Görüş Bildir
Haberler
Akademide Kayırmacılığa Devam: Dekanın Kızına Özel Kadro İlanı

Akademide Kayırmacılığa Devam: Dekanın Kızına Özel Kadro İlanı

Akademide kişiye özel ilanlar ve kadrolar bitmiyor. Kastamonu Üniversitesi’nin akademik kadro ilanında yer alan özel koşulla İletişim Fakültesi Dekanı Muharrem Çetin’in kızı Nihan Çetin üniversiteden kadro aldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Akraba kayırmacılığı olarak tanımlanan nepotizmin son örneği Kastamonu Üniversitesi’nde ortaya çıktı. İletişim Fakültesi Dekanı Muharrem Çetin’in kızı Zühal Nihan Çetin’in, “Kişiye özel kadro ilanı” ile üniversiteye girdiği iddia edildi. 

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, işletme bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışan Nihan Çetin’in üniversiteye girmesinin önünü açan akademik kadro ilanında akademik kurallara aykırı şekilde, “Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri anabilim dalında yüksek lisans yapıyor olmak” şartının yazıldığı öğrenildi.

Başvuruları kısıtladı

Başvuruları kısıtladı

Üniversite, bazı fakültelere araştırma görevlisi alımı için Aralık 2019’da akademik kadro ilanına çıktı. Resmi Gazete’de de yayımlanan ilanlar arasında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü için araştırma görevlisi ilanı da yer aldı. 

Fakülteye bağlı Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalı’na alınacak araştırma görevlisi için açılan ilanda yer alan özel başvuru şartı ise “Çalışma Ekonomisi ve Endüstrileri Ana bilim dalında Yüksek Lisans yapıyor olmak” oldu. İlana, anabilim dalı ile ilgisi olmayan başka bir bölümde yüksek lisans yapmış olmak şartı getirilince, çok az kişi başvuru yapabildi.

Arkadaşlık belirledi

Üniversite, Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalı’na alınacak araştırma görevlisi için başka bir anabilim dalında yüksek lisans şartı aranmasını tartışırken özel şartı karşılayan kişinin İletişim Fakültesi Dekanı Çetin’in kızı olduğu anlaşıldı. Dekan Çetin ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Yavuz Demirel’in yakın arkadaş olduğu öğrenildi. Yalnızca 17 kişinin başvurabildiği ilanda dört kişi, ilan şartlarını taşımadıkları gerekçesiyle saf dışı bırakıldı. ALES ve yabancı dil puanının görece düşük olduğu belirtilen Çetin, böylelikle sınava girmeye hak kazanan ilk 10 aday arasında yer alabildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
33
18
5
3
1
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Vedat Kaplan

tiksiniyorum yaşamaktan

Hakan Çınar

Gazi üniversitesinde iken derslerde hep tasarrufdan bahseder Hükümeti eleştirirdi. Okulda düzenlediğimiz organizasyonda gelen iş adamlarına hiç alakası olmay... Devamını Gör

Lethe lethe

Fransada cumhuriyetin oturması için 5 kez denenmiştir 1789 Fransız ihtilaliyle başlayan süreç günümüzde devam eden rejimle 1958 yılına kadar 5 kez cumhuriyet... Devamını Gör