Ailesinde Bulunan veya Bulunmayan Fark Etmez, Herkesin Kanserle İlgili Bilmesi Gereken 25 Gerçek

1.2bPAYLAŞIM

Amerikan Kanser Topluluğu'nun verilerine göre her gün yaklaşık 1500 kişi kanser yüzünden ölüyor. Sizin için hazırladığımız bu bilgiler sayesinde ölümcül bir hastalık olan kanser hakkında bilgi sahibi olabilir, hatta nasıl önleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kaynak: http://thefactfile.org/cancer-facts/

1. İlk olarak, kanser kelimesi Latince 'crab'den geliyor.

2. Fiziksel egzersizin az yapılması kansere neden olabiliyor. Diğer etkenler ise sigara tüketimi, obezite, radyasyona maruz kalma ve hava kirliliği olabiliyor.

3. Meme kanserine sağ memede daha sık rastlanabiliyor.

Sadece kadınlar değil, erkekler de meme kanserine yakalanabilir.

4. Cilt kanseri en yaygın kanser türüdür. Doğal veya yapay yollarla maruz kalınan ultraviyole ışınlardan korunarak önlenebilir.

5. Tarihte tek bir nedenden kaynaklanan en büyük kanser hastalığı oranı Çernobil Nükleer Faciası sonrası yaşanmıştır.

6. Her gün 200-1000 arası kanser hücresi üretiyoruz.

Sağlıklı bir bireyin bağışıklık sistemi bu üretilen kanser hücrelerini etkisiz bırakıyor. Kanser hücreleri milyon veya milyar sayısına ulaşmadan testle ortaya çıkarılamıyor. Bağışıklık sisteminiz olması gerektiği gibi çalışmıyorsa kansere yakalanma riskiniz de artıyor.

7. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre düzgün beslenmemek %70 ihtimalle kanser oranını artırıyor.

8. Sigara içmek, genç kızların ileri yaşlarda meme kanserine yakalanma risklerini artırıyor.

9. Süt, et, kahve, çay, asit ve şekerli şeyler kanser oranını artıran yiyeceklerdendir.

10. Kanser tedavisinde radyasyon zararlı hücrelerin yanında sağlıklı hücrelerin de ölümüne sebep oluyor. Bu yüzden kanser tedavisi kalp, akciğer, karaciğer ve böbrekler gibi önemli organlara zarar verebiliyor.

11. Köpekler de kanser yüzünden ölebiliyor. 10 yaşından sonra yakalandıklarında vücutları kansere karşı tamamen dayanaksız ve güçsüz oluyor.

12. Hava kirliliği akciğer kanserine sebep olurken, mesane kanseri riskini de artırıyor.

13. Köpekler kanseri koklayarak bulabiliyorlar.

İtalya'da eğitilen köpekler idrar örneklerinden koklayarak prostat kanserini buldular ve başarıları yüzde 98 oranındaydı.

14. Boy ve kanser riski arasında bir bağlantı vardır. Boyu uzun kadınların kansere yakalanma riskleri daha fazladır.

15. Bir adet sigara yaklaşık 4800 tane kimyasal madde içerir. Bunlardan 70 tanesi kansere sebep olabilen kanserojen maddelerdir.

16. Kanser ayrıca çoklu beslenme eksikliğinin bir göstergesi olabiliyor.

17. Meme kanseri Birleşik Arap Emirlikleri'nde hâlâ bir tabu. Kadınlar meme kontrollerini yaptırmıyorlar; bunun sebebi ise bilinçsiz olmaları veya erkek doktorun kontrol edecek olmasından utanmaları.

18. Düşük veya orta gelirli ülkelerde kanser oranı daha fazladır. Kanser ölüm oranının en az yüzde 70'i bu ülkelerdedir.

19. Amerika'da her yıl kanser teşhisi konulmuş insanların yüzde 35'i ölüyor.

20. Kanser türleri yüzde 5-10 oranında kalıtsal olabiliyor.

21. Hot-dog'ların genellikle kansere neden olan yiyecekler arasında bilinmelerinin nedeni içerdikleri kanserojen maddelerdir. Bu maddelerin kullanılma sebebi ise yiyeceklerin bozulmadan uzun süre saklanmasını sağlamaktır.

22. Kadın veya erkek fark etmez, eğer evliyseniz kanser olma riskiniz daha az.

23. Oksijen kanserli hücreleri öldürüyor, bunun için de daha fazla egzersiz ve derin nefes alınması öneriliyor.

24. Dünya çapında 28 milyondan fazla insan kanseri yendi. Bu gerçek, kanser alanında yapılan medikal gelişmeleri de gözler önüne seriyor.

25. Eğer siz de kanserden uzak kalmak istiyorsanız egzersiz yapın, temiz havayı içinize çekin, sebze yiyin, sigara içmeyin ve bol miktarda meyve tüketin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
benmutlu

6. Milyon mu milyar mı? İkisi arasında 1000 kat var.

feyk

gene kafalar piril piril, hic kullanilmamis 0 kilometre. su bir gercekki kisinin olaylari, dunyayi algilayacak yeterli birikimi bilgisi yoksa bosluklari komplo teorileri dolduruyor.

Gizli Kullanıcı

Beslenmemiz dondurulmuş gıda ve kızartma ağırlıklı olmaya başladı özellikle fast food kültürüyle beraber. Ayrıca sarışın, beyaz tenli biri olarak güneşlenmenin de zararlarını rahatça gözlemleyebiliyorum. (Güneş kremleri ortalama 15 dakika koruma sağlıyor) Vücut güneş yanıklarını 2 yılda anca onarabiliyor, her sene yılda bir kez olmak üzere yansanız bile vücut tahribatla mücadele etmekte zorlanacaktır.

shewolf

Sebebini bilemeyeceğim ama bol bol doğa yürüyüşleri yapan hayatında sigara içmemiş, alkol almamış insanlar da kanserden ölüyor, tecrübeyle sabit. Bu arada kanserden kurtulan hiç kimseyi görmedim. Hastaneler, dernekler vb. insanlara boş yere umut verip duruyorlar. Ya da yalan söylüyorlar.Kanseri yendi diye istatistiğe sokulan kişiler de teşhis koyulup da 5 yıl yaşamayı başaranlar bu arada...

nisa-bingol1

Bi kanser hastası olarak yaptığınız yorum gerçekten beni çok üzdü. Bi insanın öleceğini bu kadar yüzüne vurmanız çok acımasızca. Kendiniz hasta değilsiniz diye böyle yorumlar yapmaya hakkınız yok. Yorumlara bakmak bile bi kadar insanı demoralize etmemeli.Lütfen yorum yapacaksanız bile insanları üzmeden yapın.

meinherzbrennt

sizin gibi insanlardan nefret ediyorum ve bu hayatta sizlere rastlamak istemiyorum. babam kanser tedavisi görürken, yoğun bakımlarda sürünürken, ben henüz 16 yaşımda bu durumlarla baş etmeye çalışırken yanıma gelip " yoğun bakımda ölecek hastalar kalıyor zaten çok bir şey bekleme" diyen gerzekle aynısınız. bir kanser hastası için en iyi şey yüksek moralken siz yukarıda bir kanser hastasını üzmüşsünüz. utandınız mı acaba? inşallah tecrübeyle sabit olur bu teziniz de, tez zamanda ölürsünüz.

shewolf

utanmadım

overcast

Dünya nüfusunu planlı bir şekilde azaltma projesidir bu. Yakın bir gelecekte istenilen düzeye inmez ise; dünya savaşı çıkararak bunu başaracaklar. Geçmiş Dünya Savaşlarına da bakabilirsiniz. Her yeni teknoloji ardından nüfus azalması... Çünkü teknoloji demek insan gücünü azaltmak demek, insan gücünün azalması kaos ve isyan demek... Yeni bir teknoloji gelecek, bu kadar nüfus fazla...

apocrypha

tmm

sciencesoldier

arkadaşın dediği gerçek albaycığım. hiv virüsü nasıl ortaya çıktı bir araştır istersen :)

sciencesoldier

benim merak ettiğim einsteinın öngörüsündeki 4. dünya savaşı durumu. 3. hakkında bir fikri yok ama sanırım 4. cüsü gerçek olucak. üstelik yapay zekalar yaparsa eğer bu savaşı daha komik olur :) bir hayal etsene :)

overcast

Aslında Einstein bunu şu şekilde söylüyor: "3ncüsünü bilmem ama 4ncüsü taş ve sopayla olacak" muhtemelen senin dediğin 3ncü dünya savaşında olacak (inananlar buna kıyamet de diyebilir) ve bu teknolojinin sonu olacak, tekrardan doğal yaşama döneceğiz. Ardından gelecek olan savaş doğal olarak taş ve sopa ile olacak.

sciencesoldier

demek istediğim söz oydu zaten dostum :)) biz görür müyüz merak ediyorum o savaşı

overcast

Ben de söyle söyleyim, 4ü bilmem ama 3üncüyü göreceğiz :)) (teknolji bu hızla giderse, ne yazık ki göreceğiz)

Görüş Bildir