Ağlatan Bir Birincilik! 2017 Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı Ödülünün Sahibi Boynuzu İçin Katledilmiş Gergedan

-

"Bir türü anmak" adını verdiği çalışmasıyla Brent Stirton, Yılın En İyi Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı Ödülü'nü aldı. 92 ülkeden katılan 50.000 fotoğrafın arasından birinci seçilen fotoğraf içler acısı bir anı ölümsüzleştirmiş, sizler için The Guardian'dan derledik.

Kaynak: https://www.theguardian.com/environment/...

"Bir Türü Anmak", fotoğraf sanatçısı Brent Stirton'un Güney Amerika'da süren yasadışı gergedan boynuzu avı soruşturmaları sırasında yakaladığı yürek burkan bir kare.

Gergedanın katillerinin muhtemelen yerel halktan birileri olduğu ve Hluhluwe Imfolozi vahşi yaşamı koruma parkına zorla girdikleri iddia ediliyor. 

Masum hayvanı önce silahla vuran, sonra ise boynuzunu testereyle kesen suçlular yine tahminlere göre bunları Çin veya Vietnam'da satacak olan kaçakçılara satıyor.

Bu yasadışı gergedan boynuzu alım satımı yüzünden sürekli olarak katledilen siyah gergedanların nesli tükenmek üzere. Fotoğrafçı Brent Stirton ise konuyu soruşturan güvenlik güçleri ile birlikte incelemelere katıldığında bunun gibi en az 30 telef edilmiş gergedan gördüğünü anlatıyor. 

Katılan fotoğrafların da sergilendiği Londra Doğa Tarihi Müzesi yöneticisi Sör Machel Dixon, "Brent'in fotoğrafı bu gezegeni ve burayı birlikte paylaştığımız diğer türleri korumaya başlamamız için acil durum çağrısı yapmaktadır. Boynuzu için katledilen bu hayvanın şok edici fotoğraf hepimiz bir an önce aksiyon almamız gerektiğini söylüyor."

16 kategoride yarışan fotoğraflar hem profesyonel hem de amatör fotoğrafçılardan geldi. Yarışmanın jüri üyelerinden Roz Kidman Cox şu sözlerle açıkladı; "Böyle trajik bir sahneyi nereedeyse bir heykel etkisiyle güçlü bir imgeye dönüştüren kare en yüksek ödülü hakediyor. Bir hamlık var ama böyle yıkılmış bir devin acıklı hali ve asaleti var."

Genç Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı Ödülü 15 - 17 Yaş Kategorisinde birincilik Hollanda'dan Daniel Nelson'un oldu.

Daniel, goril Caco ile Kongo Cumuriyeti'nde yer alan Odzala milli parkında tanışmış. Caco 9 yaşında ve artık oradaki ailesinden ayrılmak zorunda. Çünkü bulunduğu yerde eti için avlanma, hastalık ve küresel iklim değişikliği yüzünden yaşam alanının yok olma tehlikeleri ile karşı karşıya.

11 - 14 Yaş kategorisinde ise birincilik ödülü bu harika Amerikan kırmızı tilkiyi yakalayan Ashleigh Scully'ye verildi.

Kazanan yarışmacılar Ekim ve Kasım ayı boyunca London National History Museum'da sergilenecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oznur-ozcan3

yazık yaa tüylerim diken diken oldu

gece-gunes

Bi tarafınıza girer İnşallah o boynuz.

layd

filler de yıllardır katlediliyor ama bir türlü bitmiyor vahşet..şimdi de bu zavallılar..sözüm ona isyan eden batılılar bu katliamın başında olanlardır.

bademlicikolatta

Allah kahretsin bitmedi bu hayvanları çektikleri bitmiyor. Yavrusu yanında saçmalarla vurulup boynuzu canlı canlı kesilip kan kaybından ölen gergedanlar,filler,postu dişleri ve testisleri için ölen kaplanlar,karaciğeri ve yüzgeci için ölen köpekbalıkları...yazmaya sayfalar yetmez. Dünya üstünden yok olması gereken tek canlı insanoğlu...

kdramadelisi

O boynuzu musait bir yerinize sokun.

tamerovich

hayvan canlıyken oturtalım

Görüş Bildir