76 Günlük Büyük Karantinanın Yıldönümünde Vuhan'dan Gece Hayatı Manzaraları 📷

 > 
1PAYLAŞIM

Kovid-19'un dünyaya yayıldığı Çin'in Vuhan kentinde 76 gün süren karantina uygulamasının üzerinden bir yıl geçti. Salgının kontrol altına alındığı kentte yeniden renklenen gece hayatını AFP ajansı görüntüledi. 

'Dünyanın geri kalanında vakalar hızla artar ve karantinalar sürerken 11 milyon kişinin yaşadığı kentte gençlerin artık zor kazanılmış özgürlüklerinin tadını çıkardıklarını' yazan AFP muhabirleri, ziyaret ettikleri bazı gece kulüplerini ve alınan tedbirleri anlattı.

Habere göre kıyafet kuralı ya da VIP listesi olmayan Super Monkey adlı bir gece kulübünde maske zorunlu, girişte de ateş ölçülüyor ve ateşi 37.3'ün üzerinde çıkanlar mekana giremiyor ama dans pistinde maske ve sosyal mesafe kuralına pek uyulmuyor.

AFP'nin konuştuğu kişilerden çoğu karantinadan çıkmış olmaktan dolayı mutlu. 30'lu yaşlardaki Şu "2-3 ay eve tıkılıp kaldım. Virüsle iyi mücadele ettik, artık gönül rahatlığıyla dışarı çıkabilirim" ifadelerini kullandı.

Karantinayı 'hayatta bir kere yaşanabilecek bir deneyim' olarak gören Şu, hastalığa yakalanmadığı için de kendini şanslı hissediyor.

20'lerindeki Çen Kiang ise koronavirüsle mücadele konusunda Komünist Parti'yi övüp "Çin hükümeti her şeyi halkı için yapıyor. En üstte halk var. Yabancı ülkelerde durum böyle değil" dese de artık birçok şeyin eskisi gibi olmayacağının da farkında. Kulübe gidenlerin sayısındaki düşüş bunun bir örneği.

Nitekim kulübün marka müdürü Li Bo, pandeminin sektörü kötü etkilediğini ve gece hayatında yüzde 60-70 düşüş yaşandığını anlattı: "Diğer ülkelerdeki karantinalarla kıyasla bizim ülkemiz en azından yarı açık vaziyette. Yine de müşteriler kendilerini çok rahat hissetmiyor."

Bazı işletmelerde ise maske ve ateş ölçüm kuralı yeterli değil, rezervasyon da gerekiyor.

Ayrıca kulübe girmek isteyenler sağlıklarının iyi durumda olduğunu vaka takip uygulaması üzerinden kanıtlamak zorunda. Yine de bunlar bile her zaman kulübe giriş için garanti olmuyor.

Öyle ki bazı AFP gazetecileri, başkent Pekin'den geldikleri anlaşıldığı için Imhan adlı kulübe giremedi.

Ayrıca bakınız 👇

Tüm Dünya Evde, Onlar Sokakta: Koronavirüsün Çıktığı Vuhan'da Yeni Yıl Kutlamaları - onedio.com
Tüm Dünya Evde, Onlar Sokakta: Koronavirüsün Çıktığı Vuhan'da Yeni Yıl Kutlamaları - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir