Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

8 Madde ile Türkiye'nin 2014 Kitap İstatistiği

 > -
Abone ol

Türkiye İstatistik Kurumu, geçen yıla ilişkin Uluslararası Standart Kitap Numarası (ISBN) İstatistikleri'ni açıkladı.

İstatistikler şöyle:

1. Geçtiğimiz yıl 44 bin 613 kitap yayımlandı.

2. Geçen yıl yayımlanan materyallerin sayısı önceki yıla göre yüzde 7,2 artarak 50 bin 752'ye çıktı.

3. En yüksek artış, yüzde 128 ile elektronik kitaplarda (web tabanlı) gerçekleşti.

4. 44 bin 613 kitap, 483 elektronik kitap (DVD, VCD, CD), 5 bin 245 web tabanlı elektronik kitap, 193 konuşan kitap (kaset, CD, DVD), 16 harita ve 202 diğer materyaller olmak üzere toplam 50 bin 752 materyal için ISBN alındı.

5. Özel sektör tarafından yayımlanan materyallerin sayısı 2013'e göre yüzde 9,6 artarak 46 bin 525'e ulaştı.

Materyallerin yüzde 91,7’si özel sektör, yüzde 5,9’u kamu ve eğitim kurumları, yüzde 2,5’i ise sivil toplum kuruluşları tarafından yayımlandı.

6. Yetişkin kurgu edebiyat yayımlarının sayısı 2013'e göre yüzde 43,8 artarak 9 bin 542, yetişkin kültür yayınları ise yüzde 21,2 artarak 11 bin 652'ye çıktı.

7. Geçen yıl yayımlanan materyallerin yüzde 24,4’ünü eğitim, yüzde 23’ünü yetişkin kültür yayımları oluşturdu.

Geri kalan yüzde 18,8’ini yetişkin kurgu edebiyat yayımları, yüzde 14,1’ini akademik yayımlar, yüzde 13,6’sını çocuk ve ilk gençlik yayımları, yüzde 6,1’ini ise inanç yayımları oluşturdu. Materyallerin yüzde 91,7’si Türkçe, yüzde 4,9’u İngilizce, yüzde 3,4’ünün ise diğer dillerde yayımlandı.

8. Materyallerin yüzde 91,7’si Türkçe, yüzde 4,9’u İngilizce, yüzde 3,4’ünün ise diğer dillerde yayımlandı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
altunhlal

Sınıfta konusu geçti teknolojinin.Kitabın kokusu var en basitinden internetten indirmek saçma dedim. Aldığım cevap kokusunu da indirebilirsin oldu ve sınıf gülüştü. Bence bu artışların nedeni -herkesinde hemfikir olduğu- dizüstü edebiyatı denilen ve sonuna ''edebiyat'' kelimesi getirilen saçma bir akım. Bakıyorum da özellikle ortaokul ve lise kesiminin geneli bu saçmalıkları okuyor. Sadece internet ortamında değil. Kaldı ki eser denilmeyecek olan blog yazıları kağıtlara da basılıyor. Artış nedeni bu kanımca. Sevgiler...

giciradam

%43,8 artış nedir? önüne gelen kurgu yazıyor.

sah

bi de kitap okuyanlar artsa

streetkedisi

Kitabın o şahane kokusunu elektronik ortama değişmeeeemm.Alacaksın, okudukça sayfalarını çevireceksin, ara verdiğinde ayracını koyacaksın.Birde benim gibi aynı anda bir kaç kitap okuyorsan onlar böyle başucunda üst üste duracak :))O an canın ne okumak istiyor diye bakacaksın tek tek.Her okunan kitap kütüphanen de yerini alacak.Arada tekrar döneceksin o kitaba

narkiderki

Cemile'nin kitap konusunda yazıp yazabileceği tek kelime bu işte " tamam" , birikimi bu yani, yapıp yapabileceği bu kadar, çok görmemek lazım

Görüş Bildir