Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ahtapotlar Hakkında Muhtemelen İlk Kez Duyacağınız 15 Enteresan Bilgi

2.1bPAYLAŞIM

Ahtapotlar kafadanbacaklılar sınıfına ait olup, tüm omurgasız canlılar içinde, en zeki ve davranışları en farklı olan gruptur. ''Denizlerin beyni'' olarak adlandırılan bu canlıları biraz daha yakından tanıyalım!

1. Ahtapotlar hepimiz gibi oyun oynamayı çok seviyorlar.

Bilim insanları ahtapotların bireysel kişilikleri olduğunu düşünüyorlar. Yapılan çalışmalarda ahtapotların her birinin mizaçlarına göre, oynamak için farklı oyuncakları tercih ettikleri gözlemlenmiş.

2. Oyunculuk yetenekleri sizden daha iyi olabilir.

Avcılarından korunma davranışlarından birisi mimikri özellikleridir. Bu taklit yetenekleri sayesinde onları bazen koşarken, bazen farklı renklerde görebilirsiniz. Hatta bazen görünmez olabildikleri için göremeyebilirsiniz. Kromatofor hücreleri sayesinde derilerinin şekillerini, renklerini değiştirerek bulundukları çevreye uyum sağlarlar. Bu özellik onları çoğu zaman av olmaktan kurtarır.

3. Çiftleşme sırasında erkek, dişinin her zaman sağ tarafındadır.

Erkek spermleri dişinin tübüler borusuna koyar veya dişi, erkekten kollarıyla kendi alır. Spermleri aktardıktan sonra erkek hemen kaçabilirse şanslı! Çünkü çiftleşmeden sonra dişi erkeği boğarak öldürür ve yer. Erkeği her zaman sağ tarafında tutması ise henüz açıklanamamış. Dişilerin bu agresifliğinin sebebinin bir çeşit annelik içgüdüsü gibi yumurtalarını her türlü tehdite karşı korumak amaçlı olduğu düşünülüyor.

4. Ömürleri çok kısadır, bazı türler sadece altı ay yaşıyor.

Çiftleşme döneminden sonra, erkekler hala yaşıyorsa bile birkaç hafta içinde ölür. Dişiler ise yumurtalar açılana kadar yaşamaya devam ederler. Fakat yumurtalar açılana kadar beslenmelerini durdurdukları için yavrular çıktıktan bir süre sonra açlıktan ölürler.

5. İyi gelişmiş bir sinir sistemleri olduğu için zeki canlılardır.

Bazı bilim insanları, ahtapotların daha uzun yaşamasının mümkün olması durumunda, zekaları sayesinde Dünya'ya hakim olan tür olabileceklerine inanıyorlar.

6. Onlar da sizler gibi balkonlarını/bahçelerini süslemeyi seviyorlar.

Deniz altındaki kabuklu canlıların kabuklarını, hatta atılan hindistan cevizi kabuklarını bile toplayıp yaşama alanlarında biriktiriyorlar. Bunun sebebinin avcılarından korunmak için olduğu düşünülüyor.

7. Büyük Mavi Halkalı Ahtapot ölmenize sebep olabilir.

Neredeyse tüm ahtapotlar zehirlidir. Mavi Halkalı bu ahtapot ise (Haoalochlaena lunulata) dünyadaki en zehirli ahtapottur. Bir ısırıkta sizi öldürebilir. Herhangi bir panzehiri henüz yok.

8. Ahtapotlar çok küçük alanlara girip çıkabilir, bu alanlardan kurtulmakla ilgili her türlü problemi çözebilirler.

İskelet sistemleri dar alanlara girip çıkmaya uygun olduğu için avcılarından bu şekilde kaçabilirler ya da saklanabilirler.

9. Ahtapotlar çok yalnız canlılardır.

Ahtapotlar gruplar halinde yaşamazlar. Bu nedenle her biri, çevik davranışlarıyla av olmaktan kaçarak türlerini kontrol altında tutarlar. Bu nedenle süper avcılar olarak bilinirler. Zeki olmalarının temelinde de tek başına yaşam sürdürebilmenin zorlukları yatıyor olabilir.

10. Ahtapotlarda mavi kan bulunur.

Derin denizlerde hayatta kalabilmek için, kanlarında oksijen taşıyan solunum pigmenti olarak hemosiyanin bulunur.  Hemosiyanin yapısında bakır içerir ve oksijenle birleştiğinde mavi renkte görünür. Bu sistem asitlik-bazlık değişimlerine karşı çok hassastır, eğer ortam asidik olursa ahtapotlar yeterince oksijen alamaz. Bu nedenle iklim değişikliğine bağlı olarak okyanusların yavaş yavaş asidik hale gelmesiyle burdaki canlılara ne olacağı hala tartışma konusu.

11. Vantuzları sayesinde tat alabilirler.

Kollarında bulunan yaklaşık 1600 adet vantuz sayesinde, dokunduklarında tat ve koku alabilirler. Vantuzlar bu duyuları almalarını sağlayan kemoreseptörlerle doludur.

12. Ahtapotlardaki nöronların 2/3'si kollarında bulunur.

Yani ahtapotların bir kolları beslenme gibi bir işle meşgulken, diğer kollarıyla da aynı anda yaşadıkları alanın kontrolünü sağlayabilirler. Kollarındaki bu nöron sitemi sayesinde tamamen kopan kolları bile bir süre tepki vermeye devam edebilir.

13. Ahtapot güreşi 1960'larda popüler bir spor haline gelmiş.

Bu spora göre solunum cihazı olmadan, dalgıçlar ahtapotları elleriyle yakalamaya çalışıyor. Nisan 1963'te, Dünya Ahtapot Güreş Şampiyonası'nda, dalgıçlar 57 kiloluk dev pasifik ahtapotunu yakalamışlar.

14. Ahtapot kelimesi ''sekiz ayaklı'' anlamına gelir.

Ahtapotlar ''Octopodidae'' ailesinden gelir. Latincede ''okto'', ''sekiz'' anlamındadır. Yani Latince kökenli, İngilizce de ise ''octopus'' olan  bu kelime sekiz ayaklı anlamındadır.

15. Kore'de ahtapotlar canlı olarak tüketilir.

Ahtapot, Doğu Asya, İspanya ve Yunanistan'da yüzyıllar boyunca popüler bir gıda maddesi olmuştur ve yakın zamanda, ABD ve ötesinde de popülerlik kazanmıştır. Canlı canlı yemek bir kenara, zekası yüksek canlılar oldukları için birçok ülkede ahtapotlara anestezi verilmeden üzerinlerinde herhangi bir çalışma veya cerrahi işlem yapılması yasaklanmış durumda.

Bonus: Tarkan ve dev ahtapot

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
quentynmartell

büyük mavi halkalı ahtapot mu en büyük mavi halkalı tenis topu kadar bir şey

matrcomes

#9 Kulüp çıkışı kameramıza saldırdı !

feyk

mavi halkali ahtapotu canli gorme serefine nail oldugumu soyliyebilirim. hemde ortada oylece plastik mashabanin icinde duruyordu. allahdan nat geo izlemisligimiz var, elimizi sokup ne sevimli sey diye oynamaya kalkmadik. sonradan arastirdim zehri tetradotoxin siyanurden 1200 daha oldurucu, micro gram seviyesinde insani oldurebiliyor.

ayna-efendi

#8 ahtapotlar yumuşakçadır iskeletleri yoktur #14 azerbaycanda sekiz ayak derler

ahmet-yahyabeyoglu

Ahtapotlar odasından açıklama geldi, Tarkan filminde gördüğünüz yaratıkla ilgimiz yoktur :)

Görüş Bildir