Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Alaturka Mısın Yoksa Alafranga Mı?

437PAYLAŞIM

Bir tarafta işkemce çorbası içesin var, sarımsak koka koka, diğer taraftan kokoreçleri götüresin. Başka bir yerde kadifelere bürünmüş görselinle dudağının kenarındakini peçete ucuyla silen narin tavırların. Papyonunu takmışsın oturmuşsun yemek masasına önünde havyar yerine tarhana çorbası... Nesin sen söyle bakalım!

1. Evet haydi başlayalım mı ? Hangi İstanbul hanımefendi / beyefendisisindir?

2. Evini süslemeyi sever misin, hangisi sımsıcak hissettiriyor?

3. Eeee bunu sormadan geçemezdik tabi, tuvaletini seçer misin lütfen?

4. Kolleksiyon yapmayı sever misin? Hangi kolleksiyonculardansın?

Antika saat
Pul
Antika para
Tesbih

5. Bayramlarda çocukları neyle mutlu etmeyi istersin?

Bayram harçlığı
Çikolata
İğne oyalı mendiller
Türk lokumu

6. Hadi gel babaanne evine gidelim hangi görsel sana daha nostaljik geldi?

7. Peki havyar ile aran nasıldır?

Soframın vazgeçilmezi
Töbe eve bile sokmam
Evet bilirim, İngilizcede "C" ile yazılıyor sanırım
Onun yerine başka bir şey alsam

8. Peki son olarak çocuklarla aran nasıldır?

Sadece "Nasılsın evladım, okul nasıl" modunda olurum
Fark etmez onlarla çok iyi anlaşırım
Elimi öpmeden geçemezler yanımdan, saygı beklerim
Hangi devirde yaşıyoruz rahat olmalarını isterim

%50 Alaturka %50 Alafrangasın!

Şimdi şöyle diyelim hemen anlayacaksın ne demek istediğimi; babaanenden kalan bindallının eteklerindeki nakış işlerini modern bir çerçeve ile sergilemekten hoşlanıyorsun. Diğer taraftan da hiç bir tatili kaçırmadan yapılan Avrupa seyahatlerin var.  Evet danteller, nineden kalma hatıralarla yaşıyorsun. Anane, gelenek / görenek de seviyorsun sen kardeşim, elimizde kala kala bunlar kaldı, bunları da yapmazsak ne kültür kalır, ne gelenek diyorsun, kıyamıyorsun. Kültüre saygın var ,mutlu ediyor bunlar seni. Ama çağa ayak uyduran başka bir tarafın da var hani, tamam iç içe girmiş olarak kullanmayı seviyorsun sen bu karışımı;) Alaturfranko dedim ben sana;)

%100 Alaturkasın

Sen oturup iş makinelerini izleyecek, dürümle ayranı aynı anda bitirecek kadar Alaturkasın ciğerim. Eski Türk gelenek, görenek, törelerine  uygun yaşıyorsun. Evdeki tüm cicilerinin üzerine dantel örteceksin seni bıraksalar. Hiç bir bayramı, seyranı, atlamıyorsun afferin sana.  Bayramlarda tatil mi? Yok  tercih etmiyorsun,  Ayvalık'taki yazlığa gidelim deseler, ziyaretlerden sonra diyorsun. Aslında doğrusunu yapıyorsun biliyor musun helal sana!

%100 Alafrangasın!

Sen tam Alafranga hayat yaşıyorsun, Frenklerin töre, âdet ve hayatına uygun, Avrupa kültürüne özgü olan Avrupa uygarlığını benimsemiş, cennete değil cennetle ilgili konferansa gitmeyi tercih edersin sen Ahmet Haşim’in dediği gibi. Örf adet bağlılığın var aslında ama ruhun Avrupalarda senin be canım. Aslında Besson’un şu sözleri senin için her şeyi açıklar: ‘Türklere Avrupalı değilsiniz diyecek olanın vah haline. Türkler yüzyıllarca Avrupa’da oturdular. Onları o zamanlardan Osmanlılar olarak biliyorduk. Belgradlı, Atinalı, Saraybosnalı, Bükreşli, Budapeşteli olabilirlerdi, ama hepsi Türk’tü. Şimdi bunlara nasıl Avrupalı değilsiniz diyebiliriz. Bugün Avrupa’da gördüğümüz camileri yüzyıllar önce ve yüzyıllar boyunca Türkler yapmadı mı?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
melisa-luleci

50 50

nurcii

fifty fifty didi

observer

Alaturfrankoymuşum. Fifty fifty en makbulüdür.

bburcubilgin

yüzde 100 alafranga

eylul-ayse-daskin

%100 Alafrangasın! %100 Alafrangasın! Sen tam Alafranga hayat yaşıyorsun, Frenklerin töre, âdet ve hayatına uygun, Avrupa kültürüne özgü olan Avrupa uygarlığını benimsemiş, cennete değil cennetle ilgili konferansa gitmeyi tercih edersin sen Ahmet Haşim’in dediği gibi. Örf adet bağlılığın var aslında ama ruhun Avrupalarda senin be canım. Aslında Besson’un şu sözleri senin için her şeyi açıklar: ‘Türklere Avrupalı değilsiniz diyecek olanın vah haline. Türkler yüzyıllarca Avrupa’da oturdular. Onları o zamanlardan Osmanlılar olarak biliyorduk. Belgradlı, Atinalı, Saraybosnalı, Bükreşli, Budapeşteli olabilirlerdi, ama hepsi Türk’tü. Şimdi bunlara nasıl Avrupalı değilsiniz diyebiliriz. Bugün Avrupa’da gördüğümüz camileri yüzyıllar önce ve yüzyıllar boyunca Türkler yapmadı mı?

Görüş Bildir