Görüş Bildir
Haberler
AKP'li Bayrampaşa Belediyesi Erdoğan'ın Attan Düştüğü Parkı Devretmiyor

AKP'li Bayrampaşa Belediyesi Erdoğan'ın Attan Düştüğü Parkı Devretmiyor

AKP'li Bayrampaşa Belediyesi, Recep Tayyip Erdoğan'ın 2003 yılında attan düştüğü parkı İBB’ye devretmiyor. Parkın mülkiyetinin kendisine ait olduğunu belirten İBB, parka kreş ve mahalle evi gibi alanlar yapmak istiyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göreİstanbul’daki AKP’li Bayrampaşa Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2003 yılında attan düştüğü Bayrampaşa Şehir Parkı’nı (Adapark) İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) vermiyor.

Erdoğan açılışında attan düşmüştü

Erdoğan açılışında attan düşmüştü

İBB, 1989 yılında satın aldığı Bayrampaşa’daki 486 bin metrekarelik devasa büyüklükteki araziyi 2003 yılında “Bayrampaşa Şehir Parkı” adı altında park alanına dönüştürdü. Ardından da parkın açılışı o dönem başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir törenle 30 Temmuz 2003 tarihinde yapıldı. Açılıştan sonra da park alanı içerisinde ata binmek isteyen Recep Tayyip Erdoğan, bindiği attan düştü. Erdoğan'ın düşme anı yıllardır hafızalardan kazınmayan 'meşhur' fotoğraf karelerine yansıdı.

AKP'li belediye İBB'ye ait payı ödemedi

AKP'li belediye İBB'ye ait payı ödemedi

Açılışın ardından park, elde edilecek gelirin yüzde 50’si İBB’ye ödenmek üzere 2004 yılında Bayrampaşa Belediyesi’ne tahsis edilmişti. Ancak, AKP’li Bayrampaşa Belediyesi 1 Ocak 2016 ile 31 Ekim 2019 tarihleri arasında İBB'ye ödeme yapmadı ve İBB’ye faiz hariç 4 milyon 57 bin TL borcu birikti. İlçe belediye parayı ödemeyince İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 6 Ekim 2020 tarihinde verdiği olur ile parkın Bayrampaşa Belediyesi’ne verilen kullanım hakkı iptal edildi.

15 yıllığına tahsis edildi

15 yıllığına tahsis edildi

Bayrampaşa Belediye Başkanı AKP’li Atilla Aydıner ve AKP’li meclis üyeleri, İBB Meclisi’nin Ocak 2021 oturumunda verdiği teklifle, parkın yeniden Bayrampaşa Belediyesi’ne tahsis edilmesini istedi. İBB Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhur İttifakı, parkın yeniden Bayrampaşa Belediyesi’ne tahsis edilmesine ilişkin karar aldı. Teklif, CHP ve İYİ Partili meclis üyelerinin ret oyu vermesine rağmen kabul edildi.

Ardından da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu kararı veto ederek tahsis kararını yeniden görüşülmek üzere Meclis’e iade etti. İBB Meclisi’nin Şubat 2021 oturumunda yeniden görüşülen teklif, yine Cumhur İttifakı’nın oylarıyla kabul edildi ve park 15 yıl süre ile Bayrampaşa Belediyesi’ne tahsis edildi.

İBB parkı geri istiyor

İBB parkı geri istiyor

BirGün’ün İBB kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Büyükşehir Belediyesi, parkın yetki ve sorumluluğunun kendisinde kalmasını, tüm bakım ve alt yapı çalışmalarının İBB tarafından yürütülmesini talep ediyor. İBB, park alanı içerisinde belirlenen alanlara kreş, mahalle evi gibi yeni fonksiyonlar eklemek, atıl durumda olan anfi tiyatroyu etkinleştirmek ve hem sosyal aktiviteler hem de gelir getirici etkinlikler için kullanmak istiyor. Bayrampaşa Belediyesi Meclisi’nin CHP Grup Başkan Vekili Atilla Özen de “İlçe halkına sorsanız yurttaşların büyük çoğunluğu bu parktaki birçok şeyden şikayetçi olduğunu anlatır” diyerek şunları söyledi:

“Bu park halkın kullanımından uzak. Çünkü buradaki işletmeler, satılan ürünler çok pahalı. Parkı İBB kullanamıyor. AKP’li Bayrampaşa Belediyesi’nin kendi işlettiği bir alan da yok. İlçe belediyesi park içerisindeki alanları kiraladı. Kiralayan kişi de alt kiracılara kiraladı. Büyükşehir Belediyesi bu alanı kendisi kullanmak istemişti ama İBB Meclisi’nde çoğunluk Cumhur ittifakında olduğu için park yine ilçe belediyesine tahsis edildi. Bölge halkı park içerisindeki işletmelerin pahalı olmasından yakınıyor.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
45
12
10
6
3
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Minister of Magic

4 milyon mu? parkın gelirinin %50 si 4 yılda 4 milyon mu ediyor? Orda bile dolandırıcılık var belli ki. İçerde kaç tane restoran kafe gibi tesis var bunlarda... Devamını Gör

Berk

Sosyal tesis olduğu için çok karlı olduklarını sanmıyorum, fiyatlar genelde çok uygun olur sosyal tesislerde, giderler çıkınca çok fazla bir şey kalmıyor ola... Devamını Gör

EngineerMind

Heykel yapmayı seviyorsunuz derler, evet doğrudur…

CauseIgotHigh

Nargile kafeler ve lunapark var ne bicim park anlayisi amk. IBB de alıp mahalle evi ve kreş yapıcakmış. Ya park burası park. Ne kadar doğal o kadar iyi