Ali İhsan Yavuz 'Bir Gariplik Hissediyor İnsan' Demişti: 'AKP, İstanbul'da 38 İlçedeki Oyların Yeniden Sayılmasını Talep Etti'

 > -

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul'daki tüm oyların yeniden sayılması için YSK'ya başvuracaklarını açıkladı. Rakamlarda bir gariplik hissettiğini belirten Yavuz, '38 ilçeye ilişkin oyların tamamı sayılsın diye ilçe seçim kurulu üzerinden YSK’ya başvuracağız' ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından AKP İstanbul İl Başkanlığı yetkilileri, YSK'ya iletilmek üzere itiraz başvurularını İl Seçim Kurulu'na verdi.

Şu ana kadar geçersiz oyların yüzde 70'inin yeniden sayıldığını belirten Yavuz, aradaki oy farkının 16 bin 442 olduğunu açıkladı.

Yavuz'un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Seçimin ardından pazartesi günü maddi hata düzeltimi yoluna gittik. Maddi hata düzeltimi yolundaki gayretimiz devam etmektedir. İlçe seçim kurullarında bunların düzeltimini sağlamaya çalışıyoruz. İlçe seçim kurullarına ‘tüm oyları sayın’ dedik. Daha ilk akşamdan başlayarak bu ‘İstanbul seçimlerinde şaibe var’ demiştim. Bunu kaldırmak için hukuki yollara başvuruyoruz. Geçersiz oylar sayılsın talebimiz vardı. 4 ilçede tamamen, 2 ilçede kısmen oyların tamamının sayılmasına karar verildi. 33 ilçede geçersiz oyların sayımı yönünde karar verildi. İl seçim kurulu ‘Oy torbası açıldığında bir takım maddi usulsüzlük görürseniz tamamını sayın’ dedi."

Yavuz tüm ilçelerden oyların yeniden sayılması için YSK'ya başvuracaklarını belirtti 👇

"Beyoğlu'nda tüm oyların sayılması için başvuru yaptık. Henüz bir karar verilmedi. Bugün de 38 ilçeye ilişkin oyların tamamı sayılsın diye ilçe seçim kurulu üzerinden YSK’ya başvuracağız.

Biz bu işte bir gariplik var dedik. İlçelerdeki geçersiz oyların sayısı 274 bin 859 iken, büyükşehir belediyesine ilişkin 315 bin 593. İlçe ve büyükşehir arasındaki fark 40 bin 734. Bu rakamlarla sadece bir gariplik olduğunu hissediyor insan demek için bu örneği verdim."

Aradaki oy farkına da değinen Yavuz, İmamoğlu'nun 16 bin 442 oy ile Yıldırım'ın önünde olduğunu açıkladı.

"Şu andaki fark CHP en başta 29 bin 408 fark var dedi. YSK’nın açıklamaları da o düzeyde. Orada da 30 binleri bulan fark vardı. Geldiğimiz sayı 16 bin 442. Demek ki arada 10 bin oy olsa biz çoktan öne geçmiştik. Önemli bunlar. Şu anda geldiğimiz nokta bu. Bizim rakamlarımıza göre şu anda çoktan 14 binlerin altına düştü."

Yavuz'un açıklamasının ardından AKP, 38 ilçede oyların yeniden sayılması için itiraz dilekçesini verdi.

AA'nın aktardığı bilgiye göre AK Parti İstanbul İl Başkanlığı yetkilileri, Yüksek Seçim Kurulu'na gönderilmek üzere itiraz dilekçesini İstanbul İl Seçim Kuruluna sundu.

Yavuz'un açıklamaları sosyal medyanın da gündeminde. Öne çıkan bazı yorumlar şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir