gösterebiliyor. 

 • Ayağa kalktığınızda baş dönmesi ve tansiyon düşmesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

6. Kandaki alkolün miktarını gösteren birime ne denir?

Aslında bu testi daha çok polisler yapar. Malumunuz alkol alıp araba kullanan günümüzde daha hala var ve bu kişiler büyük risk oluşturmakta. Kandaki alkolün 100 mililitrede 80 mililitrenin üzerine çıktığı zaman trafiğe çıkmak hayli büyük tehlike yaratıyor. 

Kandaki alkolün miktarını gösteren birime 'promil' adı verilmekte. Trafiğin yanı sıra ise, biyokimya laboratuvarlarında kanda ölçülen alkol miktarının yanında “mg/dL” birimi de yer alır. 

 • Kan alkol değerinin yanındaki “mg/dL” birimi kişinin kanının 100 mililitresinde (1dL = 100 mililitre) kaç miligram alkol bulunduğunu gösterirken, trafik polislerinin alkolmetre cihazları ile yaptıkları ölçümlerinde elde edilen değerin yanında ise “promil” adı verilen bir ibare bulunur.

7. Alkol bağımlılığı nasıl anlaşılır?

Alkolizm, yani alkol bağımlılığı, pek çok insanın kendine bile itiraf edemediği fakat uzun süre alkol kullanan insanların ne yazık ki bu hale geldiği durumdur. Bunu nasıl anlarız?

 • İçmeye ara veremez ve ne kadar içtiğini asla kontrol edemezse,

 • Her seferinde bir önceki içişinden daha fazla içiyorsa,

 • İçmeyi bıraktığı zaman yoksunluk belirtileri ortaya çıkıyorsa,

 • Terleme, titreme ve kaygı yaşıyorsa,

 • İçmeye harcadığı zaman zarfı sosyal yaşantısını etkiliyorsa,

 • En önemlisi ise, sağlığına ve ilişkilerine zarar verdiğini bildiği halde bırakamıyorsa,

kişi alkol bağımlısı olma yolunda ilerlemektedir. 

(Eğer çevrenizde bu özellikleri taşıyan kişiler varsa profesyonel yardım aldırmanız ve tedavi ettirmeniz bir kurtuluş olabilir.)

8. Alkol nasıl bırakılır?

Alkolün bağımlılık yarattığını hususunda bilim insanları hem fikir. Ancak alkol bağımlılığını kabul etmek ve fark etmek uzun bir süreç kapsıyor. Zaten bağımlı olduğunuzu kendinize itiraf etmek zor olabiliyor. "Yok arkadaş daha da ağzıma sürmem!" diyerek bırakmak istiyorsanız belli başlı yollar var. 

Bunun ilki ve en sağlıklısı tedavi görmek. Bu tedavi yalnızca alkolü bıraktırmak değil, kişinin sosyal yaşantısına sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlamaktır.  

Tedavi olmadan da alkolü bırakabilirsiniz. Bunun en büyük etkenleri ise, kişinin çevresi, psikolojisi ve sosyal sorunları ile etkileşir. Değişimin hangi yönlerde olması gerektiğini, riskli durumların neler olabileceği hakkındaki stratejilerini gözlemlemek tedavi konusunda yardımcı olacak olan etkenlerdendir. Yine de profesyonel yardım almak en iyisidir, diyebiliriz.

9. Alkol kokusu nasıl önlenir?

Alkolün vücudumuzda bıraktığı bir etken de ağızda yayılan kokusudur. Alkol kokusunu önlemek için neler yapmak gerekir.

 • Alkol alımı sırasında bol su içmek,

 • Aç karnına alkol içmemeye özen göstermek,

 • Nane, maydanoz, çiğ sarımsak vb. tüketmek alkol kokusunu maskeler.

10. Alkol çarpmasına ne iyi gelir?

Eğer çok içtiyseniz ve 'akşamdan kalma' durumu yaşıyorsanız bu durumdan kurtulmak için belli başlı şeyler yapmanız mümkün:

 • Gazlı içecekleri alkolle karıştırmadan içmeye özen gösterin. (Bu duruma gelmek istemiyorsanız...)

 • Patates yiyin. Alkol almadan önce patates yemek, kesinlikle akşamdan kalma hissinin oluşma ihtimalini azaltır.

 • Bol su için.

 • Ilık bir duş alın.

 • Sırt üstü uzanın ve gözlerinize çay kompresi yapın.

11. Alkol komasına nasıl girilir?

Alkol zehirlenmesi de denilir. Aşırı alkol alımı sonucu bilincin büyük bir oranda kapanması durumudur. Kişinin bilinci zayıflar, refleksleri yavaşlar, yürümede güçlük çekilir, konuşma peltekleşir, hareketler denetimden çıkar, uykuya eğilim ve sonunda koma meydana gelir. Ayrıca alkol alan kişinin nefesi yoğun şekilde alkol kokar, solunumu geniş ve derin, nabız düzensiz olabilir, gözler kanlı, yüz kızarık ve terli hale gelir.

Alkol komasına giren bir kişinin hiçbir şekilde yalnız kalmaması gerekir. Eğer bilinci açıksa kusmasına yardımcı olunmalıdır, bu sayede midede henüz emilim sağlanmamış alkol vücuttan atılır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
user.

En iyisi içmeyin... Yılbaşında evde durun... Terliyken soğuk su içmeyin.

paco-hernandez

parasetamol bildiğim kadarıyla alkolle alındığı zaman karaciğerin ebesini bi tur daha mıncıklıyor ama tıpçı değilim yanlış da biliyor olabilirim...

sebastiaan

Bu anlatılanlar tamamiyle bünyeyle alakalı. Ayrıca parasetamolün çok fazla yan etkisi var. Alkol etkisi geçecek diye almaktansa duracağınız yeri bilin yeter.

vlknsn

anlatım berbat bilgi ortalamanın da altında. kullanıcı adı-içerik uyumu süper.

fikret-ersuhel

herseferimde alkol komasina giriomusum ben aq

Görüş Bildir