Alevilerin Yaptığı Yemeğin Yenmeyeceğini Söyleyen Din Öğretmeni Görevden Alındı: 'Bu Nasıl Eğitim?'

 > 
7.8bPAYLAŞIM

İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde bulunan bir ortaokulda din dersine giren bir öğretmen Aleviler hakkında 'yaptıkları yemek yenmez' ifadesini kullandı. Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenin ücretli öğretmen olduğunu ve görevine son verildiğini açıkladı. 

Birgün gazetesinden Mustafa Kömüş'ün aktardığına göre, olay geçtiğimiz pazartesi günü İstanbul’un Arnavutköy ilçesinde bulunan Cumhuriyet ortaokulunda meydana geldi. 7/L sınıfına Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine giren G.B. isimli öğretmen Alevilerin Muharrem ayında oruç tuttuğunu belirterek Alevilerin yaptıkları yemeklerin yenmeyeceğini söyledi.

Derste yaşananları ve öğretmenin sözlerini o sırada sınıfta bulunan S. İsimli öğrenci şöyle anlattı 👇

"Derse başladıktan sonra ders konusu oruçlara geldi. Mübarek aylar ve oruçlardan konu açılmıştı. Ramazan, Şaban, Recep aylarını anlattı öğretmen. Muharrem orucunu da Aleviler tutar dedi öğretmen, ama Alevilerin yaptığı yemek yenmez dedi, bir arkadaşım da kalkıp ‘Hocam neden yenmez?’ diye sordu, öğretmen de Aleviler peygamber efendimizi sevmezler sadece torunları Hasan ile Hüseyin’i severler diye cevapladı."

'Bizim çocuğumuz ağlayarak eve gidiyor'

S. daha sonra ise olayı ailesine anlattı, ailesi de konuyu Arnavutköy Cemevi’ne taşıdı. Arnavutköy Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yaşatma ve Tanıtma Derneği Başkanı Yüksel Yılmaz da yaşananları Kent Konseyi’nde gündeme taşıdı:

"Cumhuriyet Ortaokulunda Din Kültürü öğretmeni derste Hz. Peygamberimizin hayatını anlatırken Muharrem ayı orucunu sadece Aleviler tutar. Alevilerin yemeği yenmez demiş. Daha bir sürü şey söylemiş. Bizim çocuğumuzun yanındaki arkadaşı ‘ben az yedim hocam’ diyor. Hoca da ‘o kadar yemekten sana bir şey olmaz’ diyor. Bizim çocuğumuzda ağlayarak eve gidiyor. Bu nasıl eğitimdir?"

'Öğretmenin görevine son verdik'

Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Dağ, yaşananlarla ilgili olarak öğretmenin ücretli öğretmen olduğunu ve görevine son verildiğini açıkladı:

"Konu ortaya çıktığı anda müdahale ettik. Öğretmenin görevini sonlandırdık. Bir başkasını orada görevlendirdik. Zaten konunun içeriği itibariyle de maksadı aşan ve tecrübesizlikten kaynaklanan söylemler olmuş. Olay bu şekilde çözüldü. Çok öğretmen açığımız var. Bu çerçevede 863 öğretmen görevlendirdik. Bunların hepsini tanıma şansımız yok. Bilsek de hata yapılabilir. Biz de gereken şeyleri yaparız."

Öğretmenin sözleri sosyal medyanın gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir