Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

37 Yıldır Rekor Kırılamadı! Tüm Zamanların En Çok Oscar Kazanan Aktör ve Aktrisleri

22PAYLAŞIM

Sinema dünyasının en prestijli ödülü olan Oscar Akademi Ödülleri'nin dün gece 91.'si düzenlendi. Kazanması oldukça zor olan bu ödülü dünya üzerinde sadece 1 kişi 4 kere kazanabilmiş. Biz de sizler için en az 2 kere bu ödülü almaya nail olmuş muhteşem oyuncuları derledik. Buyrunuz...

22. Alman oyuncu Luise Rainer; En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü'nü üst üste iki yıl kazanmış ilk kişi.

1936'da "The Great Ziegfeld" ve 1937'de "The Good Earth" filmleri ile ödüle layık görüldü.

21. Bette Davis, Amerikalı sinema, televizyon ve tiyatro aktrisidir. Katherine Hepburn ve Meryl Streep ile beraber; 10'dan fazla Oscar ödülüne aday gösterilmiş 3 kadından biri.

Kendisi 1940'ların sonuna kadar Amerikan sinemasının en başarılı aktrislerinden biri olarak gösteriliyordu. Amerikan Film Institute tarafından verilen Lifetime Achievement Award (Ömür Boyu Başarı Ödülü) kazanan ilk kadın olmuştur.

20. Olivia de Havilland'a "To Each His Own" ve "The Heiress" filmleri iki kez En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü getirdi.

1 Temmuz 1916 Tokyo doğumlu İngiliz sinema oyuncusudur. Bir başka Oscar ödüllü sinema oyuncusu olan Joan Fontaine'nin ablasıdır. 1938'de Errol Flynn'le birlikte oynadığı The Adventures of Robin Hood filminde Laydi Marian rolünü canladırmış. 1 yıl sonra da tüm dünyada ün yapmış 1939 yapımı Rüzgâr Gibi Geçti filminde yardımcı kadın oyuncu olarak Melanie Hamilton rolünü canlandırmıştır.

19. Rüzgâr Gibi Geçti filminin güneyli güzeli Vivien Leigh, bu ve A Streetcar Named Desire filmindeki Blanche DuBois rolleri ile iki Oscar kazandı.

30 yıllık sahne kariyerinde Noël Coward ve George Bernard Shaw komedilerinden William Shakespeare klasikleri Ophelia, Kleopatra, Juliet ve Macbeth'e birçok farklı karakteri canlandırdı.

Övülen güzelliği Leigh için bir tatmin duygusu yaratmaktan çok, onun tarafından kendisinin bir aktris olarak ciddiye alınmasını engelleyen bir unsur olarak görülmüştür.

18. Sinema dünyasının "Menekşe Gözlü" güzeli Elizabeth Taylor; "Kim Korkar Hain Kurttan" filmi ile 1966'da, "Butterfield 8" filmiyle de 1960'ta En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını kazandı.

Unutulmaz oyuncu henüz 12 yaşındayken 1944'te Mickey Rooney ile at sevgisi işlenen filmde rol aldı.

17. Oyunculuktan sonra politikaya atılan Glenda May Jackson, film kariyeri boyunca "Women in Love" ve "A Touch of Class" filmleri ile 2 kez En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ı kazandı.

Eski aktris, şimdilerde Birleşik Krallık İşçi Partisi mensubu. İlk kez 1992 yılında parlamentoya giren Jackson halen Hampstead ve Kilburn seçim bölgesini temsilen parlamentodadır.

16. Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusu Spencer Tracy, En İyi Aktör dalında 9 kez Oscar ödülüne aday gösterildi ve iki kez kazandı.

Sinema sektörünün en iyi aktörlerinden biri kabul edilen oyuncu, AFI'nın "100 yılın 100 starı" listesinde 9. sırada yer almıştır.  Tracy 1930-1967 arasında 74 filmde rol almıştır.

15. Henry Fonda'nın kızı olan Jane Fonda; kısa sürede dönemin en iyi kadın oyuncuları arasında sayılmaya başladı ve iki kez Akademi Ödülleri'ne adını En İyi Kadın Oyuncu sıfatıyla yazdırdı.

Actor's Studio'da öğrenim görüp, kısa bir süre sahneye çıktıktan sonra, 1960'ta sinemaya geçti. Peşpeşe oynadığı filmlerle, Cat Ballou, (1965), Son Gerçek ya da Atları da Vururlar (They Shoot Horses, Don't They, 1969) ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu kanıtladı.

1971'de Fahişe (Klute), 1978'de Eve Dönüş (Coming Home) filmleri ona Oscar'ı getirdi.

14. Aldığı 2 ödülü de reddeden Marlon Brando, Oscar tarihindeki en büyük protestolardan birini gerçekleştirdi. Film endüstrisindeki ayrımcılığı eleştirmiş ve 45. Oscar Ödülleri törenine bir insan hakları savunucusu olan Sacheen Littlefeather‘ı göndermiştir.

20. yüzyılın en önemli sinema oyuncusu olarak gösterilen, Oscar ödüllü Amerikalı oyuncu, 1972'de The Godfather filmiyle aldığı Oscar'ı reddedecek kadar da asi biriydi. İkinci Oscar'ını Amerika'nın Kızılderililere karşı uyguladığı politikayı protesto etmek için ödülü almaya dahi gelmemiştir.

13. Amerikalı oyuncu Sally Margaret Field da iki kez Oscar kazananlardan...

12. Yüzden fazla filmde rol alan Gary Cooper, gelmiş geçmiş en iyi oyunculardan biri olarak sayılmakta. Cooper En İyi Erkek Oyuncu dalında 5 kez Oscar'a aday gösterilmiş ve ikisini kazanmıştır.

Aslan Yürekli Çavuş ve High Noon filmleriyle Oscar'ı iki defa kazanan oyuncuya aynı zamanda 1961 yılında Akademi Onur Ödülü verilmiştir. Amerikan Film Enstitüsü, 1999 yılında oluşturduğu "100 Yılın En Büyük Aktörleri" listesinde Gary Cooper'ı 11. sırada göstermiştir.

11. Anthony Hopkins ile başrolünü paylaştığı Kuzuların Sessizliği filmleriyle tanınan Jodie Foster, aldığı 2 Oscar ödülünden sonra kariyerine yönetmen ve yapımcı olarak devam etti.

Kuzuların Sessizliği, Foster'ın kariyerinde bir dönüm noktası olmuştur. Yazar Thomas Harris'in romanından uyarlanan ve Foster'ın başrollerini Hannibal Lecter karakterini canlandıran Anthony Hopkins ile paylaştığı bu film, ona sadece En İyi Kadın Oyuncu ve filmin yapımcılarına da En İyi Film Oscarı kazandırmakla kalmamış, Foster'a Hollywood'un kapılarını sonuna kadar açmakla bir mihenk taşı görevi üstlenmiştir.

10. Dustin Hoffman toplamda yedi defa eşiğinden döndüğü Oscar ödülünü, 1979 yılında oynadığı "Kramer Vs. Kramer" ve 1988 yılında "Yağmur Adam" ile kucakladı.

Dustin Hoffman’ın film dünyasının ilk dikkatini çekmesi, Mike Nichols’un “The Graduate” adlı filminde çizdiği Benjamin Braddock rolüyle oldu. O filmdeki rolüyle Oscar adaylığı aldıktan sonra ilerleyen yıllarda Midnight Cowboy, Lenny, Tootsie ve Wag the Dog gibi birbirinden ayrı kulvarlardaki filmlerdeki başarısıyla altı kez daha Oscar adaylığı aldı.

9. Hilary Swank'in en çok bilinen performansları ona Akademi ödülü kazandırdı. Erkekler Ağlamaz'daki Brandon Teena ve Milyonluk Bebek'deki Maggie Fitzgerald...

Hollywood kariyeri 1992 yılında Buffy the Vampire Slayer filmindeki ufak bir rolü ile başladı. Daha sonra ilk önemli rolü 1994 yılında The Next Karate Kid adlı filmdeki Julie Pierce adlı Sensei Miyagi'nin ilk kadın öğrencisi rolüydü. Ayrıca ''Not: Seni Seviyorum'' filmi de unutulmazlar arasında.

8. Fredrich March da altın heykelciği 2 kere kazanmış oyunculardan biri...

Oscar'ın yanı sıra iki kez Tony ödülü sahibi Amerikalı sinema ve tiyatro oyuncusu, 1951 yılında Death of a Salesman Venedik Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncuya verilen Volpi Kupasını (Volpi Cup) kazanmıştır. Bu filmiyle Altın Küre de almıştır.

7. Zor rollerin üstesinden gelebilmesi ile tanınmış Tom Hanks, Philadelphia ve Forrest Gump ile üst üste iki kez En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü aldı.

Hanks'in en önemli filmleri arasında, Forrest Gump, Philadelphia, Azap Yolu, Yeni Hayat, Er Ryan'ı Kurtarmak ve Yeşil Yol sayılabilir. 2006 Cannes Film Festivali, Tom Hanks'in simgebilimci profesör Robert Langdon rolünde oynadığı Dan Brown'un aynı isimli kitabından yola çıkılarak hazırlanan Da Vinci Şifresi ile açılış yapmış ve izleyenlerin beğenisini kazanmıştır.

6. Tam beş kere Oscar'a aday gösterilen Sean Penn; "Mystic River" ve "Milk" filmlerindeki rolleri ile kazananlar listesine girdi.

5. İsveçli oyuncu Ingrid Bergman; 7 kez Oscar'a aday oldu ve 2 kere ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ve 1 kere ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ ödülünü kazandı.

29 Ağustos 1915 tarihinde İsveç'in Stokholm şehrinde doğdu. 1934'te sinemaya başladı, Intermezzo: A Love Story (1939) filmiyle ilgiyi çekti. Daha sonra ABD'ye giderek birçok filmde oynadı. Özellikle İngiliz yönetmen Hitchcock'un filmlerindeki rolleriyle unutulmaz oldu.

Oscar kazandığı filmler; Gaslight (1944), Anastasia (1956), Murder on the Orient Express (1974).

4. Oscar Ödülü'ne en çok aday gösterilen erkek oyuncu Jack Nicholson. 12 kez aday gösterildiği ödülün 3'nü kazandı.

Daha çok karanlık temalı filmlerde bulunan aktör son yıllarda hiçbir projeye dahil olmadı. One Flew Over the Cuckoo’s Nest (1975), Terms of Endearment (1983), As Good as It Gets (1997) ona Oscar'ı kazandıran filmler. 

1994 yılında Amerika Film Enstitüsünden "Ömür Boyu Başarı Ödülü"nü alarak, bu ödülü alan en genç oyuncu unvanını kazanmıştır.

3. Daniel Day-Lewis, 3 kez "En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü"nü kazanan tek oyuncudur.

There Will Be Blood ve My Left Foot filmlerindeki performansı ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar alan oyuncu, 2013 yılında "Lincoln" adlı filmdeki rolüyle üçüncü kez "En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü" dalında oscar alarak bu kategoride bir ilki başardı.

2. Oscar konusunda bir rekora sahip olan Meryl Streep, tam 20 kere aday oldu 3 kez ödülü kucakladı. Kendisi modern zamanların en yetenekli ve saygıdeğer oyuncularından biri olarak kabul ediliyor.

1971 yılında The Playboy of Seville isimli oyun ile başladığı kariyerinde rol aldığı ilk sinema filmi 1977 yapımı Julia olmuştur. Sonraki yıl yer aldığı The Deer Hunter (1978), Streep'in rekor kıran toplam 19 Oscar adaylığının ilkini; bir sonraki yıl yer aldığı Kramer vs. Kramer(1979) ise En İyi Yardımcı Oyuncu dalında ilk Oscar'ını kazandırmıştır. 1982 yapımı Sophie's Choice ve 2011 yapımı Iron Lady filmleri ile En İyi Başrol Oyuncu dalında iki tane daha Oscar almıştır.

1. Gelelim gelmiş geçmiş en çok Oscar'a sahip olan kişiye! Katharine Hepburn, 12 kez aday olup sahip olduğu 4 Oscar ile rekoru hala elinde bulunduruyor.

Amerikalı film, tiyatro ve televizyon sanatçısıydı. İnatçılığı, bağımsızlığı ve asi ruhlu kişiliğiyle tanınırdı. Hepburn'ün kariyeri, 60 yıldan fazla Hollywood başrol oyuncusu olarak yayılmıştır.

Morning Glory (1933), Beklenmeyen Misafir (Guess Who's Coming to Dinner, 1967), Kış Aslanı (The Lion in Winter, 1968), Altın Göl (On Golden Pond, 1981) kendisine o değerli heykeli kucaklatan filmleri...

BONUS: Walt Disney hayatı boyunca bütün dallarda toplam 22 tane Oscar Ödülü kazanarak en çok Oscar kazanan insan olma unvanına sahiptir.

Walt Disney; 59 adaylıktan 22 tanesini alarak en çok Oscar kazanan şahsiyet olarak tarihe geçti. Halen de en fazla Oscar'a aday olan kişidir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
heineken

1 ve 2 hakkında çok bir şey diyemem ama Daniel Day-Lewis, yaşayan 1 numaralı efsanedir benim için.

gzm-ynklr

Rüzgâr Gibi Geçti çok güzel bir filmdi benim için unutulmazlardan.

Görüş Bildir