Acayip Bilgiler Kuşağı: Kış Günlerinizi Başınızdan Aşağı Kaynar Su Dökülmüş Gibi Isıtacak İlginç Gerçekler

29PAYLAŞIM

Acayip Bilgiler Kuşağı'nda bu hafta neler öğreneceğiz bakalım 😅

1. Assassin's Creed oyunundaki suikastçı görevleri aslında Suriye'de 11-13. yüzyıllarda var olan gerçek bir suikastçı düzenine dayanıyordu.

2. 60'lı yıllarda Washington'ın yoksul mahallelerinde büyük bir fare problemi vardı. Julius Hobson isimli aktivist en büyüğünden bir fareyi zengin mahallelerine götürüp 'ya bir çare bulun ya da bunu buraya bırakırım' diyene kadar.

3. 1970'lerde Kamboçya'da insanlar akademisyen oldukları ya da gözlük taktıkları için öldürülmüşlerdi.

4. ABD Deniz Piyadeleri, savaş atı Çavuş Reckless'a savaş alanında hayatta kalabilmesi için dikenli tellerden kurtulmayı, ateş açıldığında yere yatmayı ve hatta 'Gelen var' dendiğinde sığınağa kaçmayı bile öğretmişlerdi.

5. 2. Dünya Savaşı sırasında Yang Kyoungjong isimli Koreli asker önce Japon İmparatorluk Ordusu'na kaydoldu. Sonrasında yakalanıp Kızıl Ordu için savaşmaya zorlandı. Daha sonra yine yakalanıp Wehrmacht (Almanya) için savaşmaya zorlandı.

6. Amerika'nın Kolonileşme Dönemi'nde sincaplar öyle doymak bilmeyen canlılardı ki nüfuslarını azaltabilmek için öldürenlere ödüller veriliyor, hatta bazı kolonilerde sincap derisi vergi ödemesi olarak kabul ediliyordu.

7. Nikola Tesla hayatının son dönemlerinde her gün parka gider ve güvercinleri beslerdi. Hatta yaralı bir tanesini iyileştirmek üzere otel odasına getirmiş, sonrasında o beyaz güvercin tarafından defalarca ziyaret edilmişti.

Tesla bu güvercinin kemiklerinin iyileşebilmesi ve kırık kanatlarının düzelebilmesi için 2 bin dolar kadar para da harcamıştı.

8. 1979 yılından beri Avustralya'da örümcek ısırığından kaynaklandığı doğrulanmış bir ölüm yok, genelde ölümler şaşkınlık ya da korku nedeniyle gerçekleşiyor. Örneğin: Araba kullanırken arabanın içinde örümcekle karşılaşılması.

9. Çin Seddi yapışkan pirinç kullanılarak inşa edildi, eski binaların bugüne kadar ayakta kalmasını sağlayan en büyük buluşlardan birisi de bu pirinç harcıdır.

10. F1 pilotu Damon Hill arabasında su yerine soğuk çay bulunduruyordu, yarış sırasında ısıyla birlikte ısınınca sıcak içecek tüketme imkanı oluyordu.

11. Jamie Hyneman sertifikalı bir şef, doğada hayatta kalma uzmanı, profesyonel dalgıç, dilbilimci, gemi kaptanı, hayvan terbiyecisi, evcil hayvan dükkan sahibi, makinist ve aynı zamanda beton denetçisidir.

12. Hamilelik sırasında bazı kadınlar porselen klozet kapaklarının mora döndüğünü görmüşlerdir.

13. Anne sütü bebekler tarafından sindirilemeyen ancak bebeğin bağırsak mikrobiyotasının oluşumu için yararlı şeker içermektedir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Tek Bir Bedende 24 Farklı Kişilik Barındıran Billy Milligan ve Kişilik Tiplerinin Özellikleri - onedio.com
Tek Bir Bedende 24 Farklı Kişilik Barındıran Billy Milligan ve Kişilik Tiplerinin Özellikleri - onedio.com
Tarihte Var Olmuş Birbirinden Ürkütücü Bu Meslekleri Öğrendikten Sonra Kendi İşinizi Daha Çok Seveceksiniz - onedio.com
Tarihte Var Olmuş Birbirinden Ürkütücü Bu Meslekleri Öğrendikten Sonra Kendi İşinizi Daha Çok Seveceksiniz - onedio.com
Okuyanı "Nasıl Olur?" Diye Şaşırtacak Okyanusun 30 Metre Altında 3 Gün Hayatta Kalmayı Başaran Adamın Hikayesi - onedio.com
Okuyanı "Nasıl Olur?" Diye Şaşırtacak Okyanusun 30 Metre Altında 3 Gün Hayatta Kalmayı Başaran Adamın Hikayesi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

arabada örümcek,gömün beni

bykzlt

#1 Hasan Sabbah'ın Haşhaşi tarikatından bahsediyorsunuz sanırım. Oyun hakkında bilgim yok ama yanlış karşılaştırma değilse alamut kalesi kitabından hatırlıyorum :P

selaminko

muhtemelen onlardan bahsediliyor.

narutolga

Doğru. Ek bir bilgi de ben vereyim. "Assassin" kelimesinin etimolojik kökeni de "haşhaşin"dir. Haşhaşin de, haşhaş ile kafayı bulup, suikaste gönderilen insanlara deniyordu :) Oyunun temeli bu tarikattan oluşturulmuş zaten.

bykzlt

Ek bilgi için tşk. :) Bugün cesaretlerinin artması için ilaç veya uyuşturucu verilip intihar saldırısına gönderilenler gibi.

narutolga

Kesinlikle hocam :) ya dediğiniz gibi uyuşturucu veriyorlar ya da "eylemi gerçekleştirirsen cenneti hak edeceksin" gibi sözlerle ikna ederek gönderiliyorlar. İkisi de uyuşturucudur benim gözümde o ayrı :)

birinci-tekil-birey

Hatta kafası güzel elemanları içinde manitaların bulunduğu bahçeye götürüp cennet demosu yaptıktan sonra "eylemi gerçekleştir buranın kralısın be oğlum" diye gaza getirdiklerini okuduydum.

narutolga

Uygur Aytun zaten adamın karakterini geç, zekası hakikatten on numara :)

Görüş Bildir