Adı Anılınca Akla Yaratıcılık, Hüzünler ve Heyacanların Geldiği Efsane Grup: Radiohead

0PAYLAŞIM

Şimdilerde grup üyelerini solo çalışmalarıyla duyuyor olsak da Radiahead’in bıraktığı etki oldukça büyük, açıkçası uzun bir tatili de hak ettiler. Bu yaratıcılığın sınırlarını zorlayan ve bunu yaparken de duygularını en iyi ifade etmek için kendileriyle yüzleşen ekibi birlikte tanıyalım.

1. Radiohead - Creep

Grubun geçmişi 1986 yılına dayanıyor. O sırada okul arkadaşı olan grup üyeleri ilk teklisini 1992 yılında yayınladı bu tekli Creep idi. Başta pek ilgi görmemiş ama albümle birlikte hızla bir çıkış yakaladı ve bir hit haline geldi. Günümüzde bile popülerliğini koruyan bir şarkı.

2. Radiohead - You

Grup tek hitlik mucize olarak değerlendirilse de Creep sadece bir başlangıçtı.

3. Radiohead - High and Dry

1995 yılında yayınladıkları ikinci albüm The Bends ile hayran kitlelerini büyüttüler. Thom Yorke’un vokalleri ve grubun yarattığı atmosfer onları, dinleyiciler gözünde diğer müzisyenlerden ayrı bir yere taşıdı.

4. Radiohead - Karma Police

Sene 1997 olduğunda üçüncü albümleri OK Computer geldi. Her albümde kendilerini daha iyiye taşıyan Radiohead’in uzun yıllar anılacak bir grup olmasını sağladı.

5. Radiohead - Paranoid Android

Ok Computer 90’lı yılların en iyi albümleri listelerinde sıklıkla yer bulmakta.

6. Radiohead - Kid A

Kid A ile grup şöhretlerinin zirvesine ulaştılar. Kid A ve sonraki albümlerde deneysel elektronik müzik ve caza eğilim gösterdi. Tarz değişimi eleştirileri beraberinde getirse de, hayranları tarafından kolayca benimsendi. Kid A grubun en o zamana kadarki en büyük ticari başarısı oldu. Ayrıca Grammy Ödülleri'ne aday oldu ve "En iyi alternatif albüm" ödülünü kazandı.

7. Radiohead Amnesiac albümünü canlı olarak çalıyor

Kid A albümündeki şarkılarla aynı dönemde kaydettikleri diğer parçaları kapsayan sonraki albüm Amnesiac, Haziran 2001'de yayımlandı. Bu albümdeki parçalar da Kid A tarzında, grubun elektronik müzik ve sanatsal rock eğilimlerini pekiştiren tarzdaydı, fakat daha fazla caz etkisi vardı.

8. Radiohead - I Might Be Wrong

Amnesiac, ticari başarısının yanında eleştirmenlerden de olumlu yorumlar topladı; Amerikan listelerinde 2 numaraya kadar yükseldi ve Grammy ile birlikte Mercury Music Prize ödülüne de aday olarak gösterildi.

9. Radiohead - 2+2=5

Hail to the Thief'in yayımlanmasından sonra grup Haziran 2003'te Glastonbury Festivali'nde başlayıp 2004 ortalarında Coachella Festivali'nde sona eren, dünya çapında bir turneye çıktı.

10. Radiohead - Jigsaw Falling Into Place

11. Beklenmedik hamle!

30 Nisan'da daha önceden Radiohead'den alışveriş yapmış olan hayranlara Burn the Witch isimli tekli ile ilgili bir afiş gönderildi. 1 Mayıs 2016'da Radiohead web sitelerindeki ve sosyal medya hesaplarındaki bütün içeriği sildi.

12. Radiohead - Burn The Witch

Burn the Witch single'ı 3 Mayıs'ta bir stop-motion animasyonla birlikte yayımlandı. 6 Mayıs'ta Daydreaming single'ı Paul Thomas Anderson'ın yönettiği bir video ile birlikte yayımlandı. Radiohead'in dokuzuncu stüdyo albümü A Moon Shaped Pool 8 Mayıs 2016'da dijital olarak satışa sunuldu.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir