Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD, Android'i Yakın Takibe Aldı

3PAYLAŞIM

Google’ın rakipleri, şirketin Android’in kaynak kodlarına erişimi sınırlayarak kendi uygulamalarını daha “cazip” hale getirdiğini, başka şirketlerin uygulama geliştirme etkinliklerini ise kısıtladığı konusunda şikayetler dile getiriyorlardı. ABD Ticaret Komisyonu şimdi Google’ın Anti-tröst yasalarına aykırı şekilde tekelci ve rekabeti engelleyici bir faaliyet içinde olup olmadığını soruşturacak.

Daha önce Avrupa Birliği de, Gmail, Chrome ve Google Play servisleri için benzer bir soruşturma başlatmıştı. Ayrıca Avrupa Komisyonu, Google’ın arama motoru işleviyle reklam satış şirketini ayırması gerektiğine dair tavsiye kararı almıştı. Bu tavsiyeler, Avrupa Birliği’nin karar alırken dikkate aldığı raporlar olarak kabul ediliyor.

Tüm bu soruşturmalar, Google’ın tekel oluşturarak kullanıcıları Microsoft Outlook veya Nokia Here haritaları gibi uygulamalardan uzaklaştırmak için gizli ve yasa dışı çabaları olduğuna dair şikayetlere dayanıyor. Açık kaynak kodlu bir sistem olsa da Android’i geliştiren Google’ın bazı kritik kodlara erişimi sınırlayarak veya paylaşmayarak rakiplerinin Android’in tüm yeteneklerini kullanmasını engellemesi mümkün. Eğer ABD böyle bir işleme dair delil bulacak olursa Google’ın ABD’de de başı derde girecek gibi görünüyor.

CNN Türk

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir