Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Afrika'da Fildişi Kaçakçılığı Yapan 3 Büyük Kartel DNA Testi Sayesinde Ortaya Çıktı!

30PAYLAŞIM

Yasal olmayan yoldan ticareti yapılan fildişlerinin üzerinde uygulanan DNA testi, Afrika'nın en büyük üç kaçakçılık kartelini ortaya çıkardı. Uluslararası fildişi ticareti 1989 yılından beri illegal kabul ediliyor ve buna rağmen yaşayan fil sayısında gün geçtikçe artan düşüş göze çarpıyor. Yapılan DNA testinde, yasak olduğu halde avcılık yapan fildişi kaçakçılığı kartelleri, Kenya, Uganda ve Togo'da açığa çıktı.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/...

Fildişi ticaretinin 1989 yılından beri yasak olmasına rağmen, Avrupa'da yaşayan fil sayısının gün geçtikçe düşmesi göz ardı edilecek gibi değil.

Dünya Doğa Koruma Birliği, 2016'da yaptığı açıklamada fildişi kaçakçılığının, 2005 ve 2015 yılları arasında Afrika'da yaşayan 111,000 filin ölümünün sebebi olduğunu belirtti. Yaşayan fil sayısının 415,000'e kadar düşmesi, tehlikenin büyüklüğünü gözler önüne seriyor.

Bilim insanları, fildişleri üzerindeki etiketlerle, kaçakçılık yapılan gümrüklerin adresleri arasında eşleşme buldu.

Bunun sonucunda, Afrika'da kaçak fildişi ithalatı yapan 3 kartel çökertildi. DNA testi programıyla ilgilenen bilim insanları, fildişlerinin birkaç postaya bölünerek farklı gümrüklerden, dünyanın çeşitli noktalarına pazarlandığını tespit etti.

Araştırma ekibi, 38 ayrı fildişi nakliyatı tespit etti ve bunların 11'i birbiriyle bağlantılıydı.

2013'te yapılan araştırmaya göre, 1996 ve 2011 yılları arasında yapılan fildişi nakliyatı, bir metrik tona denk gelecek derecede büyüktü.

Washington Üniversitesi'nde Biyoloji Profesörü olan Samuel Wesser, bu araştırmayı, yetkililerin suç için delil toplamalarına yardım etme amacıyla yaptıklarını söyledi.

Araştırmacılar, fildişleri üzerinde yaptıkları daha önceki bir araştırmada, Afrika'nın hangi bölgelerindeki fillerin, kaçak avlananlara en fazla hedef olduklarını bulmuşlardı. Fillerden aldıkları dışkı örneklerinin fildişleri ile eşleşmesiyle, bir ''genetik harita dizini'' oluşturan ekip, elde ettikleri bulguları yetkililere rapor ettiler.

Araştırmayı yürüten ekip, yüzden fazla fildiş eşleşmesi tespit ettikleri bir alt örneklem sistemi geliştirdi.

''Araştırmada her bir fildişi için örnek bulmamıza vaktimiz de bütçemiz de yetmezdi. Geliştirdiğimiz alt örneklem sayesinde, küçük bir parça fildişi numunesi üzerinden, istediğimiz verilere ulaştık. Ne zaman bir nakliyat ele geçirilse, yaptığımız DNA testi ile fildişi çiftlerini köken, renk ve diş eti benzerlikleri sayesinde birbirleriyle eşleştirdik ve suç örgütlerinin bağlantılarını bu sayede ortaya çıkardık.''

Fillerin, İnsanları Yavru Köpekler Kadar Sevimli Bulduklarını Biliyor muydunuz? - onedio.com
Fillerin, İnsanları Yavru Köpekler Kadar Sevimli Bulduklarını Biliyor muydunuz? - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
shiroshinju

O dişler girsin size,zenginlerin keyfi yüzünden canlı hayvan kalmayacak yer yüzünde.Birinin kürk sevdası,birinin diş sevdası.İnsanoğlunun yaradılışı yok etmek üzerine,keşke dinozorların değil de insanların kökü kesilseymiş dünyadan.

Görüş Bildir