Afrikalı Wodaabe Kabilesinin Geleneksel Erkek Güzellik Yarışmasından 20 Farklı Fotoğraf

 > 
304PAYLAŞIM

Nijer'de yaşayan Wodaabe kabilesi geleneksel erkek güzellik yarışması ile modern dünyadaki alışılmış normları altüst ediyor.

1. 

Sahra çölünün sıradışı topluluğu Wodaabe, yaklaşık 50 bin kişiden oluşan bir kabile.

2. 

17. yüzyılda Batı Afrika'da İslam'ı ilk kabul eden topluluk olan Wodaabe'ler, geleneklerinden de vazgeçmemiş ve ritüellerini yüzyıllar boyunca sürdürmüş.

3. 

Kadınların dominant olduğu Wodaabe toplumunda kadın erkek fark etmeksizin çok önemli olan bir konu var: güzellik.

4. 

Güzellik onlar için o kadar önemli ki, bir kadın evli olmasına rağmen kocasından daha güzel bir erkekten çocuk sahibi olabiliyor.

5. 

Güzelliğe bu kadar önem veren kabile, bu anlayışlarını her yıl düzenlenen geleneksel erkek güzellik yarışması ile taçlandırıyor.

6. 

Her yılın Eylül ayının sonunda yapılan bu yarışma, yağmurların bitişini ve göç zamanını müjdeleyen bir frstival kapsamında gerçekleştiriliyor.

7. 

Yarışma festivale özgü olsa da, kabilenin erkekleri tüm yıl boyunca bu yarışma için hazırlanıyorlar. Özel kıyafetler dikiliyor, oldukça büyük bir para ve emek harcanıyor.

8. 

Yarışmada erkekler özel boyalarla makyaj yapıyor, sırayla yürüyor, dans ediyor ve şarkı söylüyorlar.

9. 

Yarışmanın jürisi tabii ki kabilenin kadınlarından oluşuyor. Kadınlar en güzel yüzlü, en uzun boylu ve en iyi giyinmiş tek bir erkek seçmek için tüm yarışmacıları inceliyorlar.

10. 

Kabilenin bekar kadınları da bu yarışma sırasında kendilerine bir eş seçmeye çalışıyor.

11. 

Çok eşli bu kabilede erkeklerin kadın güzelliğini anlaması gerekiyor. Bu nedenle bu kadar çok süsleniyorlar.

12. 

Evli kadınlar da kendilerine daha yakışıklı bir eş seçebiliyor.

13. 

Henüz bebekken ilk evliliklerini bir akrabaları ile yapmak zorunda olan kabile kadınları, bu yarışma aracılığı ile ikinci evliliklerini yapıyor.

14. 

Bu ikinci evliliğe "aşk evliliği" adı veriliyor.

15. 

Bu yüzden erkekler kıyasıya bir rekabet halinde.

16. 

Yüzyıllardır süren kabile geleneği modern dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor.

17. 

18. 

19. 

20. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bhrgzbs

6. Kare de 3-4 ve 6 numaradaki arkadaşlar Elizabeth'e devam :( (bu arada kabilenin alayı 14 numaralı arkadaşın çadırdan çıkmıyordur. )

ahmetcan.oral.5

Bence Colgate, Ipana falan reklam yüzü olarak bunları kullansın. Dişleri sapa sağlam hepsinin.

feyk

eee secilen taraf kimse boyle boyali, makyajli garip hallerden hallere giriyor. doganin kanunu boyle aynlasilan. dune kadar heryerde ve hala bugun pek cok yerde ekonomik guc erkegin tekelinde oldugundan, klasik toplumda secen taraf erkek oluyordu. bu sebebdendir ki klasik toplumda kadinlar guzelliklerine bu kadar takintililar. ama bati ulkelerinde ozellikle amerikada kadinlarin ekonomik bagimsizligi artikca ibre tersine donuyor. amerikan erkeklerine bakarsaniz hepsi bakimlidir, spor yapar, vucud calisir.

siniroluyomya

GALİBA BU GÜZELLİK KAVRAMINDA ANLAŞILMAYAN Bİ DURUM VAR. MESELA HİÇ BİRİ O KAVRAMI TAŞIMIYOR.

deget69

Sarışın yeşil göz mavi göz kafası var bizde ama italyada ve almanya da daha çok buğday ten ve kahverengi gözlü kadınlar dikkat çekermiş öyle duymuştum

siniroluyomya

ben buğday tenliyim ama konumuz bu değil :D sadece gerçekler val abi ben görece mörece şuanlık bilmem sen resimlere bak karakter analizi yapmıyorlar en iyi palyaçoyu arıyorlar düpe düz yani zorlama :)

emelce

gülerken tüm dişlerinizin görünmesi gerek diye talimat mı verilmiş acaba dişlerini göstermek için baya çaba harcamışlar belli :) 2 ve 11 deki tabloyla karşılaşsam korkudan evlenmekten vazcayar kaçardım ;o

Görüş Bildir