Görüş Bildir
Haberler
AB-Türkiye Zirvesi 7 Mart'ta

AB-Türkiye Zirvesi 7 Mart'ta

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB-Türkiye Zirvesi'nin 7 Mart'ta gerçekleştirileceğini bildirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Avrupa Parlamentosu'nda konuşan Tusk, geçen hafta gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi'nde alınan kararlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Sığınmacı krizinin çözümünün kendileri açısından çok önemli olduğunu, Türkiye ile varılan Ortak Eylem Planı'nın önceliğini koruduğunu söyleyen Tusk, bu yüzden de Türkiye ile 7 Mart'ta özel bir zirve yapacaklarını ifade etti.

Türkiye ile zirve yapılması kararı, 18-19 Şubat'ta yapılan AB Liderler Zirvesi sırasında alınmış ama bir tarih belirlenmemişti. 

Türkiye ile AB arasındaki son zirve 29 Kasım'da yapılmıştı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı zirvede, yeni fasıllar açılarak üyelik müzakerelerinin yeniden canlandırılması, vize serbestisi sürecinin hızlandırılması ve AB'nin Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için başlangıç olarak 3 milyar avroluk yardım yapmasına karar verilmişti. 

Davutoğlu, geçen hafta AB Liderler Zirvesi kapsamında düzenlenecek Fikirdaş Ülkeler Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e yapacağı ziyareti Ankara'daki terör saldırısı sonrası iptal etmişti. Fikirdaş Ülkeler Toplantısı'na Almanya, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Lüksemburg, Slovenya, Portekiz ve Yunanistan liderleri de katılacaktı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın