Görüş Bildir
Haberler
86. Alay'a Ait: Çatalca'da 108 Yıl Sonra 30 Şehidin Toplu Mezarına Ulaşıldı

etiket 86. Alay'a Ait: Çatalca'da 108 Yıl Sonra 30 Şehidin Toplu Mezarına Ulaşıldı

Balkan Savaşı sırasında Çatalca'da  şehit edilen 86. Alay'ın askerlerine ait toplu bir mezar ortaya çıkarıldı. İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü tarafından bölgede yapılması planlanan 'Şehitlik Müzesi' projesi öncesinde yapılan kazılarda 30 askerin mezarına ulaşıldı. Elbiseleri ile gömülen şehitlerin üzerlerinden çıkan Osmanlı mühürlerinden 5'inin isimleri tespit edildi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

DHA'nın haberine göre, İstanbul Valiliği  Yatırım İzleme Koordinasyon Bölümü tarafından bölgeye bir 'Balkan Şehitliği Müzesi' yapılması planı gereği İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma bölge kurulundan izin alınarak İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü tarafından yaklaşık bir yıl önce çalışma başlatılmıştı. İstanbul Arkeoloji Müzelerinde çalışan  Antropolog Yusuf Çurku ve Antropolog Gökhan Yıldırım tarafından yürütülen çalışma sonucu önce  Alaiye Şehitlik anıtının bulunduğu bölge incelendi ancak bir şey bulunamadı. Bunun üzerine anıtın çevresinde bulunan alanda kazı başlatıldı.

Çalışmalarda çok kısa süre sonra savaş kıyafetleriyle gömülmüş şehit mezarları bulunmaya başlandı.

Çalışmalarda çok kısa süre sonra savaş kıyafetleriyle gömülmüş şehit mezarları bulunmaya başlandı.

İstanbul Arkeoloji Müzeler Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda bugüne kadar 30 şehit mezarı bulunduğu öğrenildi. Şehitlerin 16'sının toplu bir mezara gömüldüğü, diğer mezarların ise tekil  olduğu belirtildi.

Şehitlerin yanında eşyaları da gün yüzüne çıktı

Şehitlerin yanında eşyaları da gün yüzüne çıktı
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Şehitlerden geriye kalanlar müzeler müdürlüğü görevlilerince tasnif edildi. Bu bulgular arasında subay mühürleri çok sayıda üniforma düğmesi ile kemer, kayış tokaları, 1 adet pusula, çok sayıda tütün tabakası ile sigara ağızlığı, süngüler, çok sayıda ayna, 2 adet yüzük de var.

Üniformaları ile gömülmüşler

Üniformaları ile gömülmüşler

Üniformaları ile gömüldükleri anlaşılan şehitlerden geriye kalanlar bazılarının isimlerinin tespit edilmesini de sağladı. Yaka numaralarından 86.Alayın subayları olduğu öğrenilen şehitlerden 5'inin üzerinden çıkan mühürlerden de isimlerine ulaşıldı. 'Mehmet Nuri', 'Necmettin' ve 'Osman Binveli''nin birliklerinde subay oldukları düşünülüyor. Diğerlerinden biraz uzağa gömülen iki şehidin ise Osmanlı ordusunda, Bulgarlarla savaşan gayrimüslim Daniel ve Avedis isimli subaylar olduğu belirlendi.

Kazıda bulunan patlamamış mühimmat imha edildi

Kazıda bulunan patlamamış mühimmat imha edildi

Şehit mezarlarının bulunduğu alanın hemen yakınında kazılar sırasında bulunan binlerce mermi, yüzlerce top mermisi, şarjörler, kılıçlar, pusulalar,  asker mataraları, top arabası tekerlekleri ve çok sayıda şarapnel parçası ise bölgede çok büyük bir savaşın yaşandığını gösteriyor. Patlamamış halde bulunan  top mermileri İstanbul Arkeoloji Müzeleri yetkilileri tarafından imha edilmek üzere askeri yetkililere teslim edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Tarih öncesi dönemden kalma parçalar da bulundu

Tarih öncesi dönemden kalma parçalar da bulundu

Öte yandan bölgede yapılan kazılar sırasında ise topraktan adeta tarih fışkırdı. 1912 Balkan Savaşı kalıntılarının haricinde, İkinci dünya savaşı sırasında yapılan 'Çakmak' hattının bir bölümünün de ortaya çıkarıldığı belirtildi. Bölgede ayrıca prehistorik döneme ait bir adet ok ucu, Bizans dönemine ait 1 kandil, yine Bizans dönemine ait pithos parçaları, kap dipleri ve amfora  kulplarının da bulunduğu öğrenildi.

Bir gecede 657 şehit verilmişti

Bir gecede 657 şehit verilmişti

1912’deki Balkan Savaşı’nda Osmanlı Devleti,  ayaklanan Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ devletlerine karşı savaşa girdi. Düşman Çatalca’ya kadar ilerlerken, ülkenin her yerinden gelen askerler onları durdurmak için savaşmaya başladı. Bu grup içinde bulunan ve  Alanya’dan yola çıkan askerlerimiz de günlerce yollarda yürüyüp cephedeki askerlere katıldı. 86. Alay’a bağlı Alanyalılardan oluşan Alaiye (Alanya) Redif Taburu  düşmanı püskürtüp Dağyenice köyü civarında mevzilerde konuşlanarak dinlenmeye başladı. Mevzilere sızan Bulgar askerleri, Alaiye Taburu’na saldırarak bir gecede 657 askeri şehit etti. 1912 yılının 17 Kasım gecesi yaşanan bu acı olaydan sonra bu tepe ‘Alaiye Şehitliği’ olarak kayıtlara geçti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
581
104
57
9
8
6
5
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
doriangrayy

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşını yazarken “Şühedâ fışkıracak, toprağı sıksan, şühedâ" mısrasını boşuna anlamsız bir şekilde yazmadı... bu görüntüleri gördü... Devamını Gör

Serhat

"bastığın yerleri toprak!'' diyerek geçme, tanı! düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.

Spook

Vatanını en az mehmetçik kadar seven Daniel ve Avedis'e de minnet ve şükranla. Onlar da dinlerince dinlensinler.

börtüböcek

Türkler tarihin hiçbir döneminde vatansız kalmamıştır. Her noktasını kanlarıyla sulamak pahasına da olsa. Minnettarız sizlere.