Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD Hükümeti Soğuk Savaştan Bu Yana Gizli Tutulan Nükleer Silah Testi Videolarını Yayınladı!

-
Abone ol

Onlara test ismi veriliyordu; ancak bu masum tabir, çevreye ve insanlığa verilen zararı unutturmamalı ve geleceğimiz için daha doğru kararlar almamızı sağlamalı...

ABD hükümeti, 1945-1962 yılları arasında 210 nükleer silah testi yürüttü.

Gerçekleştirildiği dönemde bu testler büyük bir özenle gizli tutuluyordu. Testler sırasında kaydedilen görüntüler de bu sebeple hükümete ait arşivlerde toplanıyor, devlet görevlileri dışında hiç kimsenin erişimine izin verilmiyordu. Aradan geçen onlarca yıl, organik materyallerden üretilmiş bu filmlerin bozulup dağılmasına ve kalitesini yitirmesine sebep olmaya başladı ve halkın hiçbir zaman göremeyeceği düşünülen bu videolar bugün internette yer almaya başladı.

Bu hafta, hükümet tarafından finanse edilen Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı (LLNL), yıllardır gizlenen videolardan 64 tanesini internet ortamından paylaştı.

Testler, LLNL ve hükümetin işbirliğiyle 1945-1962 yılları arasında gerçekleştirilmişti. Bugün LLNL'nin elinde 210 farklı teste ait 10,000 adet video kaset bulunuyor ve bunlardan 6,500 tanesi hâlâ dijital ortama aktarılabilir durumda. Kasetlerden 750 tanesinin gizliliğinin kaldırıldığı biliniyor; yani Youtube üzerindeki 64 video yalnızca bir başlangıç sayılabilir.

Videolardan bir kısmını sizlerle paylaşalım.

Yukarıdaki video, internet üzerinde yayınlanan görüntülerden bir tanesi ve ABD'nin Hardtack I Operasyonu adını verdiği teste ait. Görüntüler 22 Mayıs 1958 tarihinde, Pasifik Okyanusu'nda bulunan Marshall Adaları'nda kaydedilmiş. LLNL'den fizikçi Greg Spriggs ve ekibi, şimdiye kadar 4,200 filmi inceledi ve Hardtack I, Dominic, Teapot ve Castle adı verilen dört farklı operasyona ait görüntüleri internet ortamına aktardı.

Söz konusu dört operasyona ait bilgiler, aşağıdaki belgede yer alıyor.

Belgeye göre 1958 yılında yürütülen Hardtack I Operasyonu kapsamında 35, Başkan Eisenhower tarafından 30 Ağustos 1954 tarihinde onaylanan Teapot Operasyonu kapsamında 14, 1962 yılında gerçekleştirilen Dominic Operasyonu kapsamında ise 36 nükleer test gerçekleştirildi. Castle Operasyonuna dair sayısal bilgi bulunmasa da, bu operasyonun 1954 yılında gerçekleştirildiği ve ABD'nin yürüttüğü en büyük üç testin bu operasyon kapsamında gerçekleştirildiği biliniyor.

Aşağıdaki video, Teapot Operasyonu kapsamında 1 Mart 1955 tarihinde gerçekleştirilen teste ait.

Greg Spriggs ve ekibi, son beş yıldır söz konusu kasetleri bulmak, analiz etmek ve yenilemek için uğraşıyor. Peki tarihimiz için utanç kaynağı olan bu görüntüleri korumamız gerçekten gerekiyor mu? Spriggs'in bu soruya cevabı şu şekilde:

"Patlamalar sırasında açığa çıkan enerji gerçekten hayret verici. Umuyorum ki nükleer silahları bir daha asla kullanmayız. Bence bu kayıtları korur ve mümkün olduğu kadar çok insanın görmesini sağlarsak, bu denli yıkıcı olan silahların gelecekte tekrar kullanılmasının önüne geçebiliriz."

Aşağıda yer alan video, Hardtack Operasyonu kapsamında gerçekleştirilen bir başka testi gözler önüne seriyor.

Spriggs, görüntülerde yer alan testlerin her ne kadar savaşta değil, test sırasında kaydedilmiş olsa da, insanlığa ve çevreye büyük zararlar verdiğini belirtiyor. Örneğin ABD'nin Nevada eyaletinde bulunan bir test alanında gerçekleştirilen Plumbbob Operasyonu çerçevesinde yürütülen testler sırasında çevre eyaletlerin yüksek miktarda radyasyondan etkilendiğini ve olayı takip edilen yıllarda radyasyona bağlı 200,000 kanser vakasının ortaya çıktığını ifade ediyor.

Son olarak, Hiroşima ve Nagazaki'ye atılan bombaların doğurduğu sonuçlara dikkat çekelim...

Japonya'nın iki farklı kentine 6 ve 9 Ağustos 1945 tarihlerinde atılan bombalar, en az 129,000 insanın ölümüne sebep oldu ve daha fazla insanı sakat bıraktı. Üstelik bu sayılar yalnızca bombanın patlamasıyla yaşamını yitiren insanları kapsıyor. 2016 yılında, bu iki faciada yaşamını yitiren insanları anma amacıyla düzenlenen törenlerde, izleyen yıllarda bu sayının 475,000'e yükseldiği belirtildi. Umuyoruz ki tarihimizin acımasızlıklarından ders çıkarmayı ve gelecek için daha güzel bir dünya yaratmayı başarabiliriz...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
frknkhvci

Kendi ayağımıza sıkmak gibi bişe bu hem dünyayı daha yaşanılabilir bi hale getirmeye çalışırken hemde mezarını kazmak ne sikimsonik bi döngüdür bu arkadaş.

akustik-kadin

Ayağınızı denk alın buharlaştırırız sizi de videosu bence.

akustik-kadin

Deprem yapan gemiler bile var

can-avsar

stalin liked this post

gokhan96

Geri zekalılar bunların o attığı yüzlerce atom bombası yüzünden deniz seviyesi yükseldi dünya sıcaklığı arttı hortumlar yer yüzünde dans ediyor bu beyinsizler yüzünden kıyamet daha yakın bize.

Gizli Kullanıcı

böyle böyle dünyanın içine sıçtınız aferin

smyl

Günümüzde çıkacak büyük çaplı bir dünya savaşının bitiş süresi 4-5 yıl olmayacağı belli,en fazla 1-2 ay olur.

ercan-h.-turap

ay mı :D

alperen.inan.9277

zaman dilimi olan olan ay.

ercan-h.-turap

hadi canım? ben de gerizekalıyım zaten amk

smyl

Bombanın patlaması>yüz binlerce insanın ölmesi>ölenlerin sayılarının kesinleşmesi>Avrupanın olanları kınaması ve yardım göndermesi>atan ülkenin çıkıb özür dilemesi.En fazal 2 ayı bulur

smyl

Ama canları istese mevcut olan ve ya "olmayan" bombalarla bütün insanlığı 30 dakikada yer yüzünden silebilirler

Görüş Bildir