Görüş Bildir
Haberler
Af Örgütü: 'YPG, IŞİD'den Aldığı Köyleri Yerle Bir Ediyor'

Af Örgütü: 'YPG, IŞİD'den Aldığı Köyleri Yerle Bir Ediyor'

FreiGeist
13.10.2015 - 09:57 Son Güncelleme: 13.10.2015 - 15:50

Uluslararası Af Örgütü, Suriye'deki Kürt YPG güçlerinin IŞİD'den geri aldığı köylerdeki halkı zorla yerlerinden ettiğini ve evleri yıktığını iddia etti. Örgütün yeni açıklanan raporunda YPG'nin bu eylemlerinin 'savaş suçuna varabilecek derecede' olduğu belirtildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Af Örgütü'nün çalışanları, Kürtlerin kontrolündeki Haseke ve Rakka'da, YPG güçleri tarafından endişe verici derecede tacizler yapıldığını gösteren kanıtlar bulduklarını rapor etti.

Hüseyniye köyünde yaşayan bir kişi 'Bizi evden zorla çıkarıp evimizi ateşe verdiler... buldozerler de getirmişlerdi. Tüm köy yok olana kadar evleri sırayla yıktılar...'

Uydudan gelen görüntüler de bu iddiaları doğruladı. Af Örgütü, Hüseyniye bölgesinde geçen yıl 225 olan bina sayısının bu yıl 14'e düştüğünü belirtti.

Reuters

Raporda, YPG'nin geri aldığı köylerdeki bazı kişilere, Irak Şam İslam Devleti'ne sempati duydukları ya da örgütle bağlantılı oldukları gerekçesiyle bu şekilde davranıyor gibi göründüğü ifade edildi.

Af Örgütü YPG'nin iddialar karşısında kendisini korumaya çalıştığını ve eylemlerini 'sivil halkı korumak ve kendi askeri ihtiyaçları nedeniyle yaptıklarını' söylediğini belirtti.

IŞİD'e karşı Suriye'nin kuzeyinde savaşan en etkili güç olan YPG, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun IŞİD'e yönelik saldırılarıyla birlikte bazı bölgeleri geri almıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

ortamlarda soran olursa hepsi birer barış güvercini dersiniz !

Ercan

bu yılandan beter mahlukatların bulunduğu yerde başlarının ezilmesi lazım...bu ypg pyg pkk artık ismi her ne cehennemse ışidden dahamı insani olduğunu düşünü... Devamını Gör

shalimalitiko

PKK aynı durumu doğuda da yapıyor ki: Batıdan bir kişi doğuya çalışamaya veya okumaya giderken helalleşerek gidiyor, fakat doğudan gelenler batıda rahat bir ... Devamını Gör

Harfendaz

Ben batıya atanan öğretmenlerin evlere davet edilip kalacak yer bulana kadar misafir edildiğini görmedim. Helalleşerek geldikleri doğru çünkü basın doğuyu öy... Devamını Gör