Adaletsizlik mi Var? İki Dünya Şampiyonluğu Sahibi İrem Yaman Tokyo Olimpiyatları'nda Milli Kadroya Giremedi

-
Abone ol

Umarız ortada adaletsiz bir durum yoktur!

İrem Yaman'ı artık çoğumuz tanıyoruz.

Başarılı taekwondocu ülkemizin yetiştirdiği harika sporculardan biri.

View this post on Instagram

Hungry for more 🦁 🥇EUROPEAN GAMES 🥇

A post shared by İrem Yaman (@iremyamany) on

2 kez dünya şampiyonluğu yaşayan tarihteki ilk ve tek kadın taekwondocu kendisi.

Avrupa şampiyonlukları, Universiad Oyunları şampiyonlukları, Grand Prix şampiyonlukları ve daha adını ve sayısını sayarken zorlanacağımız bir sürü şampiyonluğu var İrem'in.

View this post on Instagram

Are you ready for take off? 🚀

A post shared by İrem Yaman (@iremyamany) on

En büyük hayali ise her sporcunun da hayali olduğu gibi Olimpiyat Oyunları'nda altın madalya kazanmak.

Fakat İrem'in bu hayali kendisinin bugün basın toplantısında anlattığı ve iddia ettiği gibi acaba bir haksızlığa mı kurban gidiyor?

İrem Yaman, basın toplantısında yaptığı açıklamada 2020 Tokyo Olimpiyatları'na hak ettiği halde katılamama gibi bir durumla karşı karşıya olduğunu iddia etti.

"Olimpiyatlara katılmak için puan veren son 4 yılın uluslararası turnuvalarında topladığım puanlarla Dünya Tekvando Federasyonu sporcu sıralamasında ilk 3 sırada yer almaktayım" dedi.

Diğer kilolarda olimpiyatlara katılacak kişi için 2020 Ocak ayındaki Dünya Taekwondo sıralaması göz önüne alınırken İrem'in de yarıştığı 57 kiloda ise farklı yöntemlerle olimpiyatlara katılacak kişi seçilmiş.

"Olimpik sırada önde olan sporcunun olimpiyatlara katılmasını istiyorum." diyen İrem, "Benim sıkletimde de bu şekilde ilerlemeli. Kazandığım olimpiyat kotası için sonuna kadar mücadele edeceğim. Son ocak ayı sporcu sıralaması olimpiyat kotasını alanların belirlendiği sıralama. Önemli olan ocak ayındaki sıralamada benim 3. rakibimin 5. olmasıdır." şeklinde konuştu.

*Ocak ayındaki kadınlar 57 kilo Dünya Taekwondo sıralaması

İrem Yaman ile aynı siklette yarışan bir diğer milli sporcumuz Hatice Kübra İlgün, Ocak ayındaki listede İrem'in gerisinde olmasına rağmen İrem'in iddiasına göre Olimpiyat vizesini federasyon tarafından almış görünüyor.

Olimpiyat Komitesi'nin resmi sitesinde kadınlarda Olimpiyat kotası olan sporcularımız bu şekilde gözüküyor. Her kategoride 1 yarışmacı yarışabildiğini de ekleyelim.

2019 Ekim ayında Türkiye Taekwondo Federasyonu'nın yayınladığı genelgeyle ilgili de İrem şunları söyledi:

"Aynı sıklette yer alan arkadaşım topladığı puanlarla da benim üst sıramda yer alamadı, yine sporcu sıralamasında üst basamakta ben yer aldım. Fakat federasyon şöyle bir açıklama yaptı; 'sıralama açıklanmadan aldığı puanlarla diğer sporcu senin üstüne geçmiştir. Avrupa oyunları müsabakasına seçme yapılacaktır. 4 yıllık süreç gözetilmeksizin sadece aralık ayında yapılacak grand prix müsabakasında en iyi dereceyi elde eden sporcu olimpiyatlara katılacaktır' diye. Yapılan seçmenin önemi kalmadı, 4 yıl boyunca mücadele ettiğim turnuvalarda kazandığım şampiyonlukların hiç bir önemi kalmadı."

Moskova'da Aralık 2019'da yapılan Grand Prix müsabakasında Hatice Kübra İlgün, İrem Yaman'ı geçerek ikinci oldu ve federasyonun yayınladığı genelgeye göre de olimpiyat kotası hakkı kazandı.

İrem de hem yaptığı basın toplantısıyla hem de sosyal medya üzerinden bunun bir haksızlık olduğunu ve bu karardan dönülmesi gerektiğini söyledi.

İlerleyen günlerde bu konuda nasıl gelişmeler yaşanacak merakla bekliyoruz!

İçeriğin araştırılmadan yapıldığı ve yanlı bir içerik olduğuna dair yapılan yorumlara karşı zorunlu açıklamamdır:

Yukarıdaki maddelerde de belirttiğim ve İrem Yaman'ın açıklamalarında söylediği gibi mevcut olaydaki haksızlık oluşturan durum; diğer tüm kategorilerde 2020 Ocak ayı Dünya Taekwondo sıralamasındaki en iyi sporcularımız Olimpiyat kotası alırken Kübra ve İrem'in yarıştığı 57 kiloda federasyonun farklı bir şekilde seçme yoluna gitmesidir.

Sizlerin de yazdığı gibi aralarındaki maçlarda Kübra'nın üstün olduğunu, federasyonun 2019 ekim ayında genelge ile Rusya Grand Prix'inde daha başarılı olan sporcunun Tokyo'ya götürüleceğini açıklamasını ve burada turnuvayı Kübra'nın İrem'in üstünde bitirdiğini ve şu anda da dünya sıralamasında Kübra'nın daha üst sıralamada olduğunu hepiniz gibi ben de araştırdım ve okudum. 

Buradaki sorun neden 4 yıl boyunca toplanılan puanlarla değil de son bir Grand Prix müsabakasıyla bu kararın verildiğine dairdir. Haksızlık olarak düşünülen konu da budur. Yoksa bizim 2 başarılı sporcumuz arasında bir seçim yapmamız hele hele Olimpiyatlar'da madalya kazanma şansımızın çok yüksek olduğu bir branşta bir taraf tutmamız söz konusu bile olamaz.

Tokyo'ya Kübra da gitse İrem de gitse madalya ile döneceğine dair inancımız tamdır. İçerik yaparken genellikle kişisel fikirlerimizi gösteremiyoruz bu da yanlış anlaşılmalara sebep verebiliyor. Böyle bir kusurumuz olduysa sizlerden özür diliyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asihancan

ulan sikecem yorumunuzu bir kübrayı haklı buldum hemde irem i. yada fatma mı haklıydı 🤔 herneyse yapın bir musabaka koyun tv8 e reytingin anasını ağlatın hemde kazanan gitsin

bunedirya

Her boku da hemen siyasi kayırmacılığa (ki ülkemizde bolca olmasına rağmen) bağlamamak lazım. İrem Yaman'ın itirazı da bunun üzerine değil zaten. İkisi de birbirinden değerli sporcular kim seçilse diğerine yazık olacaktı. Biri dünya sıralamasında daha üstte ama puanların çoğu farklı kiloda diğeri kendi kilosunda özellikle son dönemde çok daha başarılı. Son yapılan grand prixe göre seçim yapılması birbirine bu kadar yakın sporcular arasında dünyanın başka ülkelerinde de kullanılan bir yöntem. İnsanların bir sporcuyu sözde koruyup diğerine şiddet uygulamaları ve itirazı sportif kriterler üzerine olan bir sporcuyu kendi siyasi propagandalarına alet etmeleri korkunç bir şey.

lol-hiphop

ailesinde CHP'li tespit edilmiştir...

tolga-aydin12

sporcuların toplantı yapıp "hakkım yendi, mağdurum" edebiyatı yapması neden yaygınlaştı ki? Bu mağdur edebiyatının arkasında derece alana sporculara verilen avuç dolusu cumhuriyet altını ve diğer maddi ödüller olmasın sakın? İrem'in olimpiyata katılamayacağıi besbelli. bu şekilde davranmasının arkasında bir kötü niyet var. Kübra başarısız olursa ben demiştim diyecek. Kübra'yı saf dışı bırakmış olacak. Daha sonraki yarışmalar için kendisini ön plana çıkartmış olacak. Sporcunun ahlaklısını severim, böyle çirkefini değil.

nayynn

Haberi tekrar oku. Federasyon belki 50 yillik ve teamullerin disinda bir secme soz konusu. Her ne olursa olsun en azindan tartisilmasi gereken bir mevzu. Her iki kız da 8 yasindan beri bu ise emek veriyor ve hayatlarinin odak noktasi tekvando olmus durumda. Tartismak kimseye bir zarar vermez.

tolga-aydin12

İrem'in aldığı puanlar kendisi 62 kg da yarışırken kazandığı puanlar. Kübra gibi senelerden beri 57 kg da spor yapmıyor. İrem'in yaptığı tamamen manipulasyon. Tartışılacak bir konu değil bu. Tartışarak Kübra'nın motivasyonunu düşürmenin gereği yok.

ercannedio

Aynen öyle, bir de 57 kiloda rekabet çok yüksek. 62 kiloda ise olimpiyatta sikleti olmadığı için rekabet yok. O yüzden 62 kiloda toplanan puanların hiç bir hükmü yok bence. Zaten kendisi de 57 kiloda başarılı bir sporcudan sıradan bir sporcuya evrilmiş gibi gözüküyor.

blade543

araştırmadan taraflı haber yapmayın

Görüş Bildir