Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü'nde Görevli Sosyolog, Sığınmacı Kadına Tacizden Yargılanıyor

7PAYLAŞIM

Eskişehir'de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde görevli sosyolog, denetim için evine gittiği Iraklı mülteci kadına elle cinsel istismarda bulunmak suçundan hakim karşısına çıktı. Suçlamaları iftira olarak değerlendiren sosyolog, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre Eskişehir'in Yeni Bağlar Mahallesi'nde biri 3, diğeri 8 yaşında olan 2 çocuğuyla birlikte oturan Irak uyruklu R.S.A., polis merkezine başvurarak evine denetim amacıyla gelen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde görevli sosyolog İ.A.'nın kendisine elle cinsel saldırıda bulunduğunu öne sürdü. 

Sosyologun eve geldiğini söyleyen kadın, tercüman aracılığıyla verdiği ifadesinde geçen 25 Ocak'ta yaşandığını öne sürdüğü olayla ilgili şöyle devam etti:

"Bana eşimle ilgili sorular sormaya başladı, eşimden ne zaman ayrıldığımı, tek başına nasıl yaşadığımı, ev kirasının ne kadar olduğunu sordu. Daha sonra odalara bakmak istedi. Ben evin bir odasında dolap kapağını açtığım esnada birden kendisini arkamda hissettim. Bu arada elleriyle taciz etti."

R.S.A., taciz olayının aynı gün iki kez tekrarlandığını belirterek, görevlinin daha sonra tekrar geleceğini söyleyince tedirgin olduğu için şikayette bulunduğunu anlattı.

Şikayet üzerine gözaltına alındı

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde görevli sosyolog, kadının şikayeti üzerine gözaltına alındı ve mahkemeye çıkarıldı.

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan sosyolog, 'Görevden alınmam için bu iftirayı atmıştır' dedi...

İ.A. çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 

Suçlamaları kabul etmeyen İ.A. ifadesinde, "Ben kadının eşinin o evde yaşayıp bunlara maddi destek sağladığından şüphelenmiştim. Bu konuda sorular sordum, olumsuz cevapladılar. Ancak böyle bir konuda araştırma yapabileceğimi kestirmiş olmalılar ki kadın bu görevden alınmam maksadı ile bu iftirayı atmıştır. Ben kesinlikle kadının iddia etiği gibi bacaklarını okşamak, ellerini tutma gibi eylemlerde bulunmadım" dedi.

İlk duruşma yapıldı: Şikayetçi kadın tercüman olmadığı için ifade veremedi, duruşma 9 Mayıs'a ertelendi

Sosyolog İ.A. hakkında ‘basit cinsel saldırı’ suçundan Eskişehir 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın ilk duruşması dün yapıldı.

Mahkeme salonunda tercüman olmayınca, şikayetçi R.S.A. ifade veremedi. Tutuksuz sanık İ.A. da, gelecek duruşmada ifade vereceğini söyledi. Duruşma 9 mayıs tarihine ertelendi.

DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir