ABD, Biri Türk 11 Kişiyi Kara Listeye Aldı

5PAYLAŞIM
ABD, Biri Türk 11 Kişiyi Kara Listeye Aldı

ABD Yönetimi, Suriye’ye giden yabancı savaşçılara karşı yoğun bir mücadele içine girdi. Washington, dünya genelinde yabancı savaşçı trafiğini sağlayan 11 kişiyi kara listeye aldı.

Dördü Türkiye bağlantılı kişilerin adlarının açıklanmasının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, yabancı savaşçıları önlemeyen ülkelere yaptırım öngören, ABD’nin hazırladığı bir karar tasarısını oybirliği ile kabul etti. Obama, Suriye’ye 80 ülkeden 15.000 yabancı savaşçının gittiğini açıkladı.

Hürriyet’ten Tolga Tanış’ın haberine göre, ABD Başkanı Barack Obama’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Suriye’ye giden yabancı savaşçılar konusunda başkanlık ettiği oturumdan önce, Washington Yönetimi, aralarında Türkiye’den de bir kişinin olduğu 11 kişiyi ve bir organizasyonu terör örgütlerine finans ve militan sağladıkları gerekçesiyle karalisteye aldı.

Karalisteye Türkiye’den alınan tek kişinin Malatya Pütürge doğumlu 25 yaşındaki Fatih Hasar olduğu açıklandı. Amerikan Yönetimi, “Ubayd at-Turki” olarak da bilinen Hasar’ın El Kaide’ye finansal ve lojistik destek sağladığını belirtti. Afganistan ve Pakistan’daki aşırılara para yolladığı ve El Kaide üyelerine yüz binlerce dolar transfer edilmesini koordine ettiği belirtilen Hasar’ın Suriye’deki El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi’ne de finansal açıdan destek olduğu açıklandı. Hasar’ın aşırılar ve El Nusra’ya katılmaya çalışan bir El Kaide mutemedinin seyahatlerine de yardım ettiği belirtildi.

Washington Yönetimi’nin Hasar dışında karalisteye aldığı yabancı uyruklu kişiklerden üçünün de yine Türkiye üzerinden Suriye’deki terör örgütlerine yabancı savaşçı gönderdikleri açıklandı. Bu kişilerin de IŞİD için çalışan 32 yaşındaki Tunuslu Awni Al-Harzi, El Nusra için çalışan 25 yaşındaki Ürdünlü ‘Uthman ‘Abd al-Salam ve Güneydoğu Asya’dan Suriye’deki muhalif gruplara savaşçı yollayan 39 yaşındaki Endonezyalı Wiji Joko Santoso olduğu açıklandı.

Amerikan Yönetimi’nin karaliste kararlarının hemen ardından ise 15 üyeyle toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, yabancı savaşçıların engellenmesine ilişkin karar tasarısını oybirliğiyle kabul etti. Obama’nın, 2009’da Beyaz Saray’da göreve geldiğinden beri ikinci kez başkanlık ettiği konsey oturumuyla geçen tasarı, yabancı savaşçıları önlemeyen ülkelere yaptırım uygulanmasını karara bağladı. Obama, oturumda yaptığı konuşmada, “Bu toplantıyı istedim, çünkü yabancı terörist savaşçıların büyüyen gerçek tehdidine karşı devletler ve uluslararası topluluk olarak bir araya gelmek zorundayız. Bu tarihi tasarı da bu soruna karşı koyma kararlılığımızı simgeliyor“ dedi. Amerikan Başkanı, konuşmasında son yıllarda 80’den fazla ülkeden 15.000 yabancı savaşçının Suriye’ye gittiği bilgisini verdi. Ve Suriye’de IŞİD gibi radikal örgütlere katılan bu kişilerin ülkelerine döndüklerinde yaratacakları güvenlik tehlikesine işaret etti.

Ülkelere yabancı savaşçılar konusunda Interpol ile istihbarat paylaşımına gitme zorunluluğu da getiren tasarının ardından ise harekatın üçüncü ayağında, Interpol’ün aralarında Türkiye’nin bulunduğu bir dizi ülkeyle yabancı savaşçılar konusunda bir çalışma grubu oluşturduğu açıklandı. Belirlenen kişilerle ilgili geniş kapsamlı bir veritabanı kurulmasını öngören çalışmaya, Türkiye dışında Avustralya, Belçika, Kanada, Fransa, Yeni Zelanda, İspanya, İsviçre, Hollanda, İngiltere ve ABD’nin katılacağı belirtildi.

Zete

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir