ABD'deki Irkçılık Protestoları Avrupaya da Sıçradı: İngiltere'de 27 Polis Yaralandı

 > 
22PAYLAŞIM

ABD’de polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden siyahi George Floyd'un ardından başlayan ırkçılık karşıtı protestolar Avrupaya da yayıldı. İtalya ve İspanya'da binlerce kişi George Floyd'u anarken ırkçılığı protesto etti. İngiltere'deki protestolarda ise 27 polis yaralandı.

İtalya'nın başkenti Roma'da  yer alan Popolo (Halk) Meydanı'nda, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun (STK) ortak programında, "Siyahların Hayatı Değerlidir (Black Lives Matter)" sloganıyla bir araya gelen göstericiler, Floyd'un öldürülmesini ve ırkçılığı protesto etti.

Protestoda yapılan konuşmalarda, "2020'de hala ırkçılığın konuşulmasının inanılmaz olduğu" ve İtalya'da da hala ırkçıların bulunduğu vurgulandı.

İspanya'da başkent Madrid'deki ABD Büyükelçiliği binası önünde toplanan binlerce kişi, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı karşıtı gösteri düzenledi.

"Donald Trump bir suçludur"

İspanya'daki ırkçılık karşıtı sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcilerinin, Afrikalı siyahilerin, Madrid'de yaşayan ABD vatandaşlarının ve İspanyolların katıldığı gösteride, "Adalet yoksa barış da yok", "Irkçılığa hayır", "Polis şiddetine hayır", "Donald Trump bir suçludur", "Hiç kimse yasa dışı değildir" sloganları atıldı.

İngiltere ise protestocularla polis karşı karşıya geldi

Londra Polis Teşkilatı (MET), dün İngiltere’nin başkentinde binlerce kişinin katıldığı ırkçılık karşıtı protestolarda 27 polis memurunun yaralandığını açıkladı.

Cumartesi günkü yoğun katılımlı protestolar çoğunluklar barışçıl geçti, ancak günün ilerleyen saatlerinde Başbakanlık konutunun önünde arbede yaşandı.

Göstericiler Edward Colston'un 125 yıllık heykelini yıktı

İngiltere'nin Bristol kentinde, ırkçılık karşıtı protestolar sırasında, göstericiler 17. yy'da İngiltere'de köle tüccarlığı yapan ve ticaretten kazandığı parayla kiliselere yardımda bulunduğu için 'hayırsever' olarak da tanınan Edward Colston'un heykelini yıktı. Yıkılan heykel, Colston'un  'hayırseverliğini' anmak adına 1895'te Bristol'ün merkezine inşa edilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir